תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

אגף מעבדות; מערך אונקולוגי - מחלות סרטן

האימונותרפיה הינה שיטת טיפול המגבירה את פעילות המערכת החיסונית כדי להילחם בסרטן, ומהווה פריצת דרך בתחום האונקולוגיה. מחקרים קליניים על שימוש בתרופות האימונותרפיות אשר המוכרת בהן היא הקיטרודה, מראים תוצאות מבטיחות ושיפור משמעותי בטיפול במחלות סרטן מסוימות בשלבים שונים. האימונותרפיה מבוססת על רפואה מותאמת אישית לטיפול בסרטן, ובראשית התהליך מתבצעת בדיקת מעבדה הבוחנת את ההתאמה של המטופל לטיפול.
המעבדה, שהינה חלק מהמערך האונקולוגי באיכילוב, מבצעת בדיקות למטופלי המערך , וכן מבוצעות בה הבדיקות עבור מרכזים רפואיים אחרים בארץ ואף חוצה לה, ובכך מתאפשר טיפול מותאם אישית ומדוייק לכל מטופל. 

על המעבדה

המעבדה האימונותרפית הינה מעבדה ייחודית ויחידה מסוגה בישראל ומהבודדות והמובילות בעולם, אשר עוסקת בתחום התאמת טיפול אימונותרפי לחולי סרטן.
אימונותרפיה היא שיטת טיפול חדשנית בסרטן, בה מנצלים את יכולתה של מערכת החיסון בגוף להשמיד תאים ממאירים. עם התפתחות המחקר בתחום הטיפול האימונותרפי לחולי סרטן, וכניסת אמצעי טיפול לשימוש התבסס הצורך בבדיקת מעבדה פתולוגית אשר תזהה ותאבחן את פוטנציאל התגובה לטיפול.

במסגרת המעבדה האימונותרפית במרכז הרפואי ת"א, מבוצעת בדיקה ייחודית המזהה את פוטנציאל יעילות הטיפול האימונותרפי של כל מקרה ומטופל באופן אישי. בדיקה זו המבוצעת לראשונה בישראל, נותנת בידי הצוות האונקולוגי מידע רחב, עמוק ומדוייק יותר המאפשר את בניית תכנית הטיפול האישית הנכונה ביותר למטופל.  תוצאות הבדיקה מאפשרות גם למטופל קבלת החלטה מושכל ומבוססת מידע באשר לקבלת טיפול אימונתורפי.
המעבדה האימונותרפית במכון הפתולוגי לחקר הסרטן, מובלת ע"י צוות פתולוגים בכיר אשר עובדים בשיתוף עם המערך האונקולוגי.
בהיותה הגוף יחידי המספק שירות זה בארץ, מספקת המעבדה את השירות למטופלים, רופאים ומרכזים רפואיים מכל רחבי הארץ.התאמת טיפול אימונותרפי על בסיס הבדיקה

במעבדה מבוצעת לחומר ההיסטולוגי של הגידול (בלוק רקמה) בדיקה שבודקת את ביטוי החלבון PDL1 בעזרת מכשירים טכנולוגים מתקדמים וייחודים, ביניהם רובוט שהובא במיוחד מדנמרק.
המרכז הינו מהבודדים בעולם אשר הוסמך לבצע את הבדיקה על ידי ה-FDA  וזאת לאחר שהמעבדה עמדה בשורה של בדיקות ומבחנים והצוות של המעבדה הוכשר במיוחד לתפעולה. עבור האונקולוגים, זו הבדיקה היחידה שניתן לסמוך על מהימנותה לצורך החלטה על הטיפול בתרופה אימונותרפית. כאמור, אנו מצויים בעידן חדש לטיפול בחולי סרטן במסגרת טיפול בשיטה אימונותרפיה. כאשר שיטה זו מתאימה את הטיפול המדויק לגידולים סרטניים כגון: ריאה, שד (תלת שלילי), קיבה, ראש צוואר ועוד. כאשר בדיקת המעבדה המתוארת מאפשרת גם את ההתאמה האישית.

על הבדיקה

לצד אישור תרופה אימנותרפית לשימוש, מוגדרת הבדיקה המשלימה אשר תבחן את ההתאמה האישית של התרופה למטופל.

איך זה פועל?
בחודש אוקטובר 2015 אישרה רשות התרופות האמריקאית את התרופה האימונותרפית פמברוליזומאב (קיטרודה) לחולי סרטן ריאה גרורתי ביחד עם בדיקה משלימה (Companion diagnostic). הבדיקה המשלימה מזהה ומכמתת את החלבון PD-L1 על פני תאי הגידול, חלבון שנבדק ונמצא כסמן ביולוגי לתגובה לטיפול. כלומר, בטרם טיפול בחולה עם פמברוליזומאב (קיטרודה) בסרטן ריאה גרורתי, נבדק הביטוי של PD-L1, רק אם הביטוי חיובי מקבל המטופל את הטיפול.
לאחרונה התפרסם מחקר (פאזה שלישית) של טיפול בפמברוליזומאב (קיטרודה) בסרטן ריאה. מחקר זה (Keynote-10) כלל מעל אלף מטופלים והוכיח שוב שככל שביטוי הסמן PD-L1 גבוה יותר, כך התגובה הקלינית לטיפול האימונותרפי טובה וארוכה יותר. כלומר, הסמן יודע לזהות קבוצת מטופלים (28%), אשר יגיבו בצורה המרשימה ביותר לטיפול אימונותראפי.


כיצד מבדילה הבדיקה בין המטופלים?
ההיגיון שמאחורי הבדיקה, הוא בביולוגיה שמאחורי האימונותרפיה. ידוע, שתאי הגידול מבטאים את החלבון PD-L1 על פני השטח שלהם, כאשר לתאי מערכת החיסון קיים חלבון בשם PD-1 על פניהם. כאשר נצמד התא החיסוני לתא הסרטן בכדי להשמידו, נקשר החלבון PD-1 לחברו ה- PD-L1. הקישור בין השניים, משחרר אותות מדכאים לתוך התא החיסוני, המשתקים אותו. המצאותו של החלבון PD-L1 על פני התאים הסרטניים, מצביעה על כך שהגידול מנסה (ומצליח) להדוף את המתקפה החיסונית. פמברוליזומאב (קיטרודה), היא נוגדן המעכב את חלבון ה-PD1 על תא החיסון וגורם לסילוקו מתאי החיסון, וכך מונע למעשה מחלבון PD-L1 הגידולי לשתק אותם, ומאפשר לתאים החיסוניים לתקוף ולהשמיד את הגידול כמתבקש במצב רגיל.תפריט ניווט תחתון