תוכן עניינים

הקיץ מגיע, הטמפרטורות עולות, הלחות מטפסת, וכולנו רוצים לשבת במזגן. החשש מהחום בהחלט יכול להרתיע מעיסוק בפעילות גופנית מחוץ לכותלי הבית או מכון הכושר, אך אל תרימו ידיים. פעילות גופנית בכל עונות השנה הוכחה כחיונית לשמירה על הבריאות ומניעת מחלות. beWell פורס עבורכם את מגוון האפשרויות לפעילות גופנית, גם אם אינך רשום בחדר הכושר, ופרופ' משה סלעי, מנהל החטיבה האורתופדית במרכז הרפואי תל-אביב, מסביר כיצד לבצע אותה באופן בטוח.

 

המקום: מסלולים בטבע

הפעילות האפשרית: הליכה / טיפוס / מסלולים אתגריים.

ממה וכיצד להיזהר: צפיפות באתרים השונים חושפת את המטיילים, ובעיקר את המבוגרים והקשישים שבהם, לנפילות. מה שבגיל צעיר יסתיים לרוב בגבס, עלול להפוך בגיל מבוגר לשברים הדורשים ניתוחים ותקופת החלמה ארוכה. השתדלו להימנע משהייה במקומות צפופים בהם קיימת סכנת נפילות. בזמן הטיול, חשוב לשמור על הערנות, על ידי הקפדה על שתייה מרובה ומבט מתמיד על מסלול הדריכה שלכם.

המקום: רחובות העיר

הפעילות האפשרית: רכיבה על אופניים / הליכה / ריצה.

ממה וכיצד להיזהר: מעבר לנפילות, עליהן כבר דיברנו, קיימת כמובן הסכנה מחשיפה לשמש. הפעילות מומלצת בשעות הבוקר המוקדמות או אחרי 17:00 בערב, שעות בהן השמש מזיקה פחות. יש להקפיד לשתות ולהגן על עורכם מפני השמש. 
חום הקיץ ומאות אלפי הילדים הנמצאים בחופשה, מעלים את היקף הדוהרים על אפניים בכבישים ובמדרכות – פעילות גופנית מבורכת. אך בשנים האחרונות, עלה בצורה חדה גם מספר הרוכבים על אופניים חשמליים. הם 'טסים' על המדרכות ופוגעים לעיתים קרובות בכל הנקרה בדרכם: אמהות עם עגלות, ילדים או קשישים שהשמש הקופחת פוגעת בעירנותם. התוצאות לעיתים קטלניות לשני הצדדים. אנא היזהרו: גם הרוכבים/הטסים הצעירים וגם הולכי המדרכות התמימים.
נקודה חשובה שעל רוכבי האופניים לזכור: אין להחזיק אביזרים בידיים! שברים ופריקות כתף כתוצאה מנפילות עקב חוסר יציבות ברכיבה הם ממאפייני "הקיץ האורתופדי".

המקום: ים

הפעילות האפשרית: הליכה על החוף / ריצה / גלישה / שחיה.
ממה וכיצד להיזהר: בחוף הים עלולים להפצע כתוצאה מדריכה על מסמר חלוד, שבר זכוכית וכדומה. גם פצע שטחי עלול להתפתח לזיהום מסוכן, במידה והחפץ הפוצע נושא עליו חיידקים. אם נפצעתם, עליכם לשטוף היטב את אזור הפצע במים זורמים, לנקות בנוזל חיטוי ולוודא כי החיסון לטטנוס עדיין תקף (אם לא, יש לרוץ לקבל חיסון בתוך 24-48 שעות). לעיתים, שבב עץ עלול לחדור לגוף ובמקרה כזה יש צורך בבדיקות נוספות לאיתורו ולהוצאתו. בכדי למנוע סכנה זו מומלץ תמיד לנעול נעליים, גם אם מדובר בנעליים קלות.
שחיה היא פעילות ספורטיבית בריאה מאוד, מחזקת את השרירים, תורמת ליציבה נכונה והינה פעילות גופנית מומלצת לסובלים מבעיות אורתופדיות שונות. עם זאת, שחייה מאומצת מדי ללא הכנה מתאימה, עלולה להוביל לכאבי גב קשים. לכן חשוב מאוד לבצע חימום לפני שחיה: יש להתחיל בשחיה בקצב איטי מאוד, רצוי קצת על הגב, וקצת על הבטן, ורק אחרי מספר דקות להתחיל שחיה בקצב נמרץ.

גולשי הגלים עלולים להפגע בקרסול או בברך, בדומה לגולשי הסקי. פציעה שכיחה נוספת היא חבלות  קהות בראש ו/או בגב, כתוצאה מהתהפכות הגלשן, שעלול במקרה כזה לחבוט מאחור. גם שברים הם פציעה מוכרת של תאונות בין גולשים. השימוש בגלשני רוח למיניהם מוביל פעמים רבות לפריקות כתפיים כתוצאה ממשיכה חריפה וחזקה במפרש. מעבר לבעיה האורתופדית, הגולש עלול ליפול, כתוצאה מבהלה, ואז הוא עלול להיות בסכנת טביעה. הכנת הגוף לספורט תובעני זה מאפשרת לצמצם באופן ניכר סכנות אלו ופגיעות אורתופדיות נוספות. על ההכנה לכלול חימום, תרגילי גמישות וקואורדינציה. גולשים עלולים להוות גם סכנה לשוחים והמתרחצים בים. יש להיות עירניים תמיד, לשים לב לנעשה סביבכם ולהקפיד על גלישה באזור בטוח.


קיץ נעים וספורטיבי!

תפריט ניווט תחתון