תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

מדידת לחצים בכף הרגל לחולי סוכרת
דורבן בכף הרגל
המומחים של איכילוב על בעיות שכיחות בכף הרגל- ספטמבר 2021
אורתופדיה - חטיבה; מרפאות אורתופדיה

​כפות הרגליים הן האיבר החשוף ביותר לעומסים, במיוחד ביחס לשטחן הקטן יחסית; זהו האיבר הנושא את כל משקל הגוף. כף הרגל והקרסול עלולים להיפגע מקשת רחבה של מצבים ומחלות.
ביחידה לכירורגיית כף הרגל והקרסול בבית החולים איכילוב, מטפלים במגוון בעיות כף הרגל: עיוותים מולדים או נרכשים, שברים, פציעות ספורט ותהליכים ניווניים שונים.

בנוסף, קיים שירות לטיפול בסיבוכי מחלת הסוכרת בכף הרגל הכולל טיפולים אמבולטוריים ו/או טיפולים כירורגיים באשפוז. הטיפול ניתן ע"י צוות רב-תחומי במסגרת החטיבה האורתופדית.

תיקון עיוותים נרכשים או עיוותים מולדים בכף הרגל

עיוותים נרכשים בכף הרגל נחשבים לתופעה שכיחה למדי, ולרוב - מעבר להפרעה אסתטית, מלווים גם בכאבים ובהפרעה והגבלה תפקודית, כולל פצעי לחץ. כמו כן קיימת הגבלה בבחירת נעליים (בעיקר לנשים).
העיוות הנרכש השכיח הוא בוהן קלובה - Hallux Valgus, אשר משולב לעיתים קרובות עם בוהן פטישנית - Hammer Toe.
כיום לאחר אבולוציה של הטיפולים הניתוחיים בבוהן קלובה, אנו מבצעים את הניתוח לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר ובשיטה זעיר פולשנית שיתרונותיה: צלקות נקודתיות מינימליות וללא פתיחת המפרק. בשיטה זו אנו מקבלים תוצאה פונקציונלית מעולה בנוסף למראה אסתטי יפה ללא צלקות ארוכות.

בטיפול הניתוחי, מבצעים תיקון הכולל:

  • הוצאת חלק העצם העודף בבוהן - Bunion.
  • תיקון וישור הבוהן על מנת למנוע הישנות העיוות.
  • כאמור, לרוב נדרש גם תיקון "הבוהן הפטישנית".

בשנים האחרונות, מתבצעים במקרים מסוימים גם ניתוחי החלפה מלאה של מפרק הקרסול. זהו ניתוח חדשני יחסית, ששכיחותו והניסיון שנצבר בביצועו הם פחותים  מניתוחי החלפת מפרקי הברך או הירך. יחד עם זאת, התוצאות הראשוניות שהושגו בבית החולים שלנו בביצוע ניתוח זה, מעודדים להמשך ביצועו במקרים המתאימים. יש לציין שכיום בית החולים איכילוב הוא המוסד הרפואי הראשון בו נעשה שימוש במשתלים החדשים ביותר, המותאמים אישית לכל מטופל ומטופל. עם משתלים אלו אנו משיגים תוצאות טובות לאורך זמן אצל המטופלים הנמצאים מתאימים לעבור ניתוח זה.
היחידה לכירורגית כף הרגל והקרסול במרכז הרפואי תל-אביב, בית החולים איכילוב, מרכזת את פעילות החברה הישראלית לכירורגית כף הרגל ומקיימת פגישות תקופתיות קבועות, במסגרתן נדונים נושאים עדכניים. 

במסגרת היחידה פועלת גם מרפאה משותפת עם היחידה לשחזור עצבים פריפריים, בניהולו של ד"ר יובל שפירא, למטופלים הסובלים מפגיעה עצבית נלווית.


שברים בכף הרגל והקרסול

הטיפול בשברי כף הרגל והקרסול דורש מיומנות גבוהה ודיוק רב, עקב ריכוזי לחצים ועומסים מרביים של כל משקל הגוף עליהם.
בהיעדר החזרה וקיבוע אנטומיים של שברים, עלולה להתפתח במהירות שחיקת מפרקים ואיתה כאבים בכף הרגל והגבלה תפקודית. לצורך כך, יש להשתמש בציוד ייעודי המותאם למבנה המיוחד של עצמות כף הרגל.

היחידה לכירורגיה של כף הרגל והקרסול באיכילוב מטפל גם בסיבוכי שברים כגון: ארטריטיס פוסט טראומטי, חסר חיבור, חיבור במנח לא תקין, זיהומים ועוד.

 

זיהומים בכף רגל סוכרתית

זיהום בכף רגל של חולה סוכרת הוא מצב חריף ודחוף, העלול להידרדר במהירות למצב מסכן גפה או אף מסכן חיים, המצריך התערבות מהירה ומקצועית, בשל סיכון מוגבר של חולים סוכרתיים לפתח זיהומים, בעיקר כאשר כבר נגרמת הפרעה בתחושה בכף הרגל עקב הסוכרת - Diabetic Neuropaty.

המטופלים הסוכרתיים הסובלים מזיהומי כף הרגל, מאושפזים בחטיבה האורתופדית תחת השירות לטיפול בסיבוכי סוכרת. כל החולים מטופלים מדי יום ע"י רופאי היחידה ובנוסף עוברים הערכה סיסטמית, אנדוקרינית זיהומית והערכה של כלי הדם אחת לשבוע ע"י צוות רב-תחומי. חולים שאינם מאוזנים סיסטמית וזקוקים לטיפול פנימי בדרך כלל מאושפזים במחלקה פנימית ייעודית, ולכן, הטיפול המיטבי הוא על-ידי רופאים פנימיים, בסיוע יומיומי צמוד של צוות היחידה לכירורגית כף הרגל והקרסול.

חולים משוחררים ימשיכו מעקב במסגרת מרפאות חוץ של בית החולים וע"י רופאי היחידה לכירורגיה של כף רגל וקרסול.

הטיפול האורתופדי בכף רגל סוכרתית כולל:

  • הטריות ניתוחיות
  • הרחקת קטעי רקמה נימקית
  • חבישות מיוחדות
  • ייעוץ לטיפולי המשך, במסגרת אשפוזית או במסגרת של ביקורים במרפאות החוץ, במטרה למנוע את הידרדרות מצב הרגל.


פרטי היחידה

03-6972506 - לקביעת תורים לניתוחים / בירורים (זהבה)
פקס: 03-6974527
בניין סוראסקי
אגף ג'
קומת קרקע

תפריט ניווט תחתון