תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

רפואה מותאמת אישית, היא רפואה שמתאימה את בחירת הטיפול לכל מטופל על בסיס המידע המתקבל מהפרופיל הגנטי שלו. המרכז הרפואי ת"א (איכילוב) עומד כיום בחזית הטיפול המותאם אישית לחולי סרטן.

מהי אונקולוגיה מותאמת אישית ?

במחלת הסרטן מתרחש שינוי גנטי הגורם לשינוי בפעילות התא הבריא וכתוצאה מכך מתפתח הגידול. לכל גידול מאפיינים גנטיים משלו, מאפיינים אשר אינם בהכרח זהים במטופלים שונים, גם אם הגידול ממוקם באותו איבר אצל שניהם. שינויים גנטיים אלו משפיעים על התפתחות הגידול, היכולת שלו להתפשט בגוף וכן על התגובה לטיפולים השונים. 

אונקולוגיה מותאמת אישית מנצלת את השונות הגנטית בין מטופלים שונים ובין גידולים שונים וכן את הנתונים הקליניים של כל חולה על מנת להתאים לו או לה את הטיפול אשר ייתן את התוצאות הטובות ביותר עם מינימום תופעות לוואי. גישה זו הינה אבן יסוד בטיפול האונקולוגי בעולם המערבי ובמרכז הרפואי שלנו. כחלק מהאבחון ולשם בחירת הטיפול רופאי המכון נעזרים במגוון בדיקות גנטיות כגון בדיקות לגילוי מוטציות בגן ה-BRAF בחולי מלנומה או מוטציות בגנים ל-EGFR  ו-ALK בחלק מחולי סרטן הריאות.    

במערך האונקולוגי מוצעות שתי בדיקות אבחון גנטיות מהמתקדמות ביותר המסייעות בבחירת טיפול מותאם לחולה על בסיס נתונים ביולוגיים וגנטיים אישיים, וכן האפשרות להשתלב במחקרים קליניים ולקבל במסגרת זו טיפולים מתקדמים.
 
 

בדיקת ה-PD-L1 להתאמה לטיפולים אימונותרפיים

אימונותרפיה היא שיטת טיפול חדשנית ופורצת דרך בה מגייסים את המערכת החיסונית של החולה להשמדת התאים הסרטניים. מדובר בטיפול ממוקד שמזהה ותוקף בעיקר את התאים הסרטניים, וכך מעכב את התפשטות המחלה וגורם פחות נזק לתאים בריאים, יחסית לאלטרנטיבות טיפוליות אחרות. על בסיס מחקרים מדעיים נרחבים' ידוע כי בחלק מן המקרים הצלחת הטיפול תלויה בנוכחות החלבון PD-L1

הבדיקה המזהה את נוכחות החלבון מבוצעת היום במעבדה האימונותרפית במכון הפתולוגי במרכז הרפואי ת"א. בדיקה זו היא הבדיקה היחידה שניתן לסמוך על מהימנותה לצורך קבלת החלטה על טיפול בתרופות אימונותרפיות והיא זו שמאפשרת גם את ההתאמה האישית. המעבדה באיכילוב הינה היחידה בישראל ומהבודדות בעולם המבצעת את הבדיקה, ומספקת שירות זה לחולים מכל רחבי הארץ  ואף מחוצה לה. המעבדה הוסמכה לבצע את הבדיקה על ידי ה-FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקאי), וזאת לאחר שעמדה בשורה של בדיקות ומבחנים וצוות המעבדה הוכשר במיוחד לתפעולה.

בדיקת Foundation one לבדיקת הפרופיל הגנומי

למרכז הרפואי ת"א  שת"פ ייחודי עם חברת Roche המשווקת את בדיקת Foundation one- בדיקה גנטית הבודקת את רגישות הגידול למגוון טיפולים ותרופות. הבדיקה מספקת כיום את המידע האמין, המקיף והמדויק ביותר על הפרופיל הגנומי של תאי הסרטן.
מדובר בבדיקה חדשנית, אשר במהלכה נסרקים ביסודיות מספר רב של גנים מרקמה שנלקחה בביופסיה או בניתוח, מתוך תאי הגידול הסרטני. המידע המתקבל מהבדיקה מתייחס לשינויים שהתרחשו בגנים וגורמים לגידול להתפשט. Foundation One  יודעת לזהות מגוון סוגי שינויים הקיימים במכלול הגנים הרלוונטיים: שברים בדנ"א, הכפלות ומחיקת ו/או הכנסת מקטעי דנ"א. הבדיקה מספקת מידע אמין, מקיף ומדויק ביותר של הפרופיל הגנומי של תאי הסרטן ותוצאותיה מסייעות בהתאמת הטיפול ובשילוב במחקרים קליניים. לבדיקת Foundation One ניסיון עשיר בדיווח תוצאות עבור מעל 80,000 נבדקים, מה שיוצר את מאגר המידע הגדול ביותר בתחום.

שיתוף פעולה זה מאפשר למטופלי איכילוב בלבד הנחה משמעותית בעלות הבדיקה ומאפשרת לרופאי המרכז להיות בקשר עם המרכזים המובילים בעולם לצורך שיתוף הניסיון המצטבר בטיפול המותאם לפרופיל הגנומי הספציפי של המטופל.
הטכנולוגיות האלו מאפשרות להתאים את הטיפול לחולה לפי המאפיינים הייחודים של הגידול שלו, ולא לפי סטטיסטיקה כללית

בנוסף, מטופלי המערך האונקולוגי באיכילוב הניגשים לביצוע בדיקת Foundation One זכאים לקבל את בדיקת ה- PD-L1 כחלק מחבילת הבדיקות, ללא תוספת תשלום.
כיצד מתבצעת הבדיקה?
לצורך הבדיקה, מספיקה דגימת רקמה קטנה שכבר הוצאה בביופסיה או בניתוח, וברוב המקרים אין צורך בהליכים רפואיים נוספים. תוצאות הבדיקה מתקבלות תוך פרק זמן קצר יחסית: 14-18 יום ממועד קבלת דגימות הגידול במעבדה בארצות הברית.

לצורך קבל מידע נוסף יש לפנות ל:
מרכז שירות FoundationOne זמין בימים א'-ה'' בשעות 8:30-17:30, בטלפון: 6639*
דוא"ל: israel.foundation@roche.com | אתר: www.foundationone.co.il


קבלת טיפול מתקדם במסגרת מחקרים קליניים

ביחידת המחקר הקליני מתנהלים עשרות מחקרים בתרופות החדישות ביותר, החל ממחקרי פאזה ראשונה ועד לפאזה שלישית.
למטופלים במערך האונקולוגי במרכז הרפואי ת"א פתוחה האפשרות להשתלב במחקרים קליניים רבים המתנהלים במערך בהם נכללות בדיקות אלו וכן במחקרים אשר מאפשרים קבלת טיפולים חדשניים, אימונותרפיים ואחרים, אשר אינם כלולים בסל הבריאות. לאור איכות הטיפול והחדשנות של המערך האונקולוגי שלנו הוא אף נבחר לשמש כאתר מחקר לתרופות חדשות אשר נמצאות בשלבי פיתוח מוקדמים על ידי מספר חברות תרופות.

תפריט ניווט תחתון