תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

חטיבה כירורגית; מרפאות כירורגיה כללית
מרפאת בקעים נותנת מענה לכל סוגי הבקעים – מפשעתיים, טבוריים, בקו המרכזי של דופן הבטן, בקעים בצלקות ניתוח בקעים פארארסטומאלים. 
במסגרת המרפאה, מתבצעות הערכת החולה והתאמה של הניתוח המיטבי עבורו: בין אם ניתוח לפרוסקופי, רובוטי או תיקון פתוח בשיטת Components Separation ובבקעים מורכבים. 

מה זה בקע?

בקע, או כפי שמוכר בשמותיו האחרים - שבר, קילה, הרניה, גריג'ה, פטאק - הינו בלט של רקמה או איבר מתוך הבטן, דרך פתח שהינו פגם או צואר בדופן הבטן, אשר נוצר באופן מולד או נרכש. החולשה הקיימת בחותלת (מעטפת) שרירי הבטן, מאפשרת התפתחות של התבלטות הדרגתית ויצירת פתח וחוסר שלמות בדופן הבטן והמפשעה, דרכו מתרחשים התבלטות תוכן רקמתי, או אפילו חלק של מעי. הבקע עלול להוביל לתופעות של אי נוחות, כאבים, ובמקרים קיצוניים אף להביא לתהליך של כליאה וחנק של תכולתו – ואז המצב מסכן חיים ודורש התערבות דחופה. 

אומנם בקע אינו משתפר עם הזמן והטיפול היחיד עבורו הוא ניתוח אולם כל מקרה אנו מבצעים הערכת סיכון אל מול סיכויי בתיקון ומחליטים האם להמשיך במעקב או להפנות לניתוח, נסיונם הרב של המנתחים המרפאת הבקעים מאפשר מעקב בחלק ניכר מהמטופלים בצורה מושכלת. 

האזורים השכיחים להיווצרות בקע הינם המפשעה, הטבור, ובאזורים של ניתוח בטני קודם. 
קל מאוד לזהות בקע, כיוון שהוא מלווה לרוב בנפיחות מקומית תת עורית, כאב המוחמר בשינויי תנוחה או הרמת חפצים, שיעול, או התאמצות. כאב עז מתמיד, אודם מקומי ורגישות מקומית, עם או ללא כאב בטן, מלווה בבחילות והקאות, מהווים חשד להתרחשות תהליך כליאה של הבקע וסכנת חנק לתכולתו של הבקע. ביטויים אלה דורשים פניה דחופה לבדיקה על-ידי רופא כירורג.סוגי ניתוחים לתיקון בקע

רוב הניתוחים לתיקון בקעים מבוצעים על בסיס אלקטיבי ומשך האשפוז הוא לרוב עד 24 שעות לאחר הניתוח. עם זאת, האשפוז עלול להיות ממושך יותר, אם ישנן מחלות רקע או אם הניתוח היה מורכב וגדול. 
בדיקה מקדימה במרפאת הבקעים מאפשרת לכירורג היכרות עם המנותח, עם מחלות הרקע שלו, הטיפול התרופתי והיסטוריה הניתוחית הקודמת. במהלך הבדיקה יושם דגש לגבי המצב הלבבי, הריאתי הנוירולוגי והמטבולי ובמידת הצורך יופנה המנותח למרפאת הרדמה, כדי להביאו לניתוח במצב בריאותי מאוזן וטוב יותר. לקראת ניתוח לתיקון בקעים מורכבים אנו מעוניינים להשיג בקרה ושליטה טובה על סכרת, ירדה במשקל במקרים של השמנת יתר והפסקת עישון בקרב מעשנים על מנת למטב את תוצאות הניתוח ולהפחית משמעותית סיבוכים כגון יזהום פצע או חזרת בקע. לאחר בדיקת המטופל והבקע שלו, תתבצע קבלת החלטה משותפת באשר לסוג הניתוח המומלץ לתיקון הבקע. 
סוגי הבקעים והתיקונים המבוצעים מתחלקים באופן גס לשתי קבוצות עיקריות: ניתוחים פתוחים, בהם מבוצע תיקון הבקע בגישה של חתך מעל הבקע, ולאחר הפרדת השק והתכולה, מבוצע תיקון תוך שימוש ברשת סינטטית המפחיתה משמעותית את שיעור חזרת הבקעים בהמשך. 
ניתוח פתוח נוסף וייחודי, המתבצע במקרים של בקעים גדולים או חוזרים של דופן הבטן, נקרא MODIFIED RIVES STOPA WITH OR WITHOUT TAR. בניתוח זה, המבוצע על-ידי כירורגים בודדים בלבד בארץ ובעולם, מבוצע שימוש ברקמות דופן הבטן העצמיות, וליתר דיוק - מבוצעים פתיחה ושחזור של מעטפות שריר הבטן הישר, סגירת החותלת הפנימית בקו האמצע והנחת רשת קלה גדולה ורחבה מעל לשכבה זו, לעיתים לכל אורך דופן הבטן, מהחזה ועד לאגן, ולאחר מכן סוגרים את החותלת החיצונית. שיטה זו מאפשרת תוצאות טובות יותר ומפחיתה משמעותית את שיעור חזרת הבקע. 

ניתוחים לפרוסקופים לתיקון בקעים בדופן הבטן או המפשעות, מאפשרים - במקרים מסויימים - לבצע את התיקון תוך שימוש בפתחים קטנים באורך של כ-1 ס"מ ו-5 מ"מ בדופן הבטן ולבצע הפרדה של תכולת הבקע דרך חלל הבטן, תחת צילום אנדוסקופי ישיר. בניתוח זה, מוכנסת רשת מיוחדת לחלל הצפק, נפרשת בו ומועלית לקיבוע אל דופן הבטן.
ניתוחים רובוטים הינם בצמיחה ומפשרים לנו היום לבצע ניתוחים לבקעים בגודל הולך ועולה על מנת לשחזר את דופן הבטן דרך פתחים קטנים ולבצע מניפולציות ריקמתית כולל הפרדות זהירות ותפירות בעזרת הרובוט. פרטי היחידה

03-6974000 - זימון תורים
בניין סוראסקי
אגף ג'
קומת קרקע
שעות קבלת קהל: ימי ג' ו ד', בין השעות 12:00-14:00

מגזין

תפריט ניווט תחתון