תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

"שקט, מנתחים" - ניתוחים פלסטיים לאחר ירידה במשקל
ד"ר סובחי אבו עביד: ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר
חטיבה כירורגית

​המרכז לטיפול בהשמנת יתר בביה"ח איכילוב, מיועד לסובלים מעודף משקל כרוני, כבעיה עיקרית או כבעיה משנית למחלות נוספות דוגמת: מחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם ועוד.
המרכז פועל משנת 1997 והוא מרכז חלוצי בגישתו הרב-מקצועית לטיפול בבעיית ההשמנה. המרכז מציע מגוון טיפולים כירורגיים לפתרון בעיית ההשמנה (הנקראים ניתוחים בריאטריים), ובכלל זה ניתוח להפחתת נפח הקיבה - "קיצור קיבה" באמצעות שרוול קיבה או באמצעות מעקף קיבה, כאשר בחירת הניתוח מותאמת באופן אישי על-פי נתוני המטופל וכן שירותים משלימים דוגמת קבוצות תמיכה, מפגשים עם דיאטנית ופסיכולוגית ועוד.  

למי מיועד המרכז לטיפול בהשמנת יתר?

המרכז מיועד לכל אחד ואחת, הסובלים מעודף משקל משמעותי או מהשמנה חמורה וכרונית.
קריטריונים לפיהם מאובחנת ומוגדרת השמנת יתר, ומקרים המטופלים במסגרת המרכז:

  • נתוני משקל וגובה, הקובעים את מדד מסת הגוף  (BMI – Body Mass Index), עפ"י הנוסחה הבאה: משקל (ק"ג) חלקי גובה (מטרים בריבוע) = BMI.
    מועמדים מתאימים לניתוח יהיו בעלי BMI של 40 ומעלה, או 35 ומעלה עם מחלות נלוות (סוכרת, יתר לחץ דם, שומנים בדם, דום נשימה בשינה ועוד).
  • היקף המותניים של מעל 88 ס"מ בקרב נשים, או מעל 102 ס"מ בקרב גברים, מהווה גורם סיכון לחלות בסוכרת מסוג 2 ובמחלות לב וכלי דם כליליים.
  • השמנה בטנית, הקרויה: "השמנת תפוח", המאופיינת בפיזור רקמת השומן במחציתו העליונה של הגוף, קשורה לירידה מטבולית בפינוי האינסולין, ליתר לחץ דם ולעודף שומנים בדם העלולים להיות סימנים מקדימים להתפתחות סוכרת מסוג 2 או להתפתחות מחלות לב וכלי דם.
  • השמנת יתר לצד מחלות נלוות, דוגמת: סוכרת, יתר לחץ דם, יתר שומנים (טריגליצרידים) בדם, מחלות לב, הפרעות הורמונליות, מחלות מפרקים כאבי גב, הפסקות נשימה בשינה ועוד.

מה כולל התהליך?

  • תהליך האבחון והטיפול במרכז להשמנת יתר מבצע ע"י ועדה טרום ניתוחית המורכבת מצוות מקצועי רב תחומי ובו אחות, פסיכולוגית, דיאטנית, אנדוקרינולוג וכירורג.
  • במסגרת הוועדה הטרום ניתוחית מתבצע תהליך הדרכה של המטופל על מהות הניתוח, כיצד הוא מתבצע, מהם הסיכונים והתנאים המיטביים להצלחתו, וכיצד אחראי המטופל על המשך התהליך לאחר הניתוח. 
  • לאחר ההדרכה, ייפגש המטופל עם אנשי המקצוע של הוועדה. כמו כן, נערך בירור באשר לסיבת ההשמנה והאם היא שניונית למחלות רקע אחרות. בסיומו של התהליך, תגובש תכנית אישית בהתאם למצב בריאותו של המטופל ודרכי הטיפול המומלצות. 

התמודדות עם ההיבט האסתטי

ירידה משמעותית במשקל עלולה להביא ליצירת עודפי עור בשיפולי הבטן ובחלק הפנימי של הזרועות והירכיים. קיימת אפשרות לביצוע תיקון פלסטי ע"י כירורגים מומחים.
ההחלטה על ביצוע ההליך הכירורגי הפלסטי תינתן בהתאם לשיקול דעתו המקצועית של הרופא.
יש אפשרות להביא טופס התחייבות מקופת החולים ("טופס 17") או לפנות למרכז המשולב לאססתטיקה.

צוות רב-מקצועי

בנוסף לרופאים המומחים, כולל צוות המרכז תזונאיות קליניות, בעלות ניסיון בטיפול בהשמנת יתר כרונית ובאנשים לאחר ניתוח להגבלת נפח הקיבה, פסיכולוגית, בעלת התמחות בפסיכותרפיה ובהנחיית קבוצות תמיכה ואחות מתאמת, האמונה על התאמת מסלול אישי לכל אחד ואחת, ועל הקשר בין המטופלים לכל אנשי צוות המרכז.

המעקב לאחר הניתוח וקבוצות התמיכה

המעקב לאחר ניתוח בריאטרי כולל מעקב רפואי במרפאה אנדוקרינית מטבולית. במטרה לסייע למנותחים למקסם את הירידה במשקל, למנוע סיבוכים הנובעים מתת-ספיגה של מרכיבי מזון חשובים אחרי הניתוח, ולצמצם את הסיכון לעליה חוזרת במשקל עם הזמן.
כמו כן, המעקב לאחר הניתוח נעשה בגישה רב תחומית, תוך התייחסות משמעותית להיבט הרגשי שלאחר ניתוח. בהתאם לכך, המרכז לטיפול בהשמנת יתר מעודד - בנוסף לביקורת רופא ודיאטנית - המשך מעקב אישי עם הפסיכולוגית. כמו כן, ממליץ המרכז להשתתף בקבוצות התמיכה הקיימות, אשר הוכחו במחקרים רבים כדרך חשובה, המאפשרת שמירה על תוצאות הניתוח והתמודדדות עם בעיית ההשמנה על כל היבטיה.
הקבוצות מיועדות למטופלים שעברו ניתוח בריאטרי לפני כ-4-5 חודשים לפחות. הקבוצות יעסקו בשינוי הרגלי אכילה, סגנונות התמודדות עם שימור השינוי, אכילה מודעת, זיהוי מצבי סיכון לאכילה בלתי נשלטת, הקניית דרכי התנהגות והרגלי חיים ועוד.
הסדנה כוללת 12 מפגשים, אשר מתקיימים בשעות אחה"צ. 
ההשתתפות בסדנה כרוכה בתשלום, ואינה מוגבלת למטופלי המרכז. לפרטים נוספים והרשמה: ruthim@tlvmc.gov.il (רותי)

יחידות רפואיות | תחומים

פרטי היחידה

03-6973965 - מענה טלפוני במרכז, בימים א'-ד' בין השעות 07:30 עד 08:30 (לא משמש לקביעת תורים)
03-6974000 - זימון תורים, לקביעת תור בכל נושא שאינו ניתוח ראשוני
פקס: 03-6973966 - למתעניינים בניתוח ראשוני, יש לשלוח הפנייה מרופא משפחה על הכוונה והתאמה לניתוח בריאטרי
בניין סוראסקי
אגף ב'
קומה 1
עדויות מטופלים

תפריט ניווט תחתון