תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

דיאליזה

מרפאת דיאליזה ציפקית מיועדת לחולי אי-ספיקת כליות מתקדמת, הנזקקים לדיאליזה ובוחרים לבצע דיאליזה צפקית בביתם. צוות הרופאים והאחיות אחראי על מעקב תקופתי של המצב הבריאותי ואיכות הדיאליזה הצפקית.

טיפול

הטיפול בדיאליזה אינו מרפא את מחלת הכליות, ותפקיד הדיאליזה הוא לבצע חלק מפעילות הכליות הבריאות. ברוב המקרים של כשל כלייתי כרוני חמור, הדיאליזה תידרש לכל אורך חיי המטופל, למעט במקרים בהם תבוצע השתלת כליה. ישנן שני אופנים שבהם מתבצעת דיאליזה, המודיאליזה ודיאליזה ציפקית. 

עקרונות השיטה

דיאליזה פריטוניאלית/ צפקית (Peritoneal Dialysis), היא שיטה בה הדם מתנקה בתוך גוף המטופל/ת. בשיטה זו משתמשים בקרום חלל הבטן של החולה (הפריטוניאום) כמחיצה חדירה למחצה, דרכה מוחלפים נוזלים וחומרים מומסים. תחילה מבוצע ניתוח להכנסת צינורית פלסטית (קטטר) לתוך בטן החולה. בזמן הטיפול חלל הבטן, הקרוי החלל הפריטוניאלי, ממולא דרך הקטטר בנוזל יעודי לדיאליזה. עודפי חומרי הפסולת, מלחים ונוזלים  נספגים מהדם הזורם בכלי הדם של קרום חלל הבטן לתוך נוזל הדיאליזה הנמצא בחלל הבטן. מרבית תמיסות הדיאליזה כוללות מלחי כלור ונתרן, לקטאט או ביקרבונאט וסוכר בריכוזים שונים. ישנן תמיסות אחרות שאינן על בסיס סוכר והשימוש בהן מוגבל לפעם ביום– לפי צרכי המטופל/ת. 

קיימים שני סוגים עיקריים של  דיאליזה פריטוניאלית: 
  • דיאליזה פריטוניאלית ידנית (CAPD) – כ- 4 פעמים ביום מכניס המטופל/ת כ  2 – 2.5 ליטר נוזל דיאליזה. התמיסה שוהה בחלל הבטן בין 4 ל- 8 שעות, לאחר מספר שעות מוסכם מבוצעת החלפה של הנוזל (המשומש מורק החוצה ומוזרם נוזל חדש במקומו). בזמן שנוזל הדיאליזה מצוי בבטן המטופל חופשי לבצע כל פעילות שברצונו לבצע (עבודה, לימוד, בילוי, וכדומה) ואינו מוגבל (להוציא במהלך מילוי וריקון הנוזל)
  • דיאליזה פריטוניאלית המתבצעת בעזרת מכונה אוטומטית (APD), בשעות הלילה. המכונה מכניסה ומוציאה נוזלים מהבטן במהלך הלילה לפי תוכנית מותאמת לצרכיו של המטופל. בדרך כלל 3 עד 5 מחזורים ללילה.

לכל מטופל/ת נקבעת תוכנית טיפול יחודית שמטרתה להתאים לצרכיו/ה ולהמעיט ככל הניתן את הפגיעה באורך חיים תקין.

השוואה להמודיאליזה

בניגוד להמודיאליזה המתבצעת במכון דיאליזה בדרך כלל 3 פעמים בשבוע, 4 שעות בכל פעם, הטיפול בדיאליזה צפקית הוא ביתי ויומיומי. הדיאליזה מבוצעת בבית המטופל על ידי המטופל/ת או מטפל/ת מטעמו/ה  (לאחר שלמד/ה כמובן את הליך הביצוע). הטיפול נחשב "פיזיולוגי יותר" זאת אומרת מדמה יותר את פעולת הכליה (בהשוואה להמודיאליזה)  בהיותו יומיומי ולאורך שעות ארוכות (כ 8 שעות מינימום). הטיפול גורם לפחות שינויים בהרכב הדם (מהמו דיאליזה), ובכך מהווה פחות מעמסה על הלב ושומר לאורך זמן ארוך יותר על תפוקת השתן. 
עוד יתרון בולט של דיאליזה פריטוניאלית על פני המודיאליזה היא העובדה שהמטופל/ת חופשי/ת לנהל את חייו/ה ללא צורך להתייצב במכון דיאליזה מספר פעמים בשבוע מה שמאפשר למטופל ניידות מוגברת יותר  ונסיעות (כולל לחו"ל) המטופל/ת נדרש לדיאטה קפדנית פחות (בנוגע לצריכת מזונות עתירי אשלגן – פירות וירקות).

סיבוכים

הסיבוך השכיח ביותר (היורד בשכיחותו) הוא זיהום. ניתן לטפל במרבית הזיהומים באנטיביוטיקה, אך לעיתים זיהום יחייב מעבר להמודיאליזה. סיבוכים שאינם זיהומיים יכולים לנבוע מלחץ תוך ביטני מוגבר (בקע, כאבי גב) או מישני להרכב של התמיסות (יציאה מאיזון סוכרת, כאב הנובע מחומציות התמיסות). 

ניתוח טנקוף 

לאחר קבלת הסבר מהרופא אודות הטיפול, טיפולים חלופיים קיימים וסיבוכים אפשריים של הטיפול תתבקש/י לחתום על טופס הסכמה מודעת. הניתוח יתבצע בהרדמה מקומית (על ידי נפרולוג) או בהרדמה כללית על ידי כירורג (בלפרוסקופיה). ניתוח על ידי כירורג מחייב אישור של מרדים בכיר במרפאת טרום הרדמה.  מטופלים שעברו ניתוחי בטן בעבר או שזקוקים לניתוח תיקון בקע במקביל חייבים לעבור ניתוח בהרדמה כללית. המנתח יבצע חתך קטן מתחת ומעט בצד הטבור. בהמשך יחדיר את הקטטר דרך החתך לחלל הבטן. החלטה על צורך באישפוז מקדים (לפני ניתוח), או באישפוז לאחר ניתוח תלוי מטופל/ת ומחלות הרקע. באופן עקרוני בהרדמה מקומית המטופל יכול להשתחרר לאחר השגחה ביחידת הדיאליזה לביתו.  הנחיות על התנהלות לאחר ניתוח ומועד ביקורת במרפאה ימסרו במועד השיחרור. לאחר הניתוח יש לאפשר זמן החלמה של כ 14 יום לפני שניתן לבצע טיפול דיאליזה מלא. 

לימוד 

לאחר הניתוח על מבצע/ת הטיפול העיקרי/ת ללמוד לבצע את הטיפול, ללמוד לזהות מצבים המחייבים הגעה ליחידת הדיאליזה או דיווח. הלימוד מתחיל בבית החולים אך ממשיך בבית המטופל (מגיע/ה אח/ות דיאליזה לבית המטופל). הטיפול ביתי אך המטופל/ת לעולם אינם לבד. יש מערכת של תמיכה טלפונית. מכון הדיאליזה מהווה בית לכל המטופלים ובבית החולים נמצא 24 שעות ביממה נפרולוג לפתרון מקרי חרום. 

תוכנית טיפול ומעקב

באופן עקרוני אם אין סיבוכים מטופל כרוני מגיע לביקורת מדי חודש. במקרה של סיבוכים/ סביב ניתוח/ שינוי תוכנית טיפולית המעקב מתבצע בתדירות תכופה יותר לכל מטופל/ת נקבעת תוכנית טיפול יחודית שמטרתה להתאים לצרכיו/ה ולהמעיט ככל הניתן את הפגיעה באורך חיים תקין.

פרטי היחידה

03-6973443
פקס: 03-6974632
בניין סוראסקי
אגף א'
קומה 2
שעות קבלת קהל: ימים א, ג, ה בין השעות 07:00-15:00. מענה למטופלי דיאליזה צפקית ניתן בכל שעות היום

תפריט ניווט תחתון