תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מהו טיפול בתנועה?

טיפול בתנועה וריקוד הוא טיפול רגשי קליני, השייך לתחום של תרפיה באומנויות. טיפול בתנועה מוגדר כשימוש פסיכותירפויטי בתנועה על מנת לקדם תהליך של אינטגרציה רגשית, גופנית, חברתית וקוגניטיבית של המטופל.

הטיפול בתנועה מתבסס על הנחת היסוד כי הגוף והנפש הם חלק ממערכת אחת, הפועלת באופן דו-כיווני, ועל כן מתאים במיוחד לאנשים המתמודדים עם הפרעות תנועה אשר לרוב משפיעות על רבדים רבים בחייהם – פיזיים ומנטאליים.

קבוצת "הקול בתנועה" משלבת טיפול בקול וטיפול בתנועה וריקוד למטופלים המתמודדים עם פרקינסון. 

הקבוצה מציעה מעטפת טיפולית להתמודדות עם רבדים שונים של המחלה אשר עלולים להופיע בחייו של אדם עם פרקינסון.

מוטוריקה – בעזרת כלים של ריקוד, קצב ותנועה, המפגשים הקבוצתיים מדגישים יציבה, שיווי משקל, מאפייני הליכה ומרכיבים שונים של שפת הגוף. הריקוד באופן טבעי נותן מענה לגמישות הגוף, לטווחי תנועה ואף מעלה את המודעות הגופנית.

השימוש בקול ובדיבור הן בשיחה והן בתרגול מבוסס שיטת ה- LSVT שפותחה עבור אנשים עם פרקינסון ומספק מענה לצורך להישמע חזק יותר וצלול יותר בתקשורת בקבוצה. בזכות התרגול איברי הדיבור מתגמשים ומתחזקים ומערכת העצבים לומדת דפוסי תקשורת חדשים.

קוגניציה – המפגשים מציעים הזדמנות לעבודה קוגניטיבית על אלמנטים כגון: קואורדינציה, הפנמה של דפוסי תנועה חדשים, שליפת מילים, ביצוע מטלה במקביל (Dual tasking), ארגון מסר מילולי ותרגול מרכיבים שונים של זיכרון.  

התמודדות רגשית – הקבוצה מהווה מקור למוטיבציה ותמיכה. המשתתפים נפגשים מידי שבוע במקום קבוע כאשר המכנה המשותף מלכד ומגבש. הם מוזמנים למקום בטוח ודיסקרטי שבו ניתן לשתף ולהיחשף מול אנשים אשר מתמודדים עם קשיים משותפים.

הקבוצה נשענת על פרספקטיבה הוליסטית המשלבת קול ותנועה יחד ומסייעת בהתמודדות המוטורית, הקוגניטיבית והרגשית במסגרת קבוצתית תומכת. משתתפי הקבוצה מוזמנים לחוויה גופנית בריאה וחיובית אשר מעניקה חופש תנועתי, בטחון, תקשורת ותחושת יכולת.

קבוצת "הקול בתנועה" היא מסגרת רב- מקצועית בהנחיית קלינאית תקשורת ומטפלת בתנועה.  לעיתים הקבוצה מארחת אנשי צוות נוספים מהיחידה להפרעות תנועה כגון תזונאית קלינית מומחית פרקינסון, אחות היחידה להפרעות תנועה ו/או נוירולוגים. השתתפות הצוות במפגשי הקבוצה מרחיבה את הידע בתחום ההתמודדות עם פרקינסון וחושפת את משתתפי הקבוצה לכלים מתקדמים בטיפול במחלה.

למי מתאים טיפול בתנועה במסגרת הקבוצה?

הקבוצה מיועדת לאנשים המתמודדים עם פרקינסון. שיחת הכרות מקדימה ומעמיקה מאפשרת לבדוק התאמה לקבוצה.

מתי ואיפה? 

הקבוצה נפגשת בכל יום רביעי בשעה 11:00 בבית החולים איכילוב.

להצטרפות ניתן להתקשר לרוני פלד בטל: 050-7433543, לתאום פגישת הכרות.

טיפול פרטני בתנועה

המפגשים הפרטניים מציעים התייחסות לצרכים האישיים של המטופל והתמודדותו האישית עם המחלה. בפן הרגשי, נעשה תהליך עיבוד השינויים שמביאה עמה המחלה, חקירת אסטרטגיות להתמודדות ופיתוח דרכים לשמירה על איכות חיים. ברובד הפיזי, נעודד את המטופל לחקור את יכולותיו הגופניים ולהעצים את תנועתו דרך הריקוד ככלי טיפולי.
העיסוק בריקוד ומוזיקה במהותו הוא עיסוק עם גוון אופטימי וחברותי. מטרת הטיפול הפרטני לעודד את האדם המתמודד למצוא הנאה מתנועת גופו, למקסם את יכולותיו, להעצים את הכלים הפיזיים העומדים לרשותו ולהתרכז בקיים ולא בחסר.

לתאום מפגש פרטני ניתן להתקשר לרוני פלד – 050-7433543 

תפריט ניווט תחתון