תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מבדק בטיחות דצמבר 2021

מבדק בטיחות המטופל המבוצע ע"י ארגון ה – JCI העולמי נערך השנה באופן וירטואלי בשל מגבלות הקורונה וכלל לראשונה גם בדיקה של איכות הטיפול בחולי קורונה. במבדק נמצא כי איכות ובטיחות הטיפול בבית החולים איכילוב היא מהגבוהות בעולם.


אקרדיטציה 2017

ארגון ה – JCI העולמי קבע: איכות הטיפול במרכז הרפואי איכילוב – מהגבוהות בעולם!
ביוני 2017 המרכז הרפואי איכילוב עבר בהצטיינות יתרה את מבדק האקרדיטציה שבסיומו הוענק לבית החולים תו התקן היוקרתי של ארגון ה-JCI. ראש צוות הבקרים: "המוניטין של איכילוב מפורסם בכל העולם בזכות הצוות הרפואי, סיעודי והתשתיות שלו שהינן מצטיינות ברמה בינלאומית. הצלחתו יוצאת הדופן של בית החולים במבדק מעלה את הרף לארגון עצמו ולכל בתי החולים בעולם"? זוהי הפעם השנייה בה עובר המרכז הרפואי את מבדק האקרדיטציה, כאשר המבדק הראשון התקיים בשנת 2014.

פרופ' רוני גמזו, מנהל בית החולים מציין: "את הליך האקרדיטציה לא עשינו בשביל ההנהלה, גם לא בשביל אף עובד – נערכנו, למדנו, התכוננו, שיפרנו והשתפרנו רק לטובת אדם אחד מיוחד: המטופל/ת של איכילוב. אותו מטופל שאנחנו בשבילו כאן, באיכות ובטיחות רפואית מהגבוהות ביותר בעולם. המטופלים שלנו שאנו עושים הכל שחווית השירות שלהם תהיה מרגשת. האקרדיטציה היא ההוכחה שאנו ראויים להם ושנהיה כל הזמן מכוונים לכך. אני גאה בצוותים הרפואיים והסיעודיים שלנו, שלצד העבודה הרפואית האינטנסיבית עמדו ביעדים שלהם, בצוותי התפעול שלנו שמאפשרים למטופלים שלנו ליהנות מהתשתיות הרפואיות המתקדמות ביותר שמציבות את בית החולים בשורה אחת עם בתי החולים המובילים בעולם. אנו נמשיך להעניק למטופלים שלנו רפואה איכותית, מקצועית, אנושית ובלתי מתפשרת, יום יום שעה שעה – בדיוק כפי שקבעו הסוקרים".


אקרדיטציה 2014

בינואר 2014 קיבל המרכז הרפואי ת"א (איכילוב) את תו התקן היוקרתי של ארגון JCI
(Joint Commission International). מדובר בתו האיכות המחמיר ביותר שניתן לבתי-חולים בישראל ובחו"ל, המצביע על מצוינות באיכות ובטיחות הטיפול הרפואי הניתן בבית החולים. התהליך נקרא אקרדיטציה – מילה שעד לפני שנה הייתה מוכרת רק לקומץ מנהלים בתחום אבטחת איכות, ואילו היום הפכה לשגורה בפיהם של כל עובדי בית-החולים, בכל הדרגים.

תו האיכות ניתן לביה"ח בתום שבוע אינטנסיבי של בדיקות שנערכו ע"י חמישה סוקרים בכירים של הארגון הבינלאומי. במשך שישה ימים בדקו הסוקרים כל פינה במרכז הרפואי, המשתרע על-פני שבעה בניינים ו-250,000 מ"ר. הסוקרים לא הסתפקו בבדיקת מחלקות האשפוז ומרפאות החוץ, בדיקת רשומות ותהליכים סיעודיים ורפואיים, אלא בדקו גם את תשתיות בית-החולים ואת הגופים המשרתים את המטופלים ואת צוות העובדים, החל בחניון ובית החולים הממוגן, דרך המערכות הלוגיסטיות (מרכזי החמצן והמים, ייצור חשמל, פינוי פסולת ועוד), וכלה במעבדות בית החולים המשמשות הן לטיפול רפואי והן למחקר.שבוע המבדק סימן את נקודת השיא בתהליך היערכות שבית-החולים עבר לקראתו. תהליך שהחל כבר ב-2011. ככל שהתקרב מועד המבדק, ההכנות הלכו ותפסו תאוצה. עשרות נהלים מיושנים הוחלפו ועודכנו, מאות שעות הדרכה הוקדשו ואלפי משימות אחזקה בוצעו. כולן נבנו נדבך על גבי נדבך במטרה אחת: לשפר את השירות בבית-החולים, את איכות הרפואה ובטיחות המטופלים.

מבדק האקרדיטציה התבסס על רשימה ארוכה של כ-1300 סטנדרטים ב-16 פרקים שהוגדרו מראש ע"י ארגון JCI ,בחלוקה לשני נושאים עיקריים:
סטנדרטים קליניים: הנוגעים לטיפול עצמו, כגון יעדי הבטיחות הבינלאומיים (IPSG), אופן הערכת המטופל והטיפול בו, בטיחות הרדמה ופעולות כירורגיות, מניעת זיהומים וניהול הטיפול התרופתי בבית החולים.
סטנדרטים ניהוליים: הנוגעים להתנהלות בית החולים כמוסד רפואי, כגון גיוס והכשרת עובדים, ניהול תשתיות, ניהול מחקר וניסויים בבני אדם וניהול המידע.

המרכז הרפואי תל-אביב עבר את המבדק ועשה זאת בהצטיינות יתרה ובציון גבוה מאוד: מתוך יותר מ- 1,300 המדדים שנבדקו במהלך המבדק, בית-החולים עמד בהצלחה בלמעלה מ-1280 מהם! 
מדובר בניקוד יוצא דופן בקנה מידה עולמי – ובוודאי בהשוואה לבתי החולים בארץ. עדות לכך ניתן למצוא בדבריה של אנג'לה נורטון, ראש צוות הבקרים, שציינה במפגש הסיכום של המבדק כי "בכל השנים האחרונות בהן אני מבצעת בקרות בבתי-חולים בעולם לא נתקלתי בתוצאות כל כך טובות. המרכז הרפואי ת"א צריך להיות גאה על כך".


התהליך חשוב מהתוצאה

קבלת תו התקן של ה-JCI מהווה אישור רשמי, בינלאומי, לאיכות ובטיחות הרפואה המוענקת לכ-1.5 מיליון חולים המטופלים במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) מדי שנה. ההתגייסות של כל עובדי ביה"ח, ההתייחסות הרצינית והכנה ושיתוף הפעולה הפורה בין הסקטורים השונים הבטיח את המצוינות שלנו במבדק.
עכשיו, משהושג תו התקן היוקרתי, ימשיך סגל ביה"ח במחויבותו לעקרונות המצוינות, הנהלים ושיטות העבודה שאפשרו לנו לזכות בו – על מנת שנוכל להמשיך ולהעניק רפואה איכותית ובטוחה לכל הבאים בשערינו גם בשנים הבאות.

תפריט ניווט תחתון