תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

ידוע כי במקרים רבים במהלך הטיפול בסרטן, נותרות בגוף החולה גרורות העלולות להיות מקור להידרדרות ואף תמותה – וזאת למרות תוצאה חיובית של הטיפול הכימותרפי.
כיום, עומדת בפני החולים המטופלים באיכילוב אפשרות יעילה וחדשנית להוצאת גרורות אלו, המובילה להקטנת ואף העלמת מסת המחלה.
ניתוח הייפק (או בשמו המקצועי HIPEC+CRS) מבוצע על ידי צוות מקצועי ומנוסה המתמחה בהליך ואשר מאחוריו מאות ניתוחים מוצלחים מסוג זה. הניסיון מראה כי הניתוח קונה למטופלים זמן ניכר ואיכות חיים ממושכת ומהווה בשורה אדירה למתמודדים עם המחלה ולמשפחותיהם.

מהו ניתוח הייפק?

בקצרה ובפשטות ניתן לומר כי מדובר בהליך המשלב הסרה של הגרורות ושל איברים נגועים והחדרת חומר כימותרפי כשהמטרה היא הותרת המטופל ללא מחלה מדידה.
ההליך כולל את פתיחת הבטן והפרדת הידבקויות האיברים, שבעקבותיו נכרתות כל הגרורות הצפקיות מחלל הבטן (Cytoreductive Surgery –CRS).
כריתת הגרורות מלווה לעתים גם בכריתה מלאה או חלקית של  איברי פנים הבטן (מעי דק, מעי גס, טחול, קיבה כיס המרה וכו'). כל זאת לפי הצורך וכתלות בהיקף הפיזור הצפקי. כמו כן, ההליך יכלול לעתים קילוף של הצפק (peritonectomy) מדופן הבטן, האגן והסרעפות. 
בגמר הניתוח מבוצעת הזלפת כימותרפיה תוך צפקית בטמפרטורה גבוהה (42◦) באמצעות מכונה ייעודית (Heated intraperitoneal chemotherapy- HIPEC).
התרופות הנבחרות מותאמות לגידול הספציפי, כאשר המאפיינים המולקולריים שלהן מאפשרים ריכוז גבוה מאד בחלל הבטן, בעוד רמות התרופה בדם נותרות נמוכות.
בגמר הניתוח ולאור מורכבותו, המטופלים מועברים ליחידת ניטור מוגברת או לטיפול נמרץ כירורגי חטיבתי. 

מדוע נחשב הניתוח לבשורה חשובה?

לפי הניסיון שהצטבר, אנו עדים לכך שבמטופלים עם פיזור ציפקי שמקורו במעי הגס, בהם אפשרית כריתה מלאה של הגרורות, אחוז ההישרדות ל- 5 שנים ללא מחלה שאתית הוא 30%-40%. אחוזי הישרדות אלה יורדים ככל שנותרת יותר מחלה שאריתית. 
בחולים עם Pseudotomyxoma Peritonei מעניק הטיפול המשולב (CRS+HIPEC)  שיעור הישרדות ל- 5 שנים  של 60%-70%.
בחולים עם mesothelioma ציפקית שיעור ההשרדות ל- 5 שנים ללא מחלה, הוא כ 30% לעומת 0% בטיפול כימותרפי בלבד. 
השיטה של כריתה רדיקלית של גרורות מהצפק, בשילוב עם כימיה בריכוז גבוה לחלל הצפק, הפכה לטיפול הבחירה בממאירויות הציפקיות דלעיל. 
בשנים האחרונות פורסמו מחקרים באיכות גבוהה המוכיחים את היעילות של CRS+HIPEC במקרים של פיזור גרורתי צפקי ממקור שחלתי, ניתוח המבוצע בשילוב המחלקה הגניקו-אונקולגית של ביה"ח. 

חשיבות הניסיון והמומחיות בניתוחי הייפק ו- CRS

הניסיון והמומחיות הן המפתח להצלחה בטיפול במחלה. ניתוחי הייפק מבוצעים בחטיבה הכירורגית של ביה"ח איכילוב החל מ- 1998 ועד כה נותחו במוסדנו מעל 550 מטופלים. 
עם השנים פיתחנו את היכולת לשלב את הטיפול הכירורגי כחלק מטיפול אונקולוגי מקיף לצד עזרים אחרים לטיפול במחלה מפושטת, דוגמת כימותרפיה, קרינה וכדו'. 
לקראת כל ניתוח מתקיימות ישיבות רבות משתתפים משלל דיסיפלינות ובעלי ניסיון יקר ערך בטיפול בגרורות צפקיות. 

לחטיבה הכירורגית באיכילוב משאבים המסייעים בניטור המהלך הבתר-ניתוחי של המטופלים, בדגש על טיפול נמרץ כירורגי ייעודי שצבר ניסיון רב בטיפול לאחר ניתוחים אלו. בסדרות שפורסמו על סמך הניסיון בחטיבה הכירורגית, מדווחים שיעור תמותה נמוכים מהמקובל בספרות, תוך שמירה על תוצאים ארוכי טווח (הישרדות) כמקובל בספרות. 

כל המטופלים שלנו זוכים לליווי והנחיה של אחות מתאמת אשר מלווה את המטופל בפרק הכירורגי של מלחמתו במחלה.
אנו פועלים מתוך תפיסת עולם המכירה בכך שהחולה האונקולוגי עובר מסע מפרך ומטלטל ולכן יש להקל עליו ועל משפחתו ככל הניתן, רפואית, רגשית ובירוקרטית.
אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לבירור וקבלת מידע נוסף על הניתוח ועל הטיפול במחלקה.תפריט ניווט תחתון