תוכן עניינים

​"כל חיי סבלתי מעודף משקל וזה רק הלך והחמיר" מספרת דליה שמושקוביץ, מקיבוץ ניר דוד "בשלב מסוים, היה לי כבר ממש קשה לסבול את מה שניבט אליי מהמראה. אבל מה שגרם לי למצוא את כוחות הנפש לעשות שינוי, היה שהתחלתי להרגיש ממש חולה. כשהרופאים אבחנו אצלי כבד שומני, הבנתי שאני כבר לא יכולה להתעלם. הבנתי שזו האזהרה האחרונה שאני מקבלת לפני שהמצב מתחיל ממש להתדרדר. זה היה השלב שבו התחלתי לחפש עזרה מקצועית כדי לרזות"

בשלב הזה הגיעה דליה לטיפול בשירות להשמנת יתר, במכון למחלות דרכי העיכול והכבד באיכילוב ופגשה את ד"ר סיגל פישמן, מנהלת השירות, שהציעה לה טיפול בבלון תוך קיבתי.

מהו טיפול בבלון תוך קיבתי.

"הטיפול היעיל ביותר שקיים היום להשמנה חולנית הא ניתוח, אך הוא טומן בחובו שיעורי סיבוכים ותחלואה לא מבוטלים ולכן רצוי מאד לנקוט באמצעים מקדימים שימנעו את הצורך בניתוח" מסבירה ד"ר פישמן. "אצלנו, בשירות לטיפול בהשמנת יתר אנו מציעים מגוון כלים כדי לסייע למי שרוצה לרדת במשקל . קהל היעד העיקרי לשירות הינו מטופלים עם עודף משקל שנע בין 15-20 קג' (BMI בין 30-35 - למחשבון BMI ) בלי או עם תחלואה נלווית כמו יתר לחץ דם , כבד שומני, שחלות פוליציסטיות (שמעכבות כניסה להיריון) וכו'. מה שהצעתי לדליה, הוא  טיפול בבלון תוך קיבתי שמוכנס לקיבה באמצעות אנדוסקופיה פשוטה ומוצא מהקיבה לאחר שישה חודשים באותה שיטה. הרעיון הוא לתת למטופל שלנו 'קביים' לירידה במשקל. הבלון מקטין את נפח הקיבה, מה שמקנה תחושת שובע ומעכב את פינוי הקיבה כך שתחושת השובע הזו נשמרת לאורך יותר זמן. לאורך כל התקופה שהבלון נמצא בגופו של המטופל הוא זוכה לליווי אינטנסיבי של פסיכותראפיסטית ודיאטנית שתפקידן להעניק לו כלים כדי לשנות את אורח חייו ולשמור על המשקל החדש שאליו הוא הגיע במהלך התקופה. הליווי ממשיך גם בתקופה שאחרי הוצאת הבלון, כדי לשמר ואף להעצים את ההישגים לאורך זמן.

כמובן במקרים  שנראה כי הפתרון היחיד הוא ניתוחי אנו מפנים את המטופל לצוות המנתחים הבריאטרי.


הטיפול התרופתי להשמנת יתר

פתרון נוסף שאנו מציעים הוא טיפול תרופתי בעודף המשקל, טיפול זה  גם הוא מלווה בצוות התומך שלנו . טיפול תרופתי יכול  להיות משולב בטיפול בבלון במקרה הצורך , או לבוא אחריו. השירות נותן מענה גם למי שעבר ניתוח וזקוק לטיפול ותמיכה אחריו, כדי לא לחזור ולעלות במשקל. הטיפול יכול להיות אנדוסקופי או  תרופתי וכמובן כולל מעקב של הצוות התומך שלנו." מסכמת ד"ר פישמן.  

 

" במהלך חיי, עשיתי את כל הדיאטות האפשריות, והחזקתי מעמד בערך עד ארוחת הצהריים" מספרת דליה " עד כה הורדתי 18 קג' בארבעת החודשים שאני מטופלת באיכילוב, וזו הפעם הראשונה שאני בתהליך של ירידה במשקל ואני לא חשה רעב, אני מלאת אנרגיה ובאמת הצלחתי להכניס לחיים שלי מזון בריא ופעילות גופנית. יש מקומות רבים שמציעים טיפול באמצעות הבלון, אבל אני רציתי לעשות את זה בבית חולים, זה נתן לי תחושת ביטחון. מה שלא ידעתי מראש זה כמה משמעותית תהיה התמיכה של הדיאטנית והפסיכולוגית בכל התהליך וזה משהו שלא קיים במסגרות אחרות שמבצעות את הפרוצדורה הרפואית ולדעתי זה המפתח לסוויץ' שאדם צריך לעשות בראש כדי להצליח באמת להישאר רזה לאורך זמן"

 

 ליצירת קשר עם השירות להשמנת יתר במכון למחלות דרכי העיכול והכבד במרכז הרפואי ת"א : 03-6925756

תפריט ניווט תחתון