תוכן עניינים

מאת: ד''ר יעל פארן מנהלת המרפאה למחלות מטיילים במרכז הרפואי תל-אביב וד"ר דני אלון; לשעבר מנהל השר"ל (שירות רפואי למטייל)
עונת הקיץ היא העונה הלוהטת לנסיעות. רגע אחרי שבוחרים את היעד לחופשה הקרובה, אתם מוזמנים לגזור ולשמור את עשרת כללי הזהב לטיולים בטוחים ומהנים.
 

 

 

 בחרתם את מסלול הנסיעה? אל תוותרו על ייעוץ מותאם אישית, שיתחשב בחיסוני העבר שלכם ובמצב הבריאות של המטייל. מה שנכון לילד שנוסע עם הוריו לתאילנד, שונה מאדם בן 38 עם מחלה ברקע. חשוב להגיע לקבלת הייעוץ לפחות 4-6 שבועות לפני הנסיעה. ישנן מחלות הדורשות סדרה של חיסונים עם מרווחי זמן מספקים בין המנות. 

  1. חשוב להתמרח כנגד עקיצות יתושים. מחלות רבות מועברות כך, ולמרביתן אין חיסון או טיפול. מלריה עוברת בעיקר בלילה, קדחת דנגי, לעומת זאת, בעיקר ביום.
  2.  חשוב להקפיד על הגיינת מזון ומים - לא לשתות משקאות פתוחים, לא לאכול בדוכני רחוב, לא לשתות משקאות עם קרח (עשוי ממים מהברז). 
  3.  מומלץ להביא במזוודה את התרופות מהארץ-  שיעור גבוה מאד (יותר מחצי) של תרופות בעולם השלישי מזוייפות. 
  4.  להשתמש בקונדום. תמיד. אחוז לא מבוטל של עובדי/עובדות תעשיית המין במזרח, נגוע באיידס. מלבד איידס יש עוד מחלות רבות אחרות שכדאי ורצוי שלא לחזור איתן הביתה. גם כאן, כדאי להביא קונדומים מהבית (ראה סעיף 4). מי שמתבייש יכול לקנות בנתב"ג. 
  5.  מטיילים עם מחלות רקע כלשהן - יש להצטייד במכתב מהרופא, המפרט את המחלות ואת התרופות השונות אותן נוטל המטייל, כדי שאם קורה משהו - שיהיה הכל ברור. 
  6.  נטילת טיפול מונע - באזורים נגועים במלריה, פעמים רבות עדיפה על נטילת "טיפול חירום" למקרה ש... . קיימות סיבות שונות למחלות חום אצל מטיילים, ונטילת טיפול חירום למלריה כאשר עולה החום, עלולה להיות כרוכה בפספוס של אבחנה אחרת ובאיחור בטיפול בה. 
  7.  כדאי להימנע באופן מוחלט מהתעסקות עם בעלי חיים בעולם השלישי. כלבת נפוצה שם למדי, וזו מחלה שמתים ממנה. אם ננשכים, יש לנקות ביסודיות את הפצע במים ובסבון במשך רבע שעה ולפנות לקבלת טיפול רפואי בהקדם.
  8.  כדאי לרכוש ביטוח בריאות הולם לפני הנסיעה, שיכלול פינוי וחילוץ ויכסה פעילות אתגרית, אם צריך.
  9. יעוץ רפואי לאחר הטיול-  קורה שזיהום שנרכש במהלך הנסיעה לחו"ל נותן אותותיו שבועות ואפילו חודשים לאחר השיבה הביתה. במידה ובשבועות או בחודשים לאחר הטיול מופיעים תסמינים כגון חום, שילשולים, פריחות או נגעים עוריים - יש לפנות לייעוץ רפואי ולציין את עובדת נסיעתך לחו"ל ואת היעדים בהם שהית.  

לפרטים נוספים, להתייעצות ולקביעת תור לחיסוני מטיילים,, 
ניתן לפנות לשר"ל (שירות רפואי למטייל): 03-6973498.

לקביעת תור למרפאה למחלות מטיילים במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב)
ניתן להתקשר לטלפון: 03-6974347
 

תפריט ניווט תחתון