תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

מהי תסמונת טורט?

תסמונת טורט - Tourrett  Syndrome היא הפרעה נוירולוגית המאופיינת בתנועות חצי רצוניות - טיקים מלווים לעיתים בקולות, וכן בהיבטים התנהגותיים. התסמונת נקראת על שם הנוירולוג הצרפתי ז'ורז' ז'יל דה לה טורט, אשר תיאר אותה לראשונה בשנת 1885.

התסמינים הראשוניים מופיעים לרוב בגיל הילדות ובבגרות מלווים לעיתים קרובות בהיבטים אישיותיים/התנהגותיים ובמיוחד קווי אישיות אובססיבית-קומפולסיבית (Obsessive Compulsive Behavior), בהפרעות קשב עם היפראקטיביות או בלעדיה (ADHD), בקושי בשליטה בדחפים ובהתפרצויות זעם משולבות במקרים רבים בחרדות ובקשיים התנהגותיים נוספים.

תסמונת טורט היא הגורם השכיח לטיקים. טיקים הם תנועות הנעשות מתוך דחף פנימי עז להקל על מתח, תחושה או אי נוחות תחושתית המופיעה במקום מסוים. התסמונת כוללת קשת רחבה של הפרעות תנועה והתנהגות.  התסמינים הקליניים משתנים מחולה לחולה, שינויים אלה מקשים על האבחון, לכן אנשים רבים עדיין אינם מאובחנים.

ב-96% מהמקרים תסמונת טורט מופיעה לפני גיל 11. בשליש עד מחצית מהמקרים הופעתה הראשונית היא מצמוץ המלווה בטיקים של הפנים והראש. במהלך התסמונת יופיעו טיקים של הפנים והראש ברוב הילדים, שני שלישים יסבלו מטיקים בידיים וב-50% יופיעו טיקים של פלג גוף עליון ושל הרגליים. תסמונת טורט יכולה לפגוע ביכולת הלמידה, בהשתלבות חברתית ובמצב הרגשי. שכיחות התסמונת נעה בין הערכה של 4.2% (הכוללת את כל הפרעות הטיקים) להערכה של 0.03% באוכלוסיה.

הגורמים לתסמונת

הגורמים לתסמונת טורט עדיין אינם ידועים, אולם רוב הממצאים המחקריים תומכים בכך שמדובר בהפרעה נוירולוגית ממקור מוחי, ולא מדובר בהפרעה נפשית ראשונית. כנראה שמדובר בהפרעה תורשתית ברבים מהמקרים.

 

הטיפול בתסמונת טורט

עקרונות הגישה הטיפולית בתסמונת כוללים:

  • הסברה לילד או מתבגר, למשפחה וגורמים הבאים במגע עם האדם (בית הספר, חברים, שכנים).
  • תמיכה ועידוד להתמודדות מתוך שמירה על התפקוד.
  • טיפול בהיבטים התנהגותיים ונפשיים תוך יצירת מערכת תומכת ומקבלת.
  • טיפול בהפרעות תנועה ושליטה בטיקים ובתחושות המלוות אותם.
  • טיפול תרופתי ניתן רק אם קיימת הפרעה תפקודית משמעותית.
  • מעקב רצוף ותמיכה.

תפריט ניווט תחתון