תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים


תוצאות חשובות למחקר על גידולי ראש צוואר המיוחסים להדבקה בווירוס הפפילומה עשויות להוביל לפריצת דרך בטיפול

 

רקע: 

גידולי ראש צוואר מהווים את סוג הסרטן השישי בשכיחותו בעולם.
העלייה בשיעור החולים בעשורים האחרונים - בעיקר צעירים - מיוחסת להדבקה בווירוס הפפילומה(HPV) . נכון להיום, אין טיפול ממוקד המנטרל את ההתמרה הסרטנית של הווירוס וכיום הטיפול בחולים הנושאים את הנגיף, מוגבל בעיקר לכימו-רדיותרפיה בעלת פוטנציאל תחלואה משמעותי בשל הנזק הציטוטוקסי.

מטרת המחקר: 

חוקרים מאיכילוב שמו לעצמם למטרה לעכב את פעילות וירוס הפפילומה על ידי השתקת הגנים של הווירוס האחראים להתמרה הסרטנית. המחקר נעשה ע"י ד"ר ליונה קמפל, מתמחה במחלקת אף אוזן גרון, שביצעה את לימודי ה- PhD  בהנחייתם של  ד״ר נדאל מוהנא, מנהל מערך אף אוזן גרון, ניתוחי ראש צוואר, פה ולסתות, ופרופ' דן פאר ראש המרכז לרפואה תרגומית (Translational Medicine) באוניברסיטת ת״א.
ד"ר קמפל עשתה שימוש בננו-חלקיקים מבוססי ליפידים, המהווים כלי חדשני להובלה של תרופות מבוססות חומצות גרעין.

עיקרי ממצאי המחקר

תוצאות המחקר שפורסמו בכתב העתJournal of Controlled Release הראו לראשונה, במודל עכבר, ששימוש בננו-חלקיקים המוכוונים להשתקה של גנים הקריטיים לווירוס, גרם לעיכוב בהתפתחות גידולים חיוביים לווירוס הפפילומה. בעבר הוכחה שיטה זו כיעילה במודלים של סרטנים המטולוגיים.
החשיבות של עבודת המחקר שנעשתה בביה"ח איכילוב היא בכך שהראתה כי הטיפול בננו חלקיקים הנושאים טיפול ממוקד להשתקת הווירוס הודגמה בגידולים סולידיים, המהווים אתגר טיפולי משמעותי.


לסיכום, המחקר מהווה פריצת דרך בפיתוח אפשרי של כלי טיפולי כנגד גידולי ראש צוואר התלויים ב- HPV.

הטיפול הממוקד עשוי לגרום למהפך באיכות החיים של החולים הצעירים שסובלים קשות מתופעות הלוואי והנזקים של הטיפול האונקולוגי. מחקר זה מקרב אותנו צעד נוסף לעבר עידן הרפואה המותאמת אישית.

תפריט ניווט תחתון