תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מדוע מבוצעת הפעולה?

הסיבה לביצוע ניתוחים בעירות לכריתת גידולי מוח היא כיוון שהגידולים הממוקמים בקרבת אזורי מוח קריטיים לתפקוד מוטורי ושכלי. על מנת למנוע פגיעה באזורים אלו קיים צורך למפות את קליפת המוח, לזהות את המרכזים הקריטיים, ולהישמר מפגיעה בהם בזמן הניתוח. על מנת להשיג את מטרת הניתוח ולבצע כריתה מלאה של הגידול, יש צורך בניטור שוטף של תפקודי המנותח לצורך הערכת ושימור התפקודים הנוירולוגים תוך כדי הניתוח. השלמת הניתוח תוך שמירה על כל התפקודים הקריטיים של המוח הינה המטרה העיקרית בביצוע ניתוחים אלו.

מהן התוצאות המצופות מהפעולה?

כריתה מלאה של הגידול תוך כדי הימנעות מפגיעה נוירולוגית.

כיצד מבוצעת הפעולה בפועל?

טרם הניתוח מבוצעת הערכה נוירופסיכולוגית על מנת לקבוע את דרגת התפקוד הבסיסי לצורך השוואה לתפקוד בזמן הניתוח ולאחריו.
בשלב ההכנות מחוברות מספר אלקטרודות לגוף המטופל על מנת להעריך בצורה שוטפת את התפקוד המוטורי (תנועתי) בזמן הניתוח. 

לאחר מתן הרדמה אזורית לקרקפת המנותח ומתן הרדמה מקומית לאזור הניתוח (בדומה למתבצע אצל רופא השיניים), מקבעים את הראש למיטת הניתוח. לאחר מכן מתבצע גילוח מינימלי של אזור החתך בלבד וכן חיטוי וכיסוי ראשו של המנותח, תוך השארת הפנים והמצח ללא כיסוי על מנת לאפשר תקשורת טובה בינו לבין הצוות המנתח, הנוירופסיכולוגי והמרדימים.
בשלב הבא מתבצעת פתיחת הקרקפת ופתיחת הגולגולת מעל אזור הגידול ובהמשך נפתחת מעטפת המוח ופני המוח נחשפים. בשלב זה מבוצע מיפוי של קליפת המוח לזיהוי אזורים תפקודים. המיפוי נעשה בעזרת גירוי חשמלי קל למוח הגורם להפרעה רגעית והפיכה של התיפקוד באותו אזור. במידה ומופיעה הפרעה תפקודית בשלב זה (כאמור, זמנית למשך שניות בודדות בלבד), האזור המגורה מסומן ונשמר מפגיעה. אזורים שאינם תפקודיים מהווים את נתיב הכניסה הבטוח אל הגידול.

תוך כדי הוצאת הגידול מבוצעות בדיקות מקיפות שמטרתן לוודא שימור התפקודים המוחיים. הבדיקות כוללות תפקודים מוטורים, תפקודי הראיה, תפקודי שפה, תפקודים פסיכולוגיים וכדומה.
עם סיום הוצאת הגידול, מקבל המטופל זריקת טשטוש שתאפשר לו לבלות את שארית הניתוח בשינה קלה. עצם הגולגולת מוחזרת למקומה ומקובעת היטב. העור נתפר ונחבש. המנותח מועבר למחלקת התעוררות.

בדר"כ המנותח חוזר לתפקוד מלא תוך מספר שעות ויכול להשתחרר לביתו לאחר 1-2 ימי אשפוז בלבד.


באיזו הרדמה ישתמשו במהלך ביצוע הפעולה?

המנותח למעשה אינו מורדם ונשאר ערני לאורך הניתוח על מנת לבצע את כל הפעולות הנדרשות ממנו בצורה מיטבית.
למנותח ניתנת הרדמה אזורית לכל חלקי הקרקפת המעורבים בניתוח וכמו כן הרדמה מקומית לאזור החתך הניתוחי. הגולגולת והמוח אינם מעוצבבים לכאב לכן המשך הניתוח הינו ללא כאב לחלוטין. בסיום הניתוח המנותח יורדם בצורה קלה עד לסיום סגירת הקרקפת. 

כמה זמן אמורה להימשך הפעולה?

אורך הניתוח תלוי בסוג הגידול ובמיקומו ובעיקר במידת המעורבות של הגידול באזורים תפקודיים של המוח. ככלל, ניתוחים אלו אורכים כ- 3-4 שעות.

אחוזי ההצלחה והסיכונים 

הסיכונים הכרוכים בניתוחים אלה דומים לניתוחים נוירוכירורגים אחרים; פגיעה נוירולוגית בהתאם למיקום הגידול, החמרה בתפקודי שפה, החמרה מוטורית, הידרדרות קוגניטיבית, בנוסף קיימים סיכונים כלליים; דימום, זיהום של קרומי המוח, זיהום הפצע הניתוחי. 

במחקר שבוצע ופורסם בעיתון  נוירוכירורוגי מוביל על כ- 420 חולים שנותחו בניתוח בעירות במערך הנוירוכירורגי במרכז הרפואי ת"א, אחוז המקרים שבהם לא הושגו יעדי הניתוח עמד על כ- 6%, חלקם בשל בעיות תקשורת עם החולה וחלקן בשל פרכוס בזמן הניתוח. הידרדרות שפתית הופיעה לאחר הניתוח בכ- 2% מכלל החולים.
Failed awake craniotomy: a retrospective analysis in 424 patients undergoing craniotomy for brain tumor. Nossek E, Matot I, Shahar T, Barzilai O, Rapoport Y, Gonen T, Sela G, Korn A, Hayat D, Ram Z. J Neurosurg. 2012 Nov 2.


איך להתכונן לניתוח ולאשפוז בביה"ח?

יש לבצע את הבדיקות השגרתיות טרם הניתוח על פי המלצות המנתח הניתנות בהזמנה לאשפוז (צילום חזה, בדיקות דם רלוונטיות וא.ק.ג, אישור קרדיולוג במידת הצורך). מומלץ להצטייד בפריטים אישיים לצורך שהיה באשפוז של כשלושה ימים. הנחיות מפורטות לגבי הניתוח והסברים מלאים יינתנו למטופל לפני הניתוח ע"י הצוות הייעודי.

מה יקרה אחרי הפעולה?

לאחר הניתוח ישהה המנותח במחלקת התעוררות למספר שעות. מיד לאחר ההתאוששות המנותח יעבור הדמיה מוחית. במהלך היממה הראשונה לאחר הניתוח, יאושפז המנותח בטיפול נמרץ נוירוכירורגי, תחת השגחה מלאה וצמודה. יום לאחר הניתוח המטופל יעבור להמשך התאוששות והשגחה במחלקה למשך כיום-יומיים נוספים וישוחרר לביתו.


ומה יקרה לאחר השחרור מביה"ח?

חזרה לתפקוד מלא בצורה הדרגתית, הסרת תפרים כשבועיים מתאריך הניתוח. המשך מעקב נוירוכיורורגי, וטיפול בהתאם לאבחנה הסופית של הגידול.

תפריט ניווט תחתון