תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

EXO-CD24 – אקסוזומים לטיפול בקורונה: מרעיון למציאות


נגיף הקורונה יכול לגרום למחלה נשימתית וסיסטמית חריפה. הנגיף מועבר בקלות באוכלוסייה, עם יותר מ- 120 מיליון מקרים מאומתים ברחבי העולם ו - 2.6 מיליון מתים, שיעור תמותה הגבוה מזה של שפעת עונתית. אף כי פותחו חיסונים יעילים למדי, זמינותם בעולם מוגבלת וישנם אנשים שטרם קיבלו את החיסון, אינם יכולים לקבל אותו או כאלו שחלו למרות קבלת החיסון ועבורם פיתוח תרופה כנגד סיבוכי הקורונה הוא חיוני.

במעבדתו של פרופ' נדיר ארבר, מנהל המערך לרפואה מונעת והמרכז למניעת סרטן, חוקרים שנים רבות את החלבון 24CD, כשהמחקר ברובו מתמקד בשימוש בחלבון לגילוי מוקדם של סרטן וכן כמטרה לפיתוח טיפולים חדשניים כנגד סרטן. למרבה ההפתעה, במהלך המחקר, התברר שהחלבון CD24, המווסת את התגובה החיסונית יכול לשמש לטיפול גם בסיבוכי הקורונה.

במעבדה, המנוהלת על ידי ד"ר שירן שפירא, בשילוב עם יחידת המחקרים הקליניים בראשותה של מורי חי-לוי, הצליחו לפתח תרופה חדשנית,  EXO-CD24, המבוססת אקסוזומים (בועיות קטנות המיוצרות על ידי התאים) המועשרים בחלבון CD24. תפקידה הוא למנוע את ההידרדרות הקלינית שמובילה לאי ספיקה נשימתית והצורך בהנשמה. כחצי שנה מרגע הגיית הרעיון נכנסה התרופה לניסויים קליניים בבני אדם. הטיפול ניתן בהשאפה במשך מספר דקות במהלך 5 ימים. עד כה התכשיר נוסה על 35 מטופלי קורונה קשים. 

התרופה הודגמה במחקר כבטוחה ללא כל תופעות לוואי. הטיפול הדגים פוטנציאל רב מבחינת יעילותו, המדדים הקליניים והמעבדתיים של החולים, ובמיוחד השתפרה התחושה הסוביקטיבית של המטופלים בכך שהם יכולים שוב לנשום.

ייחודיות התכשיר טמונה, בין השאר, בכך שהתכשיר פועל לעיכוב המסלול המוביל להפרשת הציטוקינים ומוכוון לרקמת היעד - הריאות. הטיפול, הנחשב כתרפיה תאית מתקדמת, מיוצר במתקן פרמצבטי בארץ. אולם, בשונה מטיפולים תאיים אחרים ניתן לייצר ולספק את הטיפול בזמן קצר יחסית. התכשיר יכול גם לשמש פלטפורמה לטיפול בהתוויות קליניות נוספות בהן ישנו סיכון לפתח סערה ציטוקינית כגון: ARD, אסטמה, COPD, Interstitial lung disease, BOOP וכן במחלות נוספות עם פעילות יתר של מערכת החיסון. לצורך מסחור ההמצאה הוקמה חברה פרטית המנוהלת על ידי גב' עמליה הרשקוביץ. בשלב זה החברה נמצאת במגעים עם קרנות הון סיכון וחברות תרופות לגבי המשך פיתוח התרופה וניהול המחקר בשלבים 2 ו- 3, הנהוגים בפיתוח תרופות. 


  

בתמונה: פרופ' נדיר ארבר, מלר"מ (המרכז לקידום בריאות ורפואה מונעת) וצוות החוקרים הממוגנים.

תפריט ניווט תחתון