תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

מהתקשורת

​ניתוח חדשני של החלפת מפרק ברק בעזרת מערכת ממוחשבת - לפרטים.
אורתופדיה - חטיבה; מרפאות אורתופדיה

​מפרקי הברך והירך עלולים להיפגע מקשת רחבה של מצבים ומחלות: זיהומים, שינויים ניוווניים מאוחרים אחרי שברים, מחלות מפרקים ראומטיות, וכן מצבים נוספים הגורמים לשחיקה והרס המפרק ועימם לכאבים והגבלות תנועה ותפקוד קשות. ניתוחי החלפות מפרקים הפכו בדור האחרון לניתוח שכיח ונפוץ, ובארץ מתבצעים למעלה מ-6000 ניתוחים שכאלה בשנה. רוב הנזקקים לניתוח הם חולים מבוגרים, אולם ישנם גם חולים צעירים הסובלים ממצבי הרס המפרקים.

החלפת המפרקים דורשת מיומנות טכנית ונסיון רב. אולם, עם עליית הניסיון הצבור בביצוע החלפה ראשונית של מפרקים, הולך ועולה גם מספרם של החולים הנזקקים לניתוחי החלפה חוזרת עקב שחיקה של המפרק הראשוני, כפי שקורה לכל "מסב" מוכר. לשמחתנו, שיעור הסיבוכים הכרוכים בניתוחים אלה נמוך ביותר ומרבית החולים, למעלה מ-95%, חוזרים לתפקוד רגיל ומלא.
יחידת המפרקים במרכז הרפואי ת"א, בי"ח איכילוב, מוכרת ברחבי הארץ ובעולם, באיכות הניתוחים המתבצעים בה ובשימוש במשתלים מיטביים והתאמתם לחולה. היחידה קולטת מתמחים ומשתלמים מהארץ והעולם ושותפה בפיתוח וניסוי של משתלים חדישים.


סוגי ניתוחי מפרקים

הניתוחים השכיחים הינם, כאמור, ניתוחי החלפות ירך וברך:

 • החלפת מפרק הירך

  מפרק הירך הוא "מסב" כדורי הבנוי ממכתש Acetablum מצד האגן, וראש כדורי של  עצם הירך Femoral Head. כאשר ישנה פגיעה במבנה אנטומי מדויק זה, נגרמת שחיקה, ועמה כאבים והגבלות תנועה ותפקוד. אם נכשל הטיפול השמרני באמצעות תרופות, מקל הליכה, פיזיותרפיה וכדומה, מבוצע ניתוח החלפת המפרק. בניתוח, המתבצע בהרדמה כללית/אזורית ונמשך כשעתים, מחליפים את חלקי המפרק השחוקים במישתלים מלאכותיים העשויים מתכת ו/או פלסטיק נוקשה, או קרמיקה מצד האגן, ואת ראש הירך מחליפים בראש העשוי ממתכת או קרמיקה.

  המשתל מקובע למקומו בעצם על-ידי לחץ Press Fit או על-ידי דבק מיוחד בשם Bone Cement. סוג המשתל נקבע אך ורק על סמך מצבו הרפואי של המטופל: גיל, רמה תפקודית, ומצב העצם. איננו חוסכים באמצעים על-מנת לתת למטופל את המשתל הטוב ביותר המתאים לו. בדרך כלל, המטופל מתחיל בהליכה יום למחרת הניתוח, וחוזר לביתו או לשיקום להמשך החלמה לאחר כשבוע. ההחלמה נמשכת כ-4-6 שבועות, שלאחריהם חוזר המטופל לתפקוד רגיל ומלא.
  למידע נוסף על הניתוח

 • החלפת מפרק הברך

   ניתוח החלפת מפרק ברך מתבצע באמצעות רובוט חדשני -Velys של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון - היחידה משמת כמרכז ההדרכה של הרובוט ואיכילוב הינו בית החולים הציבורי הראשון בארץ ההמבצע הפעולה באמצעות רובוט זה:
  "באמצעות הרובוט החדש אנחנו יכולים לבצע התאמה אישית מדויקת של המשתלים ברמה של חצי מילימטר וחצי מעלה, דבר שלא יכולנו לעשות עם הציוד המכאני שהשתמשנו בו עד כה. הרובוט מסייע בהתאמת גודל ומיקום המשתלים בנוסף לאיזון כך שיתקבל שיפור מיטבי של המפרק מבחינת טווחים, יציבות ותפקוד". 


  מפרק הברך מחבר בין עצמות הירך והשוק, ובקדמתו הפיקה. תנועתו אינה כציר אחד, כציר של דלת, אלא יש גם מרכיב של תנועה סיבובית (רוטציה) - דבר ההופך את שחזור המפרק לפעולה הדורשת דיוק מרבי בכל מישורי תנועת הברך. כאשר נגרמת שחיקה של המפרק, אנו מבצעים ניתוחי החלפת כל רכיבי המפרק השחוקים. בניתוח, המתבצע בהרדמה כללית/אזורית, מוחלפת הירך המרוחקת על-ידי חלק ממתכת, עצם השוק מוחלף על-ידי משתל משולב של מתכת ופלסטיק נוקשה, וכן מוחלפת לרוב גם הפיקה, והם מקובעים לעצם על-ידי דבק מיוחד בשם Bone Cement.

  הגודל המדויק של המשתלים נקבע על סמך צילומי רנטגן המתבצעים לפני הניתוח ומדידות מדויקות המתבצעות בזמן הניתוח. יום לאחר הניתוח, מתחיל המטופל בהליכה ובהפעלת הברך, ולאחר כשבוע משתחרר לביתו או לשיקום להמשך החלמה, הנמשכת כארבעה עד שישה שבועות, עד לחזרה לתפקוד.
  למידע נוסף על הניתוחשירות Recover - ליווי וטיפול אישי בבית

לשימור הרצף הטיפולי ולשמירה על תפקוד מיטבי וחזרה לעצמאות, מומלצת החלמה ביתית וביצוע פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק בביתך. 
לפרטים נוספים והזמנת והשירות 03-3074220. מידע נוסף כאןפרטי היחידה

03-6973515 - לקביעת תורים לניתוחים ובירורים נוספים (אתי)
בניין סוראסקי
אגף ג'
קומת קרקע
 

תפריט ניווט תחתון