תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

ד"ר גבע על רפואה מותאמת אישית
טיפול ניסיוני בתרופות כנגד סרטן
מערך אונקולוגי - מחלות סרטן

​בעשור האחרון מתקיימת במערך האונקולוגי שבמרכז הרפואי תל-אביב פעילות ענפה של ביצוע וניהול מחקרים קליניים, בשיתוף פעולה הדוק עם חברות מחקר וחברות תרופות מהארץ ומהעולם.

המחקר הקליני באונקולוגיה מתמקד בפיתוח תכשירים ובמציאת הטיפול המיטבי במחלת הסרטן, על סוגיה ושלביה השונים. חולים המשתתפים במחקר קליני מטופלים בתרופות או עוברים פרוצדורות חדשניות, לאחר שאלו נבדקו ואושרו על ידי ועדת האתיקה המוסדית - וועדת הלסינקי בביה”ח שלנו ועל ידי משרד הבריאות.

צוות המחקר מבצע מחקרים קליניים בינלאומיים לחקר מידת היעילות והבטיחות של תכשירים, טיפולים וכן מכשור וציוד רפואי בפיתוח (אמ”ר). הפעילות נעשית בשיתוף ארגוני מחקר מהמובילים בעולם, כגון ה-EORTC וה-CECOG האירופאיים, וה-RTOG/NSABP מארה”ב. 
בין תחומי המחקר הקליני ניתן למצוא טיפולים בתחום סרטן השד, סרטן הריאה, סרטן מערכת העיכול, סרטן המוח, סרטן הערמונית, סרטן הכליה, סרקומה של הרקמות ועוד. לאחר שנמצאה התאמה בין הקריטריונים לכניסה למחקר ובין מצבו הרפואי של החולה, ההליך הראשון והחשוב ביותר בכל מחקר קליני הוא הסכמה מדעת של החולה להשתתפות במחקר.
ההסכמה להשתתף במחקר תישקל על ידי החולה רק לאחר שקיבל מהצוות המטפל את כל המידע הרלוונטי הכולל מענה לשאלות הבאות:

  • מהות המחקר והסיבות לקיומו
  • מטרות המחקר
  • משך המחקר
  • הטיפולים והבדיקות שיעבור החולה עקב השתתפותו במחקר
  • התועלת והסיכונים מהשתתפות החולה במחקר
  • החלופות הקיימות לטיפול המוצע


כל החולים אשר חתמו על הסכמתם להשתתף במחקרים הקליניים, רשאים בכל שלב לאחר החתימה על ההסכמה לשנות את דעתם ולבחור להפסיק את השתתפותם במחקר, וזאת מבלי שתיפגע זכותם לקבל את השירות או הטיפול הרפואי החלופי המיטבי.


תמונה של חולה עם הסכמה מדעת שמשתתפת במחקר קליני תוך כדי טיפול.


מי בצוות המחקר?

במסגרת המחקרית פועל צוות מקצועי של מתאמות מחקר, האחראיות על ביצוע המחקר והמעקב אחר החולים, תוך שימת דגש על ליווי צמוד של החולה. הטיפולים ניתנים במסגרת אישפוז יום אונקולוגי, ע”י אחות ייעודית למטופלי המחקר.
מעבר למומחיות הקלינית והמקצועית של העוסקים במלאכת המחקר הקליני הרב-תחומי במערך האונקולוגי, לכל הצוות הסמכה בביצוע וניהול של מחקרים קליניים ברמה בינלאומית. הסמכה זו נקראת GCP -Good Clinical Practice.
את המחקרים הקליניים מנהלת ד”ר רוית גבע, אונקולוגית בכירה, שרכשה את התמחותה בניהול מחקרים קליניים ופיתוח תרופות מחקר באוניברסיטת אוקספורד, אנגליה. 

חוקרים מובילים במערך האונקולוגי

מחקרים פעילים

לרשימת המחקרים הקליניים במערך האונקולוגי

יחידות רפואיות

פרטי היחידה

ד”ר רוית גבע: 03-6973494 | ravitg@tlvmc.gov.il
חגית דמכינר-פרל: 03-6974815 | hagitdp@tlvmc.gov.il
בניין הלב סמי עופר
קומה 8

תפריט ניווט תחתון