תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מהי רוזציאה

רוזציאה היא מחלת עור כרונית המופיעה לרוב אחרי גיל 30 ומתבטאת באודם ניכר של עור הפנים, בעיקר על פני הלחיים, האף, המצח והסנטר. בשלב הראשון של המחלה הסומק מופיע ונעלם, אולם בהמשך נהפך לקבוע, גורם לאי נוחות ומהווה בעיה אסתטית.


סימני המחלה

סימנים ראשוניים: אודם (הסמקה), אדמומיות קבועה, כלי דם הנראים לעין, בליטות ופצעונים המלווים לעיתים בתחושת שריפה או עקצוץ. סימנים נוספים: גירוי עיני, יובש נראה לעין, עיבוי עורי, נפיחות (בצקת) ועוד.


הגורמים לבעיה

רבים מאמינים כי רוזציאה היא מחלה בכלי דם (מפני שמתאפיינת בהסמקה, אדמומיות והופעת כלי דם הנראים לעין). אחרים, משערים כי קיימת מעורבות של מערכת העצבים או מערכת החיסון העורית.

גורמי ההתלקחות הנפוצים ביותר: חשיפה לשמש, מתח נפשי, מזג אויר חם, רוח, פעילות גופנית מאומצת, צריכת אלכוהול, אמבט חם, מאכלים חריפים מוצרי קוסמטיקה שונים.


הטיפול ברוזציאה

מטרת הטיפול היא להשיג שליטה, למנוע החמרה ולשמר את ההפוגה. מכיוון שהתבטאות המחלה יכולה להשתנות משמעותית בין מטופלים, חשוב להתאים את הטיפול באופן אישי לכל מטופל.

הטיפול האפקטיבי ביותר הינו שילוב בין תרופות שונות)הניתנותבבליעה או במריחה על העור(, הימנעות מגורמים מחמירים ושימוש בלייזר לטיפול בכלי הדם.

 

הטיפול החדשני בלייזר

טכנולוגית הלייזר מוכרת כיום כטיפול היעיל ביותר עבור חולי רוזציאה. הטיפול במרכז כולל שימוש במגוון מכשירי לייזר מהמתקדמים בעולם בהתאמה אישית לכל מטופל. השימוש בקרני האור מעלים כלי דם ומפחית באופן ניכר את האדמומיות בפנים.

מהלך הטיפול: לרוב נדרשים 3-5 טיפולי לייזר, המתבצעים אחת לחודש. הטיפול נמשך כ- 15 דקות ובמהלכו המטופל מרכיב משקפיים מיוחדים להגנת העיניים. הטיפול אינו כרוך בכאב וזמן ההחלמה קצר ביותר.

תופעות לוואי אפשריות: שטפי דם הנעלמים כשבוע-שבועיים לאחר הטיפול ושינויי פיגמנטציה זמניים בלבד.

כיצד להתכונן לטיפול: חשוב להגיע לטיפול לא שזופים ולהקפיד להשתמש בתכשירים לטיפול בפנים על פי הנחיית הרופא.

כיצד לנהוג לאחר הטיפול: הרגעת העור מומלצת על ידי הנחת קומפרסים קרים ושימוש בקרם מתאים. חשוב מאוד להקפיד על הגנה מפני השמש ולהשתמש במסנן קרינה עם SPF 50 ומעלה. במקרים מסוימים יש צורך בנטילת אנטיביוטיקה מקומית או פומית.

חשוב לזכור: גישת הטיפול המומלצת לרוזציאה היא טיפול חריף להשגת הפוגה במחלה ולאחריו טיפול תחזוקתי.אחת לחצי שנה. ניתן לשמר את ההפוגה שהושגה ע"י זיהוי והימנעות מאותם גורמים אישיים שאובחנו כגורמי התלקחות והחמרה למחלה וטיפול לייזר בודד אחת לחצי שנה.


  • מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי בנושא עם רופא מומחה. לייעוץ אישי ולמידע נוסף ניתן לפנות למרכז לרפואת עור אסתטית וטיפולי לייזר 03-6972424 dermaaesthetics@tlvmc.gov.il

תפריט ניווט תחתון