תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

מדידת לחצים בכף הרגל לחולי סוכרת
דורבן בכף הרגל
אורתופדיה - חטיבה; מרפאות אורתופדיה

​כפות הרגליים הן האיבר החשוף ביותר לעומסים, במיוחד ביחס לשטחן הקטן יחסית; זהו האיבר הנושא את כל משקל הגוף. כף הרגל והקרסול עלולים להיפגע מקשת רחבה של מצבים ומחלות.
ביחידה לכירורגיית כף הרגל והקרסול\ מטפלים במגוון בעיות כף הרגל: עיוותים מולדים או נרכשים, שברים, וסיבוכי מחלת הסוכרת בכף הרגל.

זיהומים בכף רגל סוכרתית

זיהום בכף רגל בחולה סוכרתי הוא מצב חריף ודחוף, העלול להדרדר במהירות למצב מסכן גפה, או אפילו חיים, ומצריך התערבות מהירה ומקצועית. זאת, עקב סיכון מוגבר של חולים סוכרתיים לפתח זיהומים - בעיקר כאשר כבר נגרמת הפרעה בתחושה בכף הרגל עקב הסוכרת - Diabetic Neuropaty.

המטופלים הסוכרתיים הסובלים מזיהומי כף הרגל, מאושפזים בדרך כלל במחלקה פנימית ייעודית, כיוון שלרוב החולים ישנן בעיות פנימיות נלוות: הפרעות בזרימת דם, הפרעות בתפקודי הלב והכליות וכדומה. לכן, הטיפול המיטבי הוא על-ידי רופאים פנימיים, בסיוע יומיומי צמוד של צוות היחידה לכירורגית כף הרגל והקרסול.

הטיפול האורתופדי בכף רגל סוכרתית כולל:

  • הטריות ניתוחיות
  • הרחקת קטעי רקמה נימקית
  • חבישות מיוחדות
  • ייעוץ לטיפולי המשך, במסגרת אשפוזית או במרפאות החוץ, בכדי למנוע את התדרדרות מצב הרגל. 

שברים בכף הרגל והקרסול

הטיפול בשברי כף הרגל והקרסול דורש מיומנות גבוהה ודיוק רב, עקב ריכוזי לחצים ועומסים מרביים של כל משקל הגוף עליהם.
בהיעדר החזרה וקיבוע אנטומיים של שברים, עלולה להתפתח במהירות שחיקת מפרקים, ועמה כאבים בכף הרגל והגבלה תפקודית. לצורך כך, יש להשתמש בציוד ייעודי המותאם למבנה המיוחד של עצמות כף הרגל (דוגמת עצם העקב).

תיקון עיוותים נרכשים או מולדים בכף הרגל

עיוותים נרכשים בכף הרגל הינם תופעה שכיחה למדי, ולרוב - מעבר להפרעה קוסמטית, מלווים גם בכאבים ובהפרעה והגבלה תפקודית, כולל פצעי לחץ. כמו כן קיימת הגבלה בבחירת נעליים (בעיקר לנשים).
העיוות הנרכש השכיח הוא בוהן קלובה - Hallux Valgus, אשר משולב לעיתים קרובות עם בוהן פטישנית - Hammer Toe.

בטיפול הניתוחי, מבצעים תיקון הכולל:

  • הוצאת חלק העצם העודף בבוהן Bunion.
  • תיקון וישור הבוהן כדי למנוע הישנות העיוות.
  • כאמור, לרוב נדרשת גם תיקון "הבוהן הפטישנית".

בשנים האחרונות, מתבצעים במקרים מסויימים גם ניתוחי החלפה מלאה של מפרק הקרסול. זהו ניתוח חדשני יחסית, ששכיחותו והנסיון שנצבר בביצועו הינם פחותים בהרבה מניתוחי החלפת מפרקי הברך או הירך. עם זאת, התוצאות הראשוניות שהושגו במוסדנו בביצוע ניתוח זה, מעודדים להמשך ביצועו במקרים המתאימים.
היחידה לכירורגית כף הרגל והקרסול מרכזת את פעילות החברה הישראלית לכירורגית כף הרגל, ומקיימת במרכז הרפואי ת"א פגישות תקופתיות קבועות, בהן נדונים נושאים עדכניים. במסגרת היחידה פועלת גם מרפאה משותפת עם היחידה לשחזור עצבים פריפריים, בניהולו של ד"ר שמעון רוחקינד, למטופלים הסובלים מפגיעה עצבית נלווית.

פרטי היחידה

03-6972506 - לקביעת תורים לניתוחים / בירורים (זהבה)
פקס: 03-6974527
בניין סוראסקי
אגף ג'
קומת קרקע

תפריט ניווט תחתון