תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

הטיפול במרכז להשמנת יתר באיכילוב מתבסס על גישה רב-תחומית, בהתאמה אישית. המרכז מציע קשת רחבה של טיפולים לפתרון בעיית ההשמנה החל מהמלצות לשינוי תזונתי, וכלה בהליכים כירורגיים. על בסיס מצבו הרפואי של המטופל, המלצות הרופא/ה, תוצאות הבדיקות, ורצונו האישי, ייבחר - בעצה אחת עם המטופל - המסלול המתאים ביותר עבורו להורדה במשקל. 


שלבי אבחון השמנת היתר

 • הטיפול בהשמנת יתר כרונית מתחיל באבחון במסגרת המרכז באמצעות ועדה טרום ניתוחית.
 • המטופל מוזמן לשיחת ייעוץ ראשונית עם האחות האחראית, במהלכה תבנה תוכנית משותפת אישית, בהתבסס על מצבו הבריאותי ודרכי הטיפול הקיימות והמתאימות לו. 
  בתום השיחה, מופנה המטופל למומחה/ית באנדוקרינולוגיה לבירור מקיף של מצבו הרפואי, על-מנת לאתר את סיבת ההשמנה ולברר האם קיימים סיבוכים משניים הנובעים מעודף המשקל.
  במהלך הבירור, יתבקש המטופל לבצע בדיקות אבחון, הכוללות: בדיקות דם, בדיקות הורמונליות, בדיקות גופניות, מדידת לחץ דם, משקל, גובה והיקפים.
 • במידה שהמטופל מועמד לניתוח, הוא יתבקש לבצע בדיקות נוספות,כגון: תפקודי ריאות, א.ק.ג., צילום רנטגן של הוושט, הקיבה והתריסריון, אולטראסאונד של הבטן, הערכה לבבית, ריאתית ופסיכיאטרית, זאת בהתאם לצורך ולמצבו הרפואי. בדיקות אבחון אלו ניתנות לביצוע במסגרת הקהילה.

פתרונות כירורגיים - ניתוחים בריאטריים

נהוג לחלק את הניתוחים לפתרון בעיית השמנת יתר ל-3 ניתוחים עיקריים: 

ניתוח שרוול קיבה

זהו ניתוח שהחל כניתוח שלב ראשון בניתוחים מורכבים, ולאור ההצלחה הוחל ביישומו כניתוח עצמאי. בניתוח שרוול קיבה, יוצרים למעשה קיבה חדשה בצורת צינור המשכי לוושט בנפח של רק כ- 25% מנפח הקיבה המקורי, שאר הקיבה נכרתת ומוצאת אל מחוץ לגוף. למעשה, ניתוח שרוול קיבה מצר את הקיבה לכעין שרוול (ומכאן שמו) ואינו משנה את שאר מבנה מערכת העיכול. 

יתרונות:

 • הפחתת תחושת הרעב, מחקרים מעידים כי בעקבות הניתוח יורדת באופן משמעותי רמתו של הורמון הרעב גרלין שמקורו בקיבה. 
 • לאחר ניתוח זה ניתן לאכול מגוון מאכלים משום שנשמר הסוגר של הקיבה ומתאפשר תהליך עיכול רגיל. חשוב להדגיש כי אמנם בניתוח זה מתקבלות תוצאות יפות של הפחתה במשקל, אולם מכיוון שזהו הליך חדש יחסית עדיין אין מספיק מחקרים ארוכי טווח, תוצאות ההפחתה במשקל הידועות כיום הן של כ-60% מהמשקל העודף.הגבלת נפח הקיבה, תורמת לכך שכמות המזון הנצרכת קטנה באופן משמעותי מה שתורם לירידה ניכרת במשקל. 
 • לאחר ניתוח זה ניתן לאכול מגוון מאכלים משום שנשמר הסוגר של הקיבה ומתאפשר תהליך עיכול רגיל. חשוב להדגיש כי אמנם בניתוח זה מתקבלות תוצאות יפות של הפחתה במשקל, אולם מכיוון שזהו הליך חדש יחסית עדיין אין מספיק מחקרים ארוכי טווח, תוצאות ההפחתה במשקל הידועות כיום הן של כ-60% מהמשקל העודף.

חסרונות: סיכון להיצרות השרוול (לפי הידוע כיום, שכן מדובר כאמור בהליך חדש יחסית).

תופעות לוואי אפשריות: כדי לאפשר לך לדעת בצורה מקיפה על פתרון ניתוח השרוול ועל הפתרונות הניתוחיים האחרים, אנו ממליצים לך להתייעץ עם כירורג המתמחה בהשמנה קלינית, שיוכל לבחון את מצבך האישי ולהתאים עבורך טיפול פרטני.

ניתוח מעקף קיבה

ניתוח זה הינו השכיח ביותר בארה"ב לטיפול בהשמנת יתר, ובעל שיעורי הצלחה גבוהים במיוחד (מעל 85%). ניתוח זה משלב הגבלת נפחי מזון לצד יצירת ספיגה מופחתת של הרכבי מזון העתירים בשומנים ובסוכרים. ניתוח זה מהווה חלופה לניתוח הגבלת נפח המזון והוא מיועד בעיקר לאוכלוסייה הסובלת מהשמנת יתר כרונית, לצד סוכרת מסוג 2 ויתר שומנים (טריגליצרידים) בדם. כמו כן, הוא מיועד לאוכלוסייה שעיקר מזונה מבוסס על צריכה מוגברת של מתוקים ולמטופלים שהניתוח להגבלת נפחי המזון, לא הועיל בטווח הארוך.

גם ניתוח זה, מבוצע בשיטה לפרוסקופית מתקדמת, במהלכו מבצעים ניתוק של הקיבה מעט מתחת לחיבור עם הוושט, ומחברים את הגדם שנוצר ישירות למעי הדק האמצעי. באמצעות פעולה זו עוקפים את מרבית הקיבה, התריסריון וחלק מהמעי הדק, כך שהמזון עובר ישירות למעי הדק מבלי לעבור דרך הקיבה והמעי הדק ההתחלתי. לשם השוואה, נפח הקיבה לפני הניתוח הוא כ-1500 סמ”ק. לעומת זאת, נפח גדם הקיבה שנוצר בעקבות הניתוח הוא כ-15 סמ”ק בלבד, מה שמקנה תחושת שובע בשלב מוקדם של האכילה וכפועל יוצא, השלה משמעותית של קילוגרמים רבים תוך זמן קצר יחסית, ולאורך זמן. הניתוח נמשך כ-3 שעות. זמן ההתאוששות קצר יחסית ומשך האשפוז עומד על כ-3-5 ימים. בדומה לניתוחים הקודמים, גם כאן קיים סיכוי נמוך ביותר להתפתחות סיבוכים כדוגמת: דמם, התפתחות זיהומים, דליפה מנקודת החיבור בין גדם הקיבה למעי, פקקת ורידים ותסחיף ריאתי, הניתנים לטיפול. 

ניתוח מיני מעקף קיבה

ניתוח מיני מעקף קיבה או בשמו הנוסף – ניתוח מעקף קיבה בהשקה אחת, הינה וריאציה חדשה יחסית לניתוח מעקף הקיבה הקלאסי. בעוד ניתוח מעקף הקיבה מסוג Roux-Y דורש חיבור אחד בין פאוץ' הקיבה שנוצר למעי הדק וחיבור נוסף בין לולאת מעי דק אחת לשנייה, ניתוח המיני דורש רק השקה אחת בין פאוץ' הקיבה לבין לולאת המעי. בכך נחסכת השקה אחת, יתרון המתבטא בקיצור משך הניתוח ולפי חלק מן העבודות בספרות גם לירידה בכמות הסיבוכים. התוצאות דומות לניתוח מעקף הקיבה הקלאסי. חשוב להדגיש, שהיות ומקטע המעי שלא חשוף כלל למזון הינו ארוך יותר בניתוח זה, מטופלים אלה נוטים יותר לתת-ספיגה בהשוואה לניתוח המעקף ולכן עלולים לסבול יותר משלשולים לאחר הניתוח.


כירורגיה אסתטית להשלמת התהליך

ירידה משמעותית במשקל עלולה להביא ליצירת עודפי עור בשיפולי הבטן ובחלק הפנימי של הזרועות והירכיים, בצד שינוי במבנה השדיים. קיימת אפשרות לביצוע תיקון פלסטי על-ידי כירורגים מומחים.
החלטה על ביצוע ההליך הכירורגי הפלסטי תינתן ע"פ שיקול דעתו/ה של הרופא/ה ותהיה מותנית בהבאת טופס התחייבות מקופת חולים (טופס 17). 

מערך התמיכה בתהליך הניתוחי

מערך התמיכה של המרכז לטיפול בהשמנת יתר, כולל:

 1. פגישה אישית עם האחות המתאמת, העוקבת אחר התהליך ומאתרת את הצרכים המידיים של כל מטופל ומטופל.
 2. מעקב וייעוץ של דיאטנית אחר התהליך, לכל אורכו.
 3. קבוצות תמיכה מנוהלות ע"י צוות מקצועי המיומן בטיפול בהפרעות אכילה. הקבוצות מיועדות למטופלים שעברו ניתוח בריאטרי לפני כ-4-5 חודשים לפחות.
  פרטים נוספים במייל:  ruthim@tlvmc.gov.il 
 4. במקרה הצורך, ניתן להפגש באופן פרטני עם פסיכולוגית המתמחה בתחום הבריאטרי (השמנת יתר).

חשוב לדעת: המפתח להצלחה טמון בידך!

ללא קשר למסלול הנבחר, רק שיתוף פעולה מלא עם צוות המרכז, ביצוע כל ההנחיות, הגעה למפגשי המעקב הרפואי, התמדה לאורך זמן ותמיכתם של הקרובים, יסייעו בהשגת התוצאות המיוחלות.

סיבוכים אפשריים לאחר טיפול ניתוחי בהשמנת יתר

טיפול ניתוחי בהשמנת יתר הינו טיפול רדיקלי שכולל כריתה או ניתוק של חלק גדול מהקיבה ובניתוחי המעקף אף כולל חיבור מחדש של מערכת העיכול תוך מעקף של חלק מהמעיים. כמו כל ניתוח אחר, גם ניתוחים אלה עלולים להוביל לסיבוכים, אם כי באחוזים נמוכים. 
להלן פרוט של הסיבוכים המשמעותיים והנפוצים יותר של ניתוחים להשמנת יתר (פרופיל הסיבוכים דומה בין הניתוחים השונים):

 • דליפה - ניתוחים להשמנת יתר כוללים כריתה או ניתוק של חלקים ממערכת העיכול – קיבה ומעי דק. כריתות וחיבורים אלה עלולים לדלוף תוכן מעי או קיבה לחלל הבטן. דליפות אלה עלולות לגרום לזיהום תוך בטני ומחייבות זיהוי מוקדם וטיפול הולם. הטיפול יכול לכלול צום וטיפול אנטיביוטי במקרים הקלים, ועד צורך בניתוח חוזר לשטיפה וניקוז של חלל הבטן במקרים החמורים יותר. משך הטיפול בדליפה עלול להתארך ויכול במקרי קיצון להגיע למספר שבועות ואף חודשים.
 • דימום - בדומה לכל ניתוח אחר, גם ניתוחים אלה עלולים להוביל לדימום שמתפתח לאחר הניתוח. מה גם שכל המנותחים מטופלים במדללי דם על מנת לצמצם את הסיכון לפתח קרישי דם (ראה בהמשך פירוט הסיבוכים). דימומים אלה לרב אינם מסכני חיים ופוסקים לבד, אך במקרים מסוימים עלול דימום שכזה לחייב מתן מוצרי דם ולעיתים אף חזרה לחדר ניתוח לעצירת הדמם.
 • קרישי דם – הסובלים מהשמנת יתר מצויים בסיכון מוגבר לפתח קרישי דם, לרב בגפיים התחתונות, אשר עלולים להיסחף בזרם הדם ולהגיע לראות.  סיכון זה מתגבר סביב ניתוח, עקב השכיבה הממושכת על שולחן הניתוחים ומיד לאחריו. קרישי דם שנסחפים לריאות יכולים להיות קטלניים, ולכן כל המנותחים מטופלים סביב הניתוח במדללי דם, שמטרתם לצמצם את הסיכוי לפתח סיבוך שכזה, אך אינם מונעים אותו באופן מוחלט.
 • קושי בשתייה ואכילה / בחילות והקאות – ניתוחים אלה כוללים צמצום ניכר בנפח הקיבה, וחלק מהמנותחים יפתחו קושי בשתייה ואכילה שיכול להתבטא בבחילות והקאות. מרבית המקרים יסתדרו מעצמם ככל שיעובר זמן מהניתוח, אך מיעוט המטופלים יזדקק להרחבות אנדוסקופיות המבוצעות במהלך בדיקת גסטרוסקופיה.
 • צרבות – סיבוך ייחודי לניתוח שרוול קיבה – מכיוון ששרוול הקיבה יוצר מערכת עם לחץ מוגבר, מיעוט המנותחים עלולים לפתח צרבות. אלה יגיבו היטב לטיפול בסתרי חומצה במרבית המקרים, אך במקרים חריגים לא ניתן יהיה להשתלט על התסמינים עם תרופות בלבד והטיפול יחייב ניתוח חוזר להמרה למעקף קיבה או מיני מעקף קיבה.
 • בקע פנימי – סיבוך ייחודי לניתוח מעקף קיבה – עקב החיבור מחדש של מערכת העיכול המבוצע בניתוח המעקף, נוצר פתח פנימי בין לולאות המעיים אשר בו עלולה להיכלא לולאת מעי. כליאת המעי גורמת לכאבי בטן עזים והקאות, מצב חירום רפואי המחייב פניה מהירה למיון, זיהוי מהיר של הבעיה ובמידת הצורך ניתוח חרום לשחרור הלולאה התפוסה. עיכוב באבחון ובטיפול עלול לגרום לנמק של לולאת המעי ולצורך בכריתת מעיים.
 • חסר תזונתי בוויטמינים – ישנה חשיבות רבה לנטילת ויטמינים לאחר ניתוח לקיצור קיבה לאור התזונה הבלתי מספקת אותה צורך המנותח לאחר הניתוח. אי הקפדה על נטילת ויטמינים עלולה להוביל לחסרים מסכני חיים אשר עלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים.

חשוב להדגיש, שישנם סיבוכים נוספים נדירים יותר שלא מפורטים כאן, וכי ניתוחים אלה במקרים נדירים אף עלולים להוביל לתמותה.

תפריט ניווט תחתון