תפריט עמוד

תוכן עניינים

​פרופ׳ יריב יוגב, מנהל בית חולים ליס ליולדות ונשים:

"בימים האחרונים אני מוצף בשאלות ע״י מטופלות בהווה, בעבר, ומאנשים רבים המודאגים לגבי השפעת וירוס הקורונה על הריון.

אז בואו נעשה סדר..."


1. מה זה קורונה? 

הקורונה הינו וירוס מסוג  RNAהגורם בד״כ לתחלואה נשימתית קלה בדומה למחלת השפעת. באחוז קטן מן הנדבקים מופיעים תסמינים קשים יותר הכוללים חום גבוה, חולשה וקוצר נשימה קל. אחוז קטן מן החולים נזקק לתמיכה נשימתית. במקרים לא שכיחים אי הספיקה הנשימתית מחייבת טיפול תומך בהנשמה מלאכותית. אין כרגע טיפול תרופתי ידוע העוזר אך ישנם מספר פרוטוקולים של תרופות ניסיוניות.
כמו כן, אין עדיין חיסון לוירוס הקורונה.

2. כיצד הוירוס משפיע על בריאות הנשים ההרות?

תחילה, חשוב לציין כי לא ידוע על חולת קורנה בישראל בהריון. אציין כי המידע הקיים בספרות העולמית מוגבל ביותר ועד היום ישנם דיווחים על כ 18 נשים שחלו. באופן עקרוני, עקב שינויים במערכת החיסון מחד, ומערכת הנשימה בהריון מאידך, היה מצופה כי נשים בהריון יחלו בצורה קשה יותר. ובאמת בתקופת התפרצות של תחלואה נשימתית דומה, כמו במקרה של השפעת מסוג H1N1 (״שפעת החזירים״) תמותת הנשים בהריון הייתה גבוהה יותר בהשוואה לנשים באותו גיל שלא היו בהריון. אך כאשר משויים את התחלואה מוירוס הקורונה הנוכחי מבחינת התחלואה לנשים בהריון נראה כי ע״פ הדיווחים הקיימים לא נראה שהתחלואה לנשים בהריון הינה קשה יותר בהשוואה לנשים באותו גיל שאינן בהריון (אדגיש לשם הזהירות כי הידע הרפואי מוגבל בשל המספר הנמוך של נשים בהריון שחלו בקורונה)

3. האם לוירוס הקורונה השפעה שלילית על תוצאות ההריון?

בהשוואה לשני וירוסים קודמים מאותה משפחה, ה SARS וה MERS בנשים בהריון שחלו בוירוסים אלו נצפו שיעורי סיבוכי הריון גבוהים יותר. בתחילת ההריון היה שיעור גבוה יותר של הפלות טבעיות וכן היה שיעור גבוה יותר של לידות מוקדמות, פיגור בגדילה התוך רחמית ואף מוות עוברי תוך רחמי.
מאחר והנתונים לגבי וירוס הקורונה הנוכחי מוגבלים אנחנו עדיין לא יודעים אם קיימת השפעה מסוג זו גם בוירוס הקורונה.

4. האם הוירוס מדבק את העובר/היילוד?

מבין במקרים שדווחו בספרות נראה כי הוירוס אינו עובר במהלך ההריון דרך השלייה, וכן לא הודגמה נוכחות הוירוס במי השפיר. כאר נבדק חלב האם לא נמצאה עדות לנוכחות הוירוס ולכן הזנה ע״י חלב אם אפשרית. ההמלצה כרגע היא לשאוב את החלב האימהי ע״י משאבה ייעודית ולתת ליילוד הזנה של חלב אם אך לא הנקה. מבין המקרים שדווחו בספרות לא היה אף מקרה של יילוד שנדבק מאם הריונית החולה בקורונה. ישנו דיווח יחיד על יילוד שנדבק בגיל יום, כנראה לאחר הלידה מאמו, אך הוא לא פיתח סימני מחלה משמעותיים )כמו רב הילדים החולים בקורונה)

5. האם ישנן הגבלות מיוחדות לנשים בהריון?

חשוב להקפיד ולשמור על ההוראות המתפרסמות ע״י משרד הבריאות. ככלל, אין הוראות מיוחדות להתנהגות בהריון. במידה והומלץ על בידוד עקה חשד לחשיפה לחולה קורונה יש להקפיד לבדוק חום ולאחר שבוע 24 מעקב אחר תנועות עובר. במידה ומופיעים סימנים של חום מעל 38.5 מעלות המלווה בתלונות של שיעול וקוצר נשימה יש לדווח למד״א.
אם מדובר בהריון בסיכון גבוה, עם מחלות רקע, יש להתייעץ פרטנית עם הרופא המטפל לגבי הצורך בכללי התנהגות מיוחדים.

ועד כמה דברים חשובים...

6. שירות ״מאמי call” 

מענה אישי ממיילדת מוסמכת לכל שאלה או התלבטות בנושא הריון ולידה.
מתלבטת, יש לך שאלה? אנחנו פה בשבילך!
המיילדת שלנו תענה על כל השאלות שיש לך בנושא הריון ולידה
השירות יינתן ללא תשלום
בימים א-ה 
בין השעות 10:00 עד 18:00
בטלפון - 03-6972028


7. סיורים וקורסים - רק במתכונת אונליין


  • רישום לסיורים
  • לקבלת פרטים נוספים או להרשמה לקורסים יש ליצור קשר עם מועדון מאמי ליס בטלפון – 03-6974787 או במייל- mamylis@tlvmc.gov.il

תפריט ניווט תחתון