תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים


קטרקט - עכירות בעדשת העין, מתפתח עם הגיל וניתוח הסרת קטרקט (הסרת ירוד) הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בקרב בני הגיל השלישי.

באופן נדיר, קיים קטרקט מולד המתפתח עוד ברחם וכן קטרקט שמתפתח בשנים הראשונות לחיים אצל תינוקות וילדים.

ככל שהקטרקט מתפתח בגיל מוקדם יותר, ההשפעה שלו על הראייה חמורה יותר. מאחר שהמוח לא מקבל תמונה ברורה מעין עם קטרקט, המוח מתעלם מהעין והיא הופכת לעין עצלה. שיקום של הראייה בעין עצלה על רקע קטרקט הוא מאתגר מאד ולכן חשוב לזהות קטרקט מהר ולטפל בו בהקדם. 

מהן הסיבות לקטרקט מולד?

בתינוקות, ירוד יכול להיות מולד. ברוב המקרים הסיבה הנפוצה היא תורשתית, אך גורמים נוספים כוללים: זיהום תוך-רחמי, מחלה מטבולית או סיבה שאינה ידועה. התפתחות ירוד יכולה לערב עין אחת או את שתי העיניים.


*בתמונה העליונה הדמיה של עדשה בריאה ובתמונה השנייה הדמיה של עדשה עכורה

מהם הסימנים לקטרקט (ירוד) בילדים?

הסימנים לירוד בקרב ילדים כוללים:

  • רפלקס לבן מאזור האישון
  • התקרבות למסכים
  • פזילה
  • ריצוד מהיר של העיניים
  • הפרעה בהתמקדות וביכולת העקיבה

במרכז לבריאות העיניים בילדים בביה"ח איכילוב, כל מקרה של ירוד בתינוק או בילד מטופל ע"י מומחה בתחום רפואת עיניים ילדים בשילוב עם מנתח קטרקט מוביל על מנת לספק את הטיפול המיטבי לעין המנותחת - טיפול כירורגי ושיקומי. בהתאם לגיל הילד אנו מתאימים עדשה תוך-עינית חלופית/עדשת מגע ומשקפיים.

חשוב להדגיש כי הטיפול בילד עם קטרקט (ירוד) הוא ארוך טווח ועשוי להימשך שנים לאחר הניתוח. המטרה בטיפול הממושך היא להבטיח שיקום ראייתי ומצד שני לעיתים נדרש טיפול בסיבוכים אפשריים כגון לחץ תוך-עיני מוגבר (גלאוקומה), התפתחות ירוד משני או תיקון אופטי.

תפריט ניווט תחתון