תפריט עמוד

תוכן עניינים


אינדקס המצבים הרפואיים

מהי מחלת אנדומטריוזיס?

"אנדומטריום" היא הרירית המרפדת את פנים הרחם המתעבה כל חודש ומתקלפת בזמן הוסת. כאשר רקמה הדומה לרירית הרחם גדלה מחוץ לחלל הרחם מתפתחת מחלת האנדומטריוזיס.

המקום השכיח ביותר שבו ניתן למצוא מוקדים כאלו הוא בחלל הבטן, והאיברים המעורבים בשכיחות גבוהה ביותר הם השחלות, החצוצרות, הרצועות התומכות ברחם, האזור שבין הנרתיק והחלחולת, המשטח החיצוני של הרחם, וקרום הצפק המרפד את חלל האגן. לעיתים ניתן למצוא מוקדים גם בצלקות לאחר ניתוח, על המעיים, בחלחולת, בשלפוחית השתן, בנרתיק, בצוואר הרחם או על אברי המין החיצוניים. במקרים יוצאי דופן ניתן למצוא מוקדים גם מחוץ לחלל הבטן.

מוקדי האנדומטריוזיס, כמו רירית הרחם, מגיבים לתנודות ההורמונליות של המחזור החודשי – מתעבים ונושרים. התוצאה היא דימום פנימי, וכתוצאה מכך תגובה דלקתית באזורים הסמוכים והיווצרות של רקמה צלקתית (הדבקויות). סיבוכים אפשריים נוספים הם ציסטות, דימום במעיים או חסימת מעיים, בעיות בתפקוד שלפוחית השתן, ועוד.
אנדומטריוזיס היא מחלה רב מערכתית הקשורה גם בפעילות הורמונאלית וחיסונית בגוף האישה ועשויה להופיע בנשים ונערות מגיל קבלת המחזור ועד לאחר גיל המעבר.

על אף שמדובר במקרים נדירים יחסית, מוקדי המחלה עלולים להפוך לממאירים ולכן חשוב שלא להתעלם מהתסמינים.

התסמינים השכיחים בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס

  • כאבי מחזור חזקים לפני ובזמן הווסת
  • כאבים בעת פעילות מינית ולאחריה
  • עייפות
  • אי-פריון
  • דימום כבד
  • תסמינים אפשריים אחרים בזמן הווסת הם: יציאות כואבות, כאב בגב התחתון, שלשול או/ו עצירות, מעי רגיז 
  • בנשים מסויימות יכול להופיע: הפרעות של מערכת החיסון, אלרגיות, אסטמה, אקזמה ומחלות אוטו-אימוניות

כיצד מאבחנים אנדומטריוזיס?

החשד כי ייתכן שאשה סובלת מאנדומטריוזיס מתבסס, ברוב המקרים, על אחד או יותר מהתסמינים האופייניים שתוארו. 
באמצעות בדיקה גינקולוגית פשוטה ניתן למשש מוקדים של אנדומטריוזיס במידה וקיימת מחלה מתקדמת המערבת רצועות של האגן, הנרתיק, צוואר הרחם או השחלות . במצבים של מחלה עם מוקדים קטנים ניתן לאבחנה רק בניתוח (לפרוסקופיה אבחנתית). השיטה מאפשרת לדעת את מיקום הנגעים, מידת ההתפשטות שלהם וגודלם ובכך לסייע לרופא ולמטופלת לקבל החלטות מושכלות בנוגע לטיפול במחלה ותכנון הריון. בנוסף, ניתן להיעזר באמצעי הדמיה נוספים כגון: אולטרה-סאונד, MRI, CT.

מה הטיפול באנדומטריוזיס?

נשים רבות סובלות מאנדומטריוזיס, אך טרם נמצאה תרופה לטיפול במחלה. את הכאב ניתן לשכך באמצעות נטילת משככי כאבים. מטרת הטיפול ההורמונלי היא לעצור את תהליך הביוץ וייצור ההורמונים לזמן ארוך ככל האפשר. בדרך זו ניתן לגרום להפוגה של המחלה בזמן הטיפול ולעיתים גם למשך חודשים או שנים לאחר הפסקתו. טיפול הורמונלי כולל מתן גלולות למניעת הריון, פרוגסטרון (כולל התקן תוך רחמי), נגזרת של טסטוסטרון ותרופות מסוג GnRH. תרופות נוספות נמצאות בשלבי מחקרר ופיתוח. חשוב לציין כי לכל הטיפולים ההורמונליים יש תופעות לוואי. 
מכיוון שהריון גורם בדרך כלל להפוגה זמנית בתסמינים ומכיוון שהסיכוי לאי פריון עולה עם התקדמות המחלה, מומלץ לנשים עם אנדומטריוזיס לא לדחות את הכניסה להריון. עם זאת לכל אשה תוכנית משלה לגבי ההריון. 
ניתוח בעזרת לפרוסקופ החליף בשנים האחרונות את ניתוחי פתיחת הבטן. במסגרת הליך זה מסירים או משמידים את המוקדים. פעולה זו עשויה להקל על התסמינים ולאפשר הריון במקרים מסויימים. 
יתכן גם מצב שיהיה צורך להסיר גם את הרחם והשחלות (על מנת למנוע גירויים הורמונליים).

נשים רבות הסובלות מאנדומטריוזיס נעזרות גם בדיאטנית קלינית לצורך התאמת תזונה.

כותרת 1

כותרת 2

כותרת 3

כותרת 4

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון