תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

​מחקר שהולך רחוק: 
שיטה חדשה לשיקום הליכה בעזרת מציאות מדומה הגיעה לשלב השיווק!


פיתוח המערכת, המשפרת הליכה בקרב קשישים וחולים עם מחלות ניווניות, על ידי חוקרים מהמערך הנוירולוגי, הוביל לחתימת הסכם מסחור בין חברת היישום של ביה"ח (Ichilov Tech) לבין חברת GaitBetterאחד מכל שלושה מבוגרים נופל לפחות פעם בשנה ומסתכן בירידה בתפקוד העצמאי ובאיכות החיים וכן בהתדרדרות גופנית ובריאותית. בשנים האחרונות נמצא קשר בין ירידה ביכולות הקוגניטיביות לבין הליכה וניידות. 
פרופ' ענת מירלמן, פרופ' ג'ף האוסדורף ופרופ' ניר גלעדי מהמערך הנוירולוגי, פיתחו מערכת מציאות מדומה המאפשרת אימון מוטורי-קוגניטיבי שמטרתו לשפר יכולות תפקודיות בהליכה והפחתת הסיכון לנפילות הן בגיל המבוגר והן בחולים עם מחלות ניווניות של המוח. 

במחקר רב מרכזי שבוצע במימון האיחוד האירופי, נמצא כי אימוני ההליכה במערכת החדשנית מפחיתים בכ-50% את שיעור הנפילות בקרב האוכלוסייה המבוגרת. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת היוקרתי The Lancet. לאחרונה פיתחו החוקרים את המערכת גם כבדיקה להערכת יכולות תפקודיות משולבות במטרה לזהות בעיות עוד בטרם ההתדרדרות המוטורית ו/או הקוגניטיבית שהובילה לנפילה הראשונה (הבדיקה הוצגה בסדרה "שמונים וארבע").

במסגרת הסכם עם חברת היישום של בית החולים, קיבלה חברת GaitBetter את זכויות המסחור והצליחה בתוך זמן קצר להטמיע את המערכת במספר ארגונים מובילים, ביניהם במכונים של קופת החולים מכבי. בימים אלה נערכת החברה לשיווק המערכת גם בארה"ב. אצלנו, הושק לאחרונה שירות קליני של אימון למבוגרים ולסובלים מבעיות הליכה. (בשלב זה שרות האימון באמצעות המערכת איננו כלול בסל הבריאות).
בתמונה צוות המחקר לחקר ההליכה והניידות של המערך הנוירולוגי, בו פותחה המערכת.
עומדים במרכז משמאל לימין: פרופ' ניר גלעדי, פרופ' ג'ף האוסדורף ופרופ' ענת מירלמן.


סרטוני הדגמה:

שבוע ראשון לאימון

שבוע 6 לאימון

תפריט ניווט תחתון