תוכן עניינים

ההכנות לקראת ל''ג בעומר; כמו גם השהייה ליד המדורות; מזמנות לא מעט סכנות; מהן ניתן להימנע בזכות מודעות ותשומת לב. המלצות בריאות ובטוחות לדרך; מעניק ד"ר פנחס הלפרן; מנהל חדר המיון במרכז הרפואי ת"א
"בשלב ההכנות למדורת ל"ג בעומר, מגיעים לחדר מיון מקרי פציעה וחבלה. עם הדלקת המדורות, אנו עדים למקרי כוויה ותוצאות חמורות בגין שתייה מרובה של אלכוהול", מסביר ד"ר פנחס הלפרן, מנהל חדר המיון.

מספר המלצות בריאות ובטוחות:

שלב ההכנות

הסכנה: פציעה וחבלה, ממסמרים חלודים, שברי זכוכיות, נפילות בגין טיפוס על חורבות בניינים, כדי לאסוף קרשי עץ למדורה.

 המלצות: לאסוף קרשי העץ כשנעולים בנעליים גבוהות ולא בסנדלים. להצטייד גם בכפפות לידיים.

 זהירות: בין הקרשים, במיוחד באביב ובקיץ, עלולים להסתתר נחשים.

 המלצה: בכל מקרה פציעה, מומלץ לשטוף את הפצע עם מים וסבון. דימום יש לעצור באמצעות לחץ, להיעזר בממחטות טישו. יש לוודא תקפות של חיסון הטטנוס. במקרים של הכשת נחש, יש לפנות מיד לחדר מיון. מומלץ להעיף מבט על הנחש, כדי לראות צבע, אורך וסוג, ליידע את הרופאים בחדר המיון. אין לנסות טיפולים שונים עד ההגעה לבית החולים. באותו אופן יש לנהוג גם במקרה של פגיעה / הכשה או עקיצה על ידי חיות עוקצות וארסיות אחרות.

עם הדלקת המדורה

הסכנה:  שימוש במאיצי בעירה נפט או בנזין, דורש שימת לב מיוחדת, כדי שלא יהפוך מסוכן וקטלני.  כששופכים  חומר בעירה, ומישהו מצית אותו, קיימת סכנה לכוויות קשות. לעיתים, כשהמדורה כבר דולקת אך נדמה שהאש לא מספיק גדולה, אסור לשפוך חומר בעירה, כדי שלא תהיה התלקחות מסוכנת, המתרחשת בבת אחת ללא שליטה. התלקחות כזו, עלולה לטפס לעבר המדליק ולגרום לו כוויות קשות.

 המלצה: להדליק את המדורה לפי הכללים, כדי להימנע מכוויות.

 


שהייה ליד המדורה

הסכנה: כוויות.

 המלצה: בכל מקרה של כוויה, יש לשפוך עליה מים קרים. אם מדובר בכוויה קטנה, אפילו כזו שמפתחת שלפוחית, אך העור בצבע וורוד, יש למרוח משחה כנגד כוויות, לכסות בפלסטר סטרילי ולפנות לרופא רק במקרה הצורך.

אולם, אם עור הכוויה נראה לבן ולא רגיש, הרי שמדובר בכוויה מדרגה שלישית. יש לשפוך עליה מים ולפנות מיד לחדר מיון. במקרים של כוויות באזור הפנים, הסכנה להצטלקות גבוהה, לשפוך על המקום מים ולפנות מיד לחדר מיון.

אזהרה: למרות אהבתי הגדולה לסבתי, אין להשתמש בתרופות סבתא ולא  בחומרים שאינם מאושרים לטיפול בכוויות.

עשן ובעיות נשימה

 הסכנה:  בעיות נשימה.

 המלצה: מי שסובל מבעיות נשימה,  שלא ישהה קרוב לעשן המדורה, וישתדל להיות  נגד כיוון הרוח.

ועוד תשומת לב מיוחדת - שתייה מרובה של אלכוהול, גוררת בעקבותיה חבלות ופציעות קשות מאד. שתייה עד שכרה עלולה להביא לאובדן הכרה, פגיעה בתאונות דרכים ועוד. מי שבוחרים לשתות אלכוהול ליד המדורה, שיעשו זאת במתינות.

 

תפריט ניווט תחתון