תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

עד לפני כ- 20 שנה נחשבו ניתוחים מורכבים רבים בחלל הבטן, בעיקר בסרטן - כבלתי ניתנים לביצוע.

לרבים מהן היתה תדמית ש"ממילא  החולה ימות על שולחן הניתוחים"  "אין מספיק ניסיון" "גם אם החולה ישרוד הוא ימות אח"כ.  אף אחד לא ניצל..."

התפיסה הזו היתה  נפוצה מאוד בקרב כל הרופאים הכלליים, הפנימאים, הגסטרואנטרולוגים וגם אצל כירורגים.

זה התייחס לניתוחים בשביל סרטן לבלב , סרקומה של הבטן, פיזור גרורתי בחלל הצפק, ניתוחי סרטן חוזרים. ניתוחים אלה נחשבו לטאבו ולא העזו לבצעם.

פרופ' קלאוזנר נחשף במהלך התמחותו (הסתיימה ב- 1984) בכירורגיה,  לשני (2) ניתוחי ויפל  בלבד (כריתת ראש לבלב  ותריסריון ושיחזור מערכת העיכול) ולניתוח אחד(1) של כריתת סרקומה רטרופריטונלית.  זה שיקף את היחס לניתוחים אלה בכל הארץ. חולים מעטים מאוד, בעיקר כאלה שידם משגת, נסעו למרכזי - על בארה"ב שם העזו לנתח ניתוחים אלה ואף לדווח על שיעורי הצלחה סבירים וריפוי.

במהלך  הקריירה שלו פרופ' קלאוזנר התמקד במיוחד בפיתוח והטמעת ניתוחים אלה והפיכתם לשגרה מוכחת באיכילוב ובארץ.

מייד עם מינוי כמנהל מחלקה כירורגית החלו לבצע ניתוחי ענק כשיגרה. בשנת 1992 בוצעו 20 ניתוחי לבלב בשנה במחלקה כירורגית אחת. זו היתה מהפיכה די רצינית. הניסיון הלך והצטבר וגם מרכזים אחרים שנוכחו שניתן לנתח ניתוחים מורכבים ותובעניים אלה בתוצאות סבירות, הצטרפו לניסיון.


guide.jpg


כיום מבוצעים  בחטיבה הכירורגית  בניהולו של  פרופ' קלאוזנר  כ- 100 ניתוחי לבלב בשנה רובם מגיעים מכל קצוות הארץ. זהו המספר הגדול בארץ!  הניסיון המצטבר  של ניתוחי לבלב תחת ניהולו של פרופ' קלאוזנר הוא של כ- 1,500 מנותחים – ניסיון ענק בקנה מידה בינל"א.

בנוסף, החלו לבצע כריתות של גידולים מסוג סרקומה. סרטן זה מאופיין ביצירת מסה בגודל עצום ביחס לסרטנים אחרים. גידולים בקוטר 10-40 ס"מ הם די שיגרתיים בקבוצת גידולים נדירה זו.


בעבר, לא העזו לבצע ניתוחים בגידולים כאלה שמערבים  כלי דם ואיברים חיוניים. אם כבר העזו לפתוח את הבטן ,זה הסתיים בד"כ בסקירה מהירה וחלטה שהגידול "לא בר כריתה", לא נתיח".

פרופ'  קלאוזנר בזכות כישורים  כירורגיים ונועזות המלווה  בשיקול דעת-  החל לבצע ניתוחים כאלה והפך אותם לשיגרה במחלקתו. הגידולים האלה נדירים ומהווים רק 2-3% מכל הגידולים הסרטניים אבל, בחטיבה הכירורגית באיכילוב הצטבר ניסיון של יותר מ – 850 ניתוחי סרקומה בטנית! ניתוחים אלה מלווים בתוצאות מידיות וארוכות טווח המקובלות בטובים שבמרכזים העולמיים. בסדרה זו נכללים עשרות רבות מאוד של חולים שהוגדרו כ'לא ניתנים לניתוח'  במרכזים רפואיים בארץ ובחו"ל  ובכל זאת נותחו, רובם בהצלחה רבה.

פרופ' קלאוזנר יחד עם פרופ' מוטי גוטמן שהשתלם בכך בארה"ב היו הראשונים בארץ להכניס את הניתוח המורכב של "כריתת גרורות, קילוף קרומי הצפק וכימותרפיה תוך צפקית במינון גבוה, תוך שימוש במשאבת פרפוזיה."

ניתוח נועז ותובעני זה היווה מהפיכה שאפשרה הארכת חיים וריפוי של מאות רבות של חולים עם פיזור גרורתי בחלל הבטן -  מסרטן  התוספתן,  סרטן ראשוני של קרומי הצפק ומגרורות  של סרטן מעי גס ושחלות בחלל הבטן. שיעורי הריפוי  המלא  במחלה שנחשבה קטלנית וללא  כל תקווה -  הגיע לכדי 30-50 אחוזים!  כיום מיושמת שיטה זו בשלושה מרכזים בארץ כשגרה.

פרופ' קלאוזנר היה מהחלוצים בעולם לשילוב של התרופה  Necrosis  Factor Tumor  במעורבות של הזלפת גפה,  רגל או יד נגועים במלנומה או סרקומה גרורתי מפושטת , זאת ע"י ניתוח של ניתוק  זמני של מחזור הדם של הגפה וחיבורה למשאבת לב תוך הזלפה של תרופות כימיות במינון גבוה במיוחד והתרופה TNF . חשיפה של תרופות אלה לגוף בכללותו היא קטלנית אבל, השפעה בגפה בלבד - היא הרסנית לגידולים. תוצאות מדהימות של העלמות מוחלטת של גידולים או הקטנתם המשמעותית, איפשרה שימור גפה ומניעת קטיעה אצל רבים.

בתחום זה של "הזלפת גפה"  נגועה בגרורות עם TNF  נשמרת בלעדיות ארצית למחלקה של פרופ' קלאוזנר.

לפרופ' קלאוזנר  היתה השפעה מרכזית מאוד בהטמעת ניתוח הענק בסרטן בארץ.

רובם מבוצעים כיום במספר מרכזים רפואיים, לא רק בכירורגיה באיכילוב –אבל,  אין ספק שהדוגמה האישית אותה נתן פרופ'  קלאוזנר ,הנתינה ולימוד תלמידיו , התוצאות שעברו מפה לאוזן ופורסמו בספרות הרפואית והתחרות בין מרכזים רפואיים עזרו מאוד בהטמעת "ניתוחי הענק" בישראל. לפרופ' קלאוזנר היה בכך תפקיד מרכזי.

פרופ' קלאוזנר לא שמר לעצמו את היכולת והיוקרה הכרוכים בניתוחי ענק אלה והשקיע רבות בלימוד והעברה לדור ההמשך. הוא גידל תלמידים בולטים מאוד, כיום במעמד של מנהלי מחלקות  ויחידות שמבצעים ניתוחים אלה בהצלחה גדולה, בזכות "המורה" והמחנך שהם מרכיב מרכזי בהווייתו של פרופ' קלאוזנר.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון