תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

פרקינסון והפרעות תנועה

המרפאה לטיפול בתסמונת טורט וטיקים במערך הנוירולוגי בביה"ח איכילוב,  היא מרפאה רב- צוותית בהובלתו של ד"ר סער אניס, נוירולוג מומחה, המתמחה בהפרעות בתנועה במבוגרים,  וכוללת צוות רב-תחומי ייעודי:
אחות בכירה מתמחה בהפרעות תנועה, עובדת סוציאלית, קלינאית תקשורת ואנשי צוות מקצועות הבריאות. המרפאה פועלת במסגרת היחידה להפרעות תנועה בניהולה של פרופ' טניה גורביץ'.

תסמונת טורט (Tourette Syndrome)

תסמונת טורט (או טוראט), היא תסמונת נוירו-התפתחותית המתחילה לרוב בילדות ומתבטאת בקיום של מספר טיקים מוטורים ולפחות טיק ווקאלי אחד במשך מעל שנה. התסמונת תוארה על ידי נוירולוג צרפתי Dr. Georges Gilles de la Tourettes בשנת 1885. תסמונת טורט לא משפיעה על אינטליגנציה או תוחלת החיים. חומרת התסמונת משתנה בצורה רחבה בין הלוקים בה, וישנם מקרים קלים שכלל לא מגיעים לאבחנה.

קריטריונים לאבחנה

 • קיומם של טיקים מוטוריים מרובים ולפחות טיק ווקאלי אחד (לא בהכרח במקביל)
 • מהלך גלי ומתמשך
 • קיומם של טיקים במהלך שנה לפחות (לא בהכרח ברצף)
 • התחלת התסמינים לפני גיל 21
 • אבחנה של התסמינים על ידי מומחה בעל ניסיון בתחום

  מהלך תסמונת טורט


  לטיקים ישנו מהלך גלי, תנודתי. העוצמה, התדירות ומורכבות הטיקים משתנה לאורך הזמן. אצל מרבית המטופלים, הטיקים המוטוריים והקוליים נותרים קלים אך נדרש מעקב לאורך זמן. לרוב צפוי שתחול הטבה ספונטנית עד כדי חלוף התסמינים ללא קשר לטיפול.
  על פי "כלל ה- 1/3", אצל 1/3 מהמטופלים ייעלמו הטיקים, אצל 1/3 מהמטופלים יחול שיפור ואצל 1/3 הם ימשכו. אין עדיין גורם המאפשר לדעת אצל מי מהמטופלים יתפתח מהלך כזה או אחר לאורך הזמן. 

  בעיות נלוות לתסמונת טורט

 • הפרעה טורדנית כפייתית (OCD, Obsessive–compulsive disorder) -  השכיחות של אבחנה זו באנשים עם תסמונת טורט היא של 40-50%. ההתנהגות עשויה לכלול צורך בסדר וסימטריה. צורך זה יגרום לקומפולסיות- לדוגמה: סידור, אגרנות, נגיעות, שפשוף, ספירה וצורך לשמירה על סימטריה בסדר פעילויות  מסוים (טקסים).
 • הפרעת קשב וריכוז ADHD, Attention Deficit Hyperactivity Disorder))  מאופיינת באימפולסיביות, היפראקטיביות וקושי ביכולת לשמר קשב. שכיחות ההפרעה קרב מטופלים עם תסמונת טורט היא כ- 50%.
 • דכדוך, דיכאון וחרדה
 • התפרצויות זעם, קושי בשליטה בדחפים

  הטיפול בתסמונת טורט במרפאה הרב-תחומית


  השלב הראשון כולל בדיקה נוירולוגית והערכת הטיקים והבעיות הנלוות. השלב השני הוא קביעת סדר עדיפות בטיפול הנקבע בדיון משותף עם המטופל. אנו רואים חשיבות רבה בשיתוף המטופל ומשפחתו בהליך האבחון ובחירת הטיפול.

  מטרת הטיפול בטיקים היא להקל על התסמינים למען הפחתת ההפרעה התפקודית, כאשר אין אמצעים (תרופתיים ולא תרופתיים) היכולים להביא ל"ריפוי" הטיקים והתסמונת בכללותה. חשוב לקחת בחשבון את האופי התנודתי של הטיקים כשמעריכים את יעילות הטיפול וגם תופעות לוואי אפשריות של התרופות. ישנו מגוון תרופות וכן טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBIT, Comprehensive Behavioral Intervention for Tics), המאפשרים הפחתה של עוצמת ותדירות הטיקים. כאמור, ישנה חשיבות רבה לטפל בהפרעות הנלוות. 

  כפי שהוזכר לעיל' בתסמונת טורט יש פן תנועתי, פסיכולוגי ופסיכיאטרי. ההחלטה על מתן טיפול קשורה לא רק בקיומם של תסמינים, אלא אופי השפעתם על המטופל, תפקודו ואיכות חייו. הטיפול לרוב ממושך ודורש צוות רב מקצועי המתייחס לכל היבטיה של התסמונת, לכן מרפאה רב תחומית היא המענה האופטימלי לצורך זה ואף מהווה בית חם לטיפול בלוקה בה.

  שעות פעילות המרפאה: בימי ג' בין השעות 9:00-14:00.

  יצירת קשר: זימון תור בטלפון 03-6974909 
  בפנייה ראשונה יש לשלוח בפקס מכתב הפנייה מפסיכיאטר/נוירולוג/ רופא משפחה לפקס: 03-6974911. נציג מהמרפאה יחזור אליכם לקביעת תור. 


פרטי היחידה

03-6974909
פקס: 03-6974911
בניין ראשונים
קומה 4

תפריט ניווט תחתון