תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

כ-15% מכלל האוכלוסייה הינם נשאים של קרישיות יתר תורשתית או נרכשת. אנשים אלו נמצאים בסיכון מוגבר לפקקת בכלי הדם הורידיים והעורקיים, במקומות שונים בגוף במהלך החיים.

מהי קרישיות יתר?

מערכת הקרישה נמצאת בשיווי משקל עם מערכת נוגדת הקרישה בגופנו. המערכת  נוגדת קרישה מורכבת מגורמים רבים. שבוש באחד מהגורמים במערכת נוגדת קרישה גורם לקרישיות יתר. תופעת הקרישיות יתר היא תורשתית, כלומר -עוברת מאם או אב לילדים, ולכן פעמים רבות קיים סיפור משפחתי של קרישיות יתר, אם כי לא תמיד.
קיים גם סוג נרכש של קרישיות יתר שלא ברור מדוע הוא מופיע עם נוגדנים נגד מרכיבים של הגוף עצמו. קרישיות היתר מופיעה בדרך כלל בגיל מבוגר עם ביטוי לפקקת ורידית לרוב, אך גם עורקית. הריון מהווה כשלעצמו מצב של קרישיות יתר. מרבית הנשים הסובלות מקרישיות יתר לא יסבלו מסיבוכים בימי חייהם, אולם הם בעלי סיכון יתר לפתח זאת בהריון לעומת אלה, שאינם נשאים של קרישיות יתר.

מה הקשר בין קרישיות יתר להריון?

לנשים עם קרישיות יתר, סיכון גבוה יותר לפקקת ורידית או עורקית במהלך הריון, אם כי לרוב לא תהיה בעיה כלל. בשנים האחרונות, הסתבר כי לקרישיות היתר קשר ברור לסיבוכי הריון כולל הפלות חוזרות בטרימסטר הראשון, רעלת הריון חמורה, פיגור צמיחה תוך רחמי של העובר, היפרדות שליה ומות עובר ברחם בטרימסטר השני והשלישי. גם לידה מוקדמת קשורה בחלקה לקרישיות יתר. סיבוכים אלו הינם הסיבות המובילות לתמותה ותחלואה אימהית ועוברית בהריון. כאשר סיבוכים אלו מתרחשים בהריון נאלצים הרופאים לעיתים ליילד לפני הזמן, והתוצאה היא לעתים קרובות פגות על כל סיבוכיה. 

ההישנות של סיבוכי הריון אלו בהריונות הבאים הינה גבוהה ומגיעה עד לכדי 60%. מחקרים שנעשו בארץ ובעולם ופורסמו בטובי העיתונים המדעיים בשנים האחרונות, מצאו כי לשתיים מכל שלוש נשים (66%) עם סיבוכי הריון חמורים, נמצאה טרומבופיליה (קרישיות יתר) תורשתית או נרכשת.

הנטייה המוגברת לקרישת דם, גורמת כפי הנראה לקרישת יתר בשליה וכתוצאה לירידה בהספקת הדם לשליה. ירידה בזרימת הדם השלייתית, ופגיעה בכלי הדם האימהיים המספקים דם לשליה ובכך מהווים גורם חשוב להתפתחות סיבוכי היריון. ממצאים אלו פותחים פתח לאפשרויות טיפוליות שלא היו קיימות עד כה. טיפול לאם במהלך ההיריון באמצעות נוגדי קרישה כגון: הפרין במשקל מולקולרי נמוך ועוד, מאפשר למנוע הישנות סיבוכי הריון. טיפול זה עזר עד כה לאלפי נשים בארץ ובעולם לסיים את הריונן בהצלחה.

למידע נוסף ניתן לפנות למרפאה לייעוץ תרופתי בהריון

מהי הפלה חוזרת?

הפלה חוזרת מוגדרת כרצף של 3 הפלות אך כדאי לעשות את הברור לאחר 2 הפלות. קיימות סיבות אחרות גם להפלה חוזרת שאותן כדאי לברר עם רופא הנשים שלך, אך כ-66% מהפלות החוזרות הן על רקע של קרישיות יתר. אם היתה לך רעלת חמורה (שילוב של לחץ דם וחלבון בשתן בהריון ), עובר שנולד במשקל קטן לגיל ההיריון (פיגור צמיחה תוך רחמי), מות עובר ברחם משבוע 14 והלאה או היפרדות שלייה מומלץ גם לבצע בדיקות. אם היתה לך רעלת חמורה (שילוב של לחץ דם וחלבון בשתן בהריון), עובר שנולד במשקל קטן לגיל ההיריון (פיגור צמיחה תוך רחמי), מות עובר ברחם משבוע 14 והלאה או היפרדות שלייה מומלץ גם לבצע בדיקות.

 

מה ניתן לעשות אם התגלתה קרישיות יתר?

במידה שאכן נמצאה קרישיות יתר, ניתן למנוע הפלות חוזרות וסיבוכי היריון אחרים באמצעות טיפול נוגד קרישה.

מה לגבי גלולות והורמונים?

לקרישיות היתר השפעה רבה על בריאות האישה בתחומים של סיבוכי הריון ובתחומים אחרים כמו גלולות למניעת הריון, וטיפול הורמונאלי תחליפי לגיל המעבר. גלולות למניעת הריון, מהוות אמצעי יעיל ובטוח למניעת הריונות בלתי רצויים, ולמרבית המשתמשות לא יהיו סיבוכים. אך הגלולות למניעת הריון עלולות גם להוות סיכון לקרישת דם מוגברת עורקית וורידית. בעיקר עולה הסיכון בנשים שיש להן גורמי סיכון נוספים כמו סיפור משפחתי, נשאות תורשתית או נרכשת של טרומבופיליה. טיפול הורמונאלי תחליפי מיועד לנשים הסובלות מתסמינים של גיל המעבר. לנשים עם קרישיות יתר  וגורמי סיכון נוספים הנוטלות טיפול זה, סיכון מוגבר לקרישת דם מוגברת.
טיסות ארוכות טווח, חושפות נוסעים להיווצרות קרישי דם בעיקר בורידי הרגליים ובריאות. קרישיות יתר מגבירה את הסיכון ללקות בסיבוכים אלו בטיסות ארוכות טווח. קיימת אפשרות לבצע בדיקת דם אחת על מנת לדעת אם קיימת נשאות גנטית או נרכשת של טרומבופיליה (קרישיות יתר), ולתת יעוץ לנשים המתכוננות להרות , לאלו שהיו להן סיבוכי הריון, למתכוננות להשתמש או משתמשות בגלולות ו/או בטיפול הורמונאלי תחליפי לגיל המעבר. כמו כן מבוצעות הבדיקות לטסים /טסות בטיסות ארוכות טווח.


שאלות ותשובות

אני בהריון בתחילת טרימסטר ראשון (עד שבוע 12), האם כדאי לבצע את הבדיקה?

אם לא היו הפלות או סיבוכים בהריונות קודמים סביר שביצוע הבדיקה לא יוכל למנוע סיבוכים בהריון הנוכחי, אלא אם היו כבר סיבוכים או הפלות בעבר, אך במידה ותהיינה בעיות, ביצוע כל הבדיקות יאפשר לעלות על הסיבות האפשריות לבעיות ולהסיק מסקנות טיפוליות להריונות הבאים.

אני בהריון מתקדם, האם ביצוע הבדיקה יכול לסייע למנוע סיבוכים?

ביצוע כל הבדיקות ייתן מידע חשוב במידה ויתפתחו אחד מהסיבוכים. אך את המסקנות לגבי הטיפול לא ניתן יהיה ליישם בהריון הנוכחי אלא בהריונות הבאים.

תפריט ניווט תחתון