תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מחלת COVID-19 גרמה לתחלואה קשה ותמותה בשיעור גבוה יחסית בקרב חולים עם אי-ספיקת כליות סופנית המטופלים בדיאליזה.
בקרב מטופלים אלו, ידוע כי התגובה החיסונית, הן לחיסונים והן לזיהומים, היא ירודה, על כן מטרת המחקר היתה לבדוק את התגובה אצלם של ייצור נוגדנים לחיסון.

המחקר שבוצע במרץ 2021 והיה מהראשונים מסוגו בעולם, בוצע ע"י פרופ' דורון שוורץ, מנהל המחלקה הנפרולוגית וד"ר איילת גרופר, רופאה בכירה במחלקה ונעשה בשיתוף פעולה עם המחלקה הנפרולוגית מבית החולים לניאדו.

במחקר נבדקו רמות של נוגדנים לחיסון BNT162b2  של חברת פייזר (Pfizer-BioNTech) בקרב 56 מטופלי המודיאליזה ו- 95 נבדקים בריאים שקיבלו את שתי מנות החיסון הראשונות.

נמצא כי הרוב המוחלט ( 96%)  של מטופלי הדיאליזה פיתחו תגובה לחיסון (לעומת 100% מהנבדקים הבריאים), אך רמת הנוגדנים הממוצעת היתה משמעותית נמוכה יותר (3,946  לעומת 10,144 ).  עוד נמצא כי גיל מבוגר וספירת לימפוציטים נמוכה בדם היו קשורים לרמת נוגדנים נמוכה.

חשיבות מחקר זה היא בהוכחה של בטיחות החיסון, וכן לקיום תגובה משמעותית  של יצירת נוגדנים לחיסון, כלומר להשפעתו, בקרב מטופלי דיאליזה, שלא נכללו במחקרים הראשונים שבדקו נושאים אלו. על סמך תוצאות אלו ניתן היה לעודד את החולים בארץ ובעולם להתחסן.

בשל חשיבותו והשפעתו, מאמר זה נבחר לאחד מ-5 המאמרים החשובים של שנת 2021 בעיתון הנפרולוגי המוביל Clinical Journal of the American Society of Nephrology (CJASN). למחקר המלא הקליקו כאן

 

 

 

 

 

 


תפריט ניווט תחתון