תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

מערך אונקולוגי - מחלות סרטן

​המרכז למלנומה וגידולי עור מיועד לטיפול בחולים עם אבחנה של מלנומה, גידולי תאי קשקש של העור (SCC), גידולי תאי בסיס של העור (BCC), גידולי טפולות העור (Adnexal tumors) וגידולים נוירו-אנדוקריניים של העור (Merkel cell carcinomas)

הטיפול מנוהל על ידי האונקולוג במרפאה, בשיתוף פעולה עם רופאים בכירים של המרכז הרפואי תל-אביב, בי"ח איכילוב מתחומי: כירורגיה אונקולוגית, כירורגיה פלסטית, מנתחי מוהס, דרמטולוגים, הקרנות, רדיולוגים, פתולוגים ואחיות ייעודיות.

מהו ייחודו של המרכז למלנומה וגידולי עור?

במרכז למלנומה וגידולי עור הטיפול מתבצע ע"י צוות גדול רב-תחומי. כל הרופאים הם מומחים מוערכים בתחומם, בעלי ניסיון עשיר בטיפול בחולי מלנומה וגידולי עור.

מהי מלנומה?

מלנומה היא גידול עורי ממאיר, הנוצר בשל חשיפה לשמש בשילוב עם גורמי סיכון גנטיים. בשנים האחרונות חלה עלייה במספר המאובחנים במלנומה מחד ובמספר הטיפולים היעילים מאידך. מלנומה היא הגידול שהוביל להתפתחות האימונותרפיה, טיפול יעיל, המשמש כיום לסוגי סרטן רבים נוספים. לצד המלנומה, שכיחות הולכת וגדלה באוכלוסייה של מאובחנים בגידולי עור אחרים, חלקם נדירים ומאתגרים לטיפול.

בשנים האחרונות אנחנו בבי"ח איכילוב שמנו אל מול עינינו את החשיבות בריכוז הטיפול בחולים מורכבים אלה, הנדרשים לטיפול בשילוב מספר רב של מומחים מדיסציפלינות שונות, מתוך אמונה שההתמקצעות והעבודה במסגרת שיתופית ורב-תחומית מביאה עימה רמת טיפול טובה יותר עבור החולים.

שמירה על הרצף הטיפולי של כל מטופל עומדת בבסיס העבודה של המרכז למלנומה וגידולי עור: במקום שהרופא המטפל יפנה את המטופל למומחים בתחומים שונים, אנחנו מזמנים באופן אקטיבי את המטופלים למרפאות משותפות.

את המרכז למלנומה וגידולי עור מובילה ד"ר מור מיודובניק, רופאה בעלת התמחות כפולה – עור ואונקולוגיה. ד"ר מיודובניק סיימה את התמחותה במחלקת עור בבי"ח איכילוב וצברה ניסיון רב בתחום הדרמוסקופיה ומעקב אחר נגעים פיגמנטריים במטופלים בקבוצות סיכון לסרטן העור. בהמשך השלימה התמחות מלאה נוספת באונקולוגיה, במהלכה ריכזה את הטיפול בחולי מלנומה.

לצידה עומדים פרופ' עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי באיכילוב ויו"ר המועצה הלאומית למניעה, אבחון וטיפול במחלות ממאירות; ד"ר אורית גוטפילד, מנהלת מכון הרדיותרפיה וד"ר אינה אוספובט, רופאה בכירה במכון הקרינה – שתיהן בעלות ניסיון עשיר בטיפול בגידולי עור מורכבים.

הרופאים האונקולוגים פועלים בשיתוף פעולה הדוק עם הכירורגיה האונקולוגית, בראשות פרופ' גיא להט וד"ר ערן ניזרי, צוות בכיר ממערך העור, המתמחה באבחון נגעים פיגמנטריים ומעקב דרמוסקופי ומצולם של מטופלים מורכבים אלה. במסגרת שיתוף הפעולה מתקיימות ישיבה רב-תחומית ומרפאה משולבת מדי שבוע לקבלת מטופלים חדשים, דיונים משותפים וקבלת החלטות. 

בנוסף, מרכז המלנומה עובד באופן שוטף עם צוות בכיר במכון הפתולוגיה ומכון ההדמיה. לעזרת המטופלים ולייעול העיבוד הראשוני והמעקב הסדיר אחיות מתאמות, ייעודיות למלנומה מטעם המערך הכירורגי והאונקולוגי של איכילוב. למטופלים אשר מתאימים לכך, מוצעת השתתפות במחקריים בינלאומיים מובילים במסגרת השיתוף עם היחידה למחקר קליני במכון האונקולוגי. 

מי יכול לפנות למרכז לטיפול במלנומה?

מרבית המטופלים מופנים ע"י רופאי העור או הפלסטיקאים מהקהילה או ממרפאות בתי-החולים בהינתן אבחנה של גידול עורי. בנוסף, כל מטופל עם אבחנה של גידול עורי חדש או מעברו מוזמן לפנות יכול לפנות לתיאום פגישת הכרות וייעוץ.

מטופלים המיועדים לניתוח יופנו למרפאת מלנומה משולבת שם ייפגשו עם אונקולוגית, כירורג אונקולוג, פלסטיקאי, רופא עור ואחות מתאמת על מנת לגבש תכנית טיפולית.

אלו המיועדים לטיפול סיסטמי בלבד יוזמנו לפגישה עם הרופאה האונקולוגית, לעיתים יחד עם מקרינה בכירה לשם בחירת הטיפול האופטימלי.

בעזרת אחיות מתאמות, הצוות מלווה את המטופל למשך כל הטיפול, ממשיך במעקב אחר תהליך החלמתו.

צוות רב-מקצועי


בתמונה מימין לשמאל

יושבים: פרופ' עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי, פרופ' אלי שפרכר, מנהל המערך לרפואת עור, ד"ר מור מיודובניק, מנהלת המרכז למלנומה וגידולי עור, פרופ' עינת אבן ספיר, מנהלת המכון לרפואה גרעינית, פרופ' גיא להט, מנהל החטיבה הכירורגית.

עומדים: ד"ר דניאל קידר, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית, גב' מריאן מייבסקי, אחות מתאמת גידולי מוח, ד"ר ערן נזרי, מנהל מחלקה כירורגית ב' ומנהל יחידת ניתוחי חלל הצפק ומלנומה בחטיבה הכירורגית, ד"ר יהונתן בר, רופא בכיר במערך לרפואת עור, גב' רוזלין פורר, אחות מתאמת גידולי מלנומה בחטיבה הכירורגית.

יחידות רפואיות | תחומים

תפריט ניווט תחתון