תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

רוצה לדעת עוד?

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}
מחלות מעי דלקתיות - יחידה; מחלות מעי דלקתיות - יחידה

מידע כללי:

כרבע מכלל החולים בקוליטיס כיבית יעברו ניתוח (אלקטיבי או דחוף) במהלך חייהם. ניתוח הבחירה בחולים אלה הוא כריתה שלמה-משחזרת של המעי הגס (Restorative Proctocolectomy), או בשמו האחר ניתוח פאוצ' אילאואנאלי.
ניתוח זה כולל כריתה מלאה של המעי הגס כולל הרקטום, שימור התעלה האנאלית ומנגנון הסוגרים, יצירת מאגר הפאוצ' ממעי דק (J POUCH) והשקתו לתעלה האנאלית. מטרתו של הניתוח היא להסיר בצורה מלאה את רירית המעי הגס החולה מחד, תוך שמירה על המשכיות תפקוד מערכת העיכול והפרשת צואה דרך פי הטבעת, תפקוד הסוגרים והימנעות מאילאוסטומיה קבועה, מאידך. כל זאת על מנת לשפר את בריאות החולים, תוך שמירה על איכות חייהם.


ניתוח כריתת המעי הגס המשחזרת, מלווה בדרך כלל בשיפור משמעותי בבריאות החולה, הפסקת הצורך בטיפול תרופתי ושיפור משמעותי באיכות החיים. יש לציין כי פעילות פאוצ' תקינה נמדדת באמצעות מספר פרמטרים כמו: מס' יציאות ב-24 שעות (6-8 יציאות נחשבות כתפקוד פאוצ' נורמאלי), מידת הדחיפות, יכולת שליטה ביציאות ביום ובלילה, שימוש בפדים, ושימוש בתרופות נוגדות שלשול.

לניתוח הפאוצ' שיעור לא מבוטל של סיבוכים בדרגות חומרה שונות (עד כ-60% בעבודות שונות). הסיבוכים המוקדמים העיקריים כוללים: חסימת מעי דק על רקע הידבקויות מוקדמות, דלף מההשקה האילאואנאלית, זיהום באגן/מורסה אגנית, וזיהום בפצע הניתוח ובשלבים מאוחרים יותר בעיקר סיבוכים הקשורים בפעילות המחלה.

לבית החולים איכילוב, ניסיון רב בניתוחי פאוצ' ומספר לא מבוטל של חולים עם פאוצ' בשל קוליטיס כיבית. היות שרבים מן המטופלים סובלים ממגוון תלונות המהוות שילוב בין בעיות גסטרואנטרולוגיות (פאוצ'יטיס, תסמונת הפאוצ' הרגיש, תופעות מחוץ למעי) לבעיות כירורגיות (טיפול בפיסטולות, מורסות וזיהום אגני והיצרויות), הקמנו באיכילוב, המרכז הרפואי תל-אביב, מרפאת פאוצ'ים רב-מקצועית במסגרתה מתבצע

לניתוח הפאוצ' שיעור לא מבוטל של סיבוכים בדרגות חומרה שונות (עד כ-60% בעבודות שונות). הסיבוכים המוקדמים העיקריים כוללים: חסימת מעי דק על רקע הידבקויות מוקדמות, דלף מההשקה האילאואנאלית, זיהום באגן/מורסה אגנית, וזיהום בפצע הניתוח ובשלבים מאוחרים יותר בעיקר סיבוכים הקשורים בפעילות המחלה.

השירותים הניתנים במסגרת מרפאת פאוצ'ים:

מרפאת הפאוצ'ים של ביה"ח איכילוב, היא מרפאה רב-תחומית, וככזאת היא ייחודית בארץ ובעולם. המרפאה מציעה שיטה ייחודית למעקב וטיפול בחולים עם פאוצ', הכוללת מעקב וטיפול בחולים לאחר ניתוח פאוצ' בשילוב מחקר קליני, בסיסי ויישומי.

אבחון, התאמת טיפול תרופתי ומעקב רב- תחומי:

במרפאה שני רופאים בכירים הפוגשים ביחד את המטופלים:

 • ד"ר ניצן מהרשק – גסטרואנטרולוג מומחה ומנהל היחידה למחלות מעי דלקתיות.

 • פרופ' חגית טולצ'ינסקי - מנהלת היחידה לניתוחי המעי הגס והרקטום ומומחית בניתוחים למחלות מעי דלקתיות.
  ההחלטות הטיפולים וההמלצות לגבי כל מטופל מתקבלות במשותף, על מנת לתת פתרון הולם ומקיף. 

  הערכה וטיפול נפשיים:

  מטופלים רבים הסובלים ממחלות כרוניות מתמודדים עם קשיים נפשיים נלווים. במסגרת המרפאה, על פי צורך, מופנים מטופלים לפסיכולוג המתמחה בהתמודדות עם קשיים נפשיים הקשורים למחלות כרוניות מורכבות. 

  הערכת תזונה:

  תזונאית מומחית בנושא מחלות מעי דלקתיות ובבעיות ייחודיות לחולי הפאוצ'- זמינה למתן יעוץ ביחידה למחלות מעי דלקתיות. 

  התאמה למחקר:

  חקר הפתוגנזה של דלקת בפאוצ' חשוב קודם כל עבור המטופלים עצמם, שכן הבנת תהליכי הדלקת והסיבוכים השונים, יסייעו לשפר את הטיפול בחולים. במסגרת המרכז ישנם מספר מחקרים ייחודיים המיועדים עבור מטופלי פאוצ'.
  למעוניינים, תעשה התאמה למחקרים שונים על ידי מתאמת מחקר ייעודית למחקרים אלו. 


פרטי היחידה

03-6947606
פקס: 03-6974184
בניין סוראסקי
אגף ד'
קומה 1

תפריט ניווט תחתון