תפריט עמוד

תוכן עניינים

הכניסה למכון לפריון קשורה בדרך כלל בקשיי פריון כאלו ואחרים ומהווה עוד שער לתוך תהליך של טיפולי הפריון. הצורך להיעזר בגורמים רפואיים כדי לרות וטיפולי הפריון עצמם עלולים לעורר טווח רחב של רגשות, החל מהתרגשות ותקווה, ועד לבלבול, חרדה, ומתח רב. כל אלה הם רגשות ידועים ונורמליים. הם אופייניים למצבי לחץ, ותהליך של טיפולי פריון עלול בהחלט להיות מצב של לחץ. 

קיימים נתונים סטטיסטיים רבים לגבי השפעות טיפולי הפריון והתערבויות הורמונליות על מצבי הרוח, רמת חרדה וכד'. לצד זה, קיימת ספרות מקצועית ומחקרית ענפה המבהירה את החשיבות של תמיכה רגשית בזמן טיפולי פריון. טיפול רגשי מסייע בהפחתת לחץ ומתח, בהגברת תחושת ביטחון וקוהרנטיות עם התהליך. ובכך מחזק את המטופלת לקראת הטיפול הרפואי. יתרה מכך, טיפול רגשי מסייע למטופל/ת להבין קשיים רגשיים ולעבוד על דילמות שלעיתים לא מודעות סביב הטיפולים ושיכולות להפריע במהלכן. מטופלים רבים נעזרים בתרומת זרע כדי להשיג היריון. פעמים רבות, הצורך בתרומת זרע מהווה שלב קריטי ומורכב בחיים כזוג או כאימהות יחידניות.


במכון לפריון, אנו רואים חשיבות רבה שניתן יהיה לפתוח את הסוגיות הללו במרחב רגשי בטוח עם אשת מקצוע, על מנת לפתוח את הלב, ולחשוב יחד על המשמעות שלנו סביב החלטה זו, על השלכות לעתיד ועוד. כדי להקל עליכם על התהליך, אנו מעמידים לרשותכם סיוע של הפסיכולוגית גב' ג'ודית קדוש קובלסקי, המתמחה בתחום פריון הריון ולידה, שעובדת גם עם אנשי הצוות של המכון. שתוף פעולה של הפסיכולוגית עם אנשי הצוות מאפשר טיפול מדויק וכוללני יותר למטופלים. קיימות אפשרויות שונות להיעזר בפסיכולוגית המכון. ניתן להגיע לפגישות חד פעמיות או לתהליך ארוך טווח. וכן, ניתן להגיע לפגישות פרטניות, זוגיות או קבוצתיות, הכל בהתאם לצורך המטופלים.

 

מסגרות הטיפול השונות

אנו מאמינים כי טיפולים פרטניים/זוגיים/ קבוצות תמיכה, המותאמים לפי הצרכים של המטופלים מסייעים ביותר למטופלים, מפחיתים תחושות של בדידות ושל תסכול שעלולים לחוות במהלך הטיפולים, ובסופו של דבר מאפשרים מעבר טוב יותר להורות יחידנית, או הורות זוגית שלאחר טיפולים.

  • טיפול פרטני– הוא כמובן המסגרת הטיפולית האינטימית יותר, הטיפול הוא מותאם יותר לצרכים האישיים של המטופל. במקרים מסוימים, מפגש כזה יכול לסייע יותר להעלות מחשבות דילמות וקונפליקטים, הנוגעים ומתעוררים בין היתר בגלל תהליך טיפולי הפוריות, ושמרגיש שהם מתאימים יותר לשיחה בארבע עיניים.
  • טיפול זוגי – מאפשר לזוגות מטופלים לעצור יחד למפגש זוגי בו ניתן לשוחח, לשתף ולהקשיב אחד לשני במחשבות ובקשיים העולים בתוך המסע של טיפולי הפוריות. לפעמים התחושות הן דומות ופעמים רבות שונות ומהוות חשש ששוני זה יהווה גורם ללחץ ולמעמסה על הזוגיות. שיחות זוגיות יכולות לסייע בתקשורת הזוגית, תוך שימת דגש על ההתמודדות השונה, ולהחזיר תחושות של אינטימיות ושותפות שהכרחיות על מנת לעבור את התהליך המורכב של הטיפולים.
  • קבוצת תמיכה –פעמים רבות מטופלי פריון חווים תחושות לא פשוטות  במסע הטיפולים. קבוצה מאפשרת לחוש את ה"ביחד", להקשיב למטופלים אחרים, המתמודדים עם אותם קשיים, אך לפעמים באופנים אחרים. הקשבה זו מהדהדת את המחשבות הפנימיות ויחד עם זאת פותחת מרחב נפשי גדול יותר, ומאפשרת בנייה של אופני התמודדות שונים ומגוונים יותר.
  • כבר שנים רבות שמתקיימות במכון קבוצות תמיכה המיועדת לאימהות יחידניות לעתיד. אלו מהווים מענה ייחודי לנשים אשר פעמים רבות חשות הרבה קושי ותחושות בדידות בתקופה זו. כמו כל תקופה אינטנסיבית של התמודדות אחרת, קיימת תחושה ש"זר לא יבין זאת". שבעצם, נח ונעים יותר לחלוק את המחשבות עם נשים שעוברות חוויות דומות מאוד. 


בקבוצה ניתן גם דגש מיוחד לבנייה של רשת תמיכה חברתית. במחשבה על החשיבות של רשת זו גם בעתיד. תחושת השייכות והחיזוק החברתי מסייע בהגברת תחושת הערך העצמי, וגיבוש הזהות החיובי כאם יחידנית לעתיד. במכון, אנו פותחים עכשיו קבוצת תמיכה גם עבור זוגות העוברים טיפולי פוריות. גם לזוגות, או לנשים הנמצאים בזוגיות, המסגרת של קבוצת תמיכה מקלה על החוויה של טיפולי הפריון, מאפשרת להחליף מידע חשוב, ונותנת מסגר השתייכות, שיתוף והרגעה שהוא מיטיב עבורן.

ניתן לפנות לג'ודית קדוש קובלסקי, בדרכים הבאות: טלפון ישיר 03-6925753 (בד"כ בימים ב, ה 8:30-15:30), או לפנות למזכירות המכון לפריון, ולהשאיר פרטים ע"מ שנוכל לחזור אליכם. כתובת דוא"ל: fri@tlvmc.gov.il

שימו לבהטיפולים ממומנים ע"י הקופות בעזרת טופס 17 ספציפיים לביקור אצל פסיכולוג. בפנייתכם לפסיכולוגית, יימסר לכם מכתב, אותו תמסרו למזכירות הרפואית של הקופה, ע"מ להסדיר את הטפסים הדרושים למפגשים עמה.

 

קבוצת תמיכה במכון הפריון

במכון הפוריות בבית חולים איכילוב קבוצת תמיכה בהנחייתה של גב' ג'ודית קדוש קובלסקי, פסיכולוגית המכון. מסגרת הקבוצה חשובה, מאפשרת לעבור את התהליך עם תחושת שייכות ושיתוף. בקבוצה הנשים המשתתפות יוכלו להכיר נשים נוספות הנמצאות בתהליך המורכב של הבאת ילד לעולם. ביחד תשתפו במחשבות, דילמות וקונפליקטים. הקבוצה מאפשרת הקמה של מערכת תמיכה חברתית שחשובה לתקופת ההריון ולעתיד המיוחל. השתתפות בקבוצה מותנית בפגישת היכרות עם פסיכולוגית המכון. ההצטרפות הינה דרך טפסי 17 מקופת החולים, הניתנים כסדרה של מפגשים עם מכתב הפנייה של פסיכולוגית המכון. ניתן לפנות לג'ודית 03-6925753

  • לנשים יחידניות לעתיד פעילות הקבוצה מתקיימת בימי חמישי בשעות 8:30-9:45

תפריט ניווט תחתון