תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

בימים אלה כולנו חוששים, מודאגים ורבים מאתנו נמצאים בחרדה. אנחנו ניזונים מאמצעי התקשורת  השונים: חדשות, קבוצות וואטסאפ ופייסבוק, מסתכלים על הסובבים – ורצים לקנות נייר טואלט, קופסאות שימורים ומה לא – כדי לשרוד בעולם אפוקליפטי.
ההתנהגויות הללו הן כמו מעגל, מכיוון שברגע שאנו רואים שבמרכולים נגמר נייר הטואלט, נוצר סבב פאניקה חדש שרק מזין  את עצמו. במצבים שכאלה, אנחנו מתקשים לחשוב באופן רציונלי ולהפריד בין חרדה לבין מציאות.

אז איך בכל זאת אפשר להתמודד עם החרדות ולהתגבר על הפאניקה?

  • צמצמו צפייה בחדשות - לא צריך לטמון את הראש בחול, אך מומלץ לגשת לצפייה בחדשות באופן שקול ובהחלט לא להיצמד כל היום למסך. מספיק להתעדכן פעם- פעמיים ביום.
  • שימו לב והפרידו בין מחשבות של פאניקה לבין מחשבות/שאלות שניתן למצוא להן תשובות. לדוגמה, בואו נחשוב רגע על נגיף הקורונה.... מתוך בערך 10,000 בדיקות שכבר בוצעו לגילוי הנגיף באנשים עם התסמינים הכי מחשידים – רק 500 לערך התבררו כחולים... היינו רק 2% מהאנשים שהגיעו לבדיקה בשל מחלה נשימתית, חום או חשיפה לחולה – נדבקו למעשה בקורונה. מה זה אומר? שעדיין רוב ההצטננויות הן כנראה לא קורונה. ותחשבו על עוד משהו – מתוך ה-2% שכן חולים, הרוב הגדול מאוד מאוד נמצא במצב קל!

  • תמכו האחד בשני - הכוח שלנו ביחד גדול מהכוח לבד; אפשר להיות ביחד גם בתנאים של הפרדה - דרך אמצעים מקוונים כגון טלפונים ושיחות וידיאו.. תתמכו במתן מידע, שתפו מילת הרגעה, מסרים הומוריסטיים, תציעו סיוע, כל אחד בהתאם ליכולותיו.

  • אל תשכחו ליהנות - הישמעו כמובן  להנחיות של משרד הבריאות, אבל...  אל תשכחו ליהנות מהדברים הקטנים  שאפשר לעשות בבית לבד ועם בני משפחה! האילוצים החדשים הם לא רק עונש! מתי יצא לכם לשבת יחדיו כל המשפחה לצפות בסרט משפחתי? לאכול ארוחת בוקר או ערב יחדיו? אולי עכשיו הזמן לסרוג סוודר חדש? אולי לכתוב שיר שתמיד רציתם? ללמוד לאפות? לקרוא ספר בשלווה? אולי להכיר בן זוג באתר היכרויות? אנחנו מבודדים יחסית – אבל לא משותקים! נצלו את הזמן!  

  • הישארו בשליטה - אל תהססו לעשות כל דבר שבד"כ מקנה לכם תחושת שליטה, להיות פעילים, ליזום דברים בבית ובעבודה - אם אתם עובדים, ואולי רק לשטוף כלים.  מה שפועל עבורכם.

  • גלו גמישות מחשבתית ויצירתיות - זכרו שיש פתרונות לכל בעיה טכנית, אם אתם לא מצליחים למצוא אותו לבד - היעזרו בסובבים שלכם; חפשו מידע, מצאו אותו - ותעבירו לאחרים.

  • שמרו על אופטימיות - יש עוד הרבה דברים שניתן לעשות -  אבל הדבר הכי חשוב הוא לדעת שכולנו יחד נתגבר על המשבר. 


תפריט ניווט תחתון