תוכן עניינים

יולדות רבות מתמודדות עם ההשאלה האם איכות החלב שהן מייצרות טובה. מכשיר חדש וייחודי יודע לראשונה לענות על השאלה באמצעות בדיקת איכות החלב ומתן תשובה מעבדתית לאם ולרופא המטפל. מחקרים שבוצעו בעזרת המכשיר גם מצאו כי אין הבדל באיכות החלב של יולדות בגילאים שונים ומאשר את ההנחיה להניק גם בגיל המבוגר ללא חשש מאיכות החלב; כמו כן, נמצא כי אין הבדל באיכות החלב בין השד בו מתבצעת ההנקה לשד השני; ומחקר שלישי נוסף מצא שאיכות החלב של אימהות שילדו פגים שנולדו במשקל נמוך ביחס למועד לידתן אינה שונה מאיכות החלב של תינוקות שנולדו במשקל שתואם לגיל ההיריון.  לדברי ד"ר רונית לובצקי, מנהלת מחלקת ילדים: "המכשיר מאפשר לנו לתת טיפול נכון ומדויק יותר לטובת התפתחות נכונה של התינוק". 


מעבדת מחקר לבדיקת הרכב חלב אם

מעבדת מחקר לבדיקת הרכב חלב האם שנמצאת רק בפגיה של בית חולים "דנה-דואק" לילדים, מאפשרת לצד קיום מחקר עדכני ואיכותי על חלב האם, גם להתאים את הטיפול התזונתי לפגים לאחר לידה ולתינוקות הזקוקים למעקב גדילה מיוחד בחודשי החיים הראשונים. המעבדה כוללת מכשיר ייחודי אליו מזליפים כמות קטנה מאוד של חלב אם (1-2 מ"ל) לתוך פתח מיוחד בו. הבדיקה מתבצעת בהתאם לצרכי הפג ולמצבו הרפואי, לפי החלטת הרופאים בפגיית בית החולים וכן במסגרת המרפאה לתזונה והשמנת יתר בילדים. הבדיקה מתבצעת לפי החלטת הרופאים בפגיית בית החולים ובמסגרת המרפאה לתזונה והשמנת יתר בילדים.

ד"ר רונית לובצקי, מנהלת מחלקת ילדים והמרפאה לתזונה והשמנה בילדים: "אימהות רבות מגיעות אלינו בהרגשה ובחשש כי חלב האם שלהן אינו איכותי או מתאים לתינוקן. בין אם הילד אינו מתפתח ,או לחלופין, סובל מהשמנת יתר. אימהות אלו מבקשות להניק עקב היתרונות הברורים של הנקה על פני תמ"ל, אך נתקלות בקשיים רבים שגורמים לחלקן, לצערנו, לוותר על ההנקה. במידה ויש צורך רפואי, אנחנו מבצעים את הבדיקה באמצעות המכשיר הייחודי שנמצא בפגיה, שנותן לנו מידע מפורט לגבי הרכב החלב ובהתאם לתוצאות מייעצים לאם".

לדברי פרופ' דרור מנדל, מנהל מחלקת ילודים ופגים ומנהל בית החולים "דנה-דואק" לילדים "מדובר במכשיר ייחודי המשפר לעין ערוך את הבנתנו את הרכב החלב ואת איכות הטיפול התזונתי בפג, זאת לצד אפשרות לבצע מחקר על נושא חשוב זה. הבדיקה מאפשרת לנו לזהות חסרים בחלב אם של אימהות לפגים ולהתאים את התוספות התזונתיות הניתנות במדויק לכל פג, מתוך הבנה וידיעה שתזונה נכונה לפגים משפרת את התפתחותם בעתיד".

מחקרים בנושא

בעזרת המכשיר הייחודי, אושרו לפרסום לאחרונה שלושה מחקרים מעניינים ששופכים אור על שאלות רבות איתן מתמודדות אימהות רבות: המחקר הראשון בדק את איכות החלב של אם צעירה לעומת איכות החלב של אם מבוגרת ומצא כי אין הבדל באיכות החלב של יולדות בגילאים שונים ומאשר את ההנחיה להניק גם בגיל המבוגר ללא חשש מאיכות החלב; מחקר נוסף בדק האם יש הבדל בין איכות החלב בשד בו מתבצעת ההנקה לאיכות החלב בשד השני ומצא כי אין הבדל באיכות החלב בין שני השדיים; ומחקר שלישי נוסף מצא שאיכות החלב של אימהות שילדו פגים שנולדו במשקל נמוך ביחס למועד לידתן אינה שונה מאיכות החלב של תינוקות שנולדו במשקל שתואם לגיל ההיריון. "מדובר בשאלות שאנחנו הרופאים המטפלים קיבלנו עליהן תשובות שמעניקות לנו הצוות ולאימהות מידע שימושי וחשוב לטובת הזנת התינוק והתפתחותו התקינה" מדגישה ד"ר לובצקי.

למידע על השתלבות במחקרים

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון