תוכן עניינים

מאת: אורלי וקסלר ינאי, מנהלת המכון לפיזיותרפיה, המרכז הרפואי ת"א

בתקופה בה אנו חיים, אנשים לא עושים פעילות גופנית ספונטנית, כחלק מהחיים. רובינו עובדים בישיבה, נוסעים ברכב לעבודה ומתנהלים בנחת גם בבית- יושבים, לא זזים מספיק, נייחים. כושר גופני נמוך יחד עם אורח החיים היושבני מהווים סכנה אמיתית לבריאותנו. חשוב כי ילדים יהיו פעילים מגיל צעיר, וידוע כבר כי ילד פעיל יהפוך למתבגר פעיל ואחר כך גם למבוגר פעיל. אנחנו כהורים, חשוב שנשקף לילדינו מודל ראוי לחיים בריאים, משום שהקניית הרגלי פעילות משפחתית תאפשר להם לגדול להיות בוגרים בריאים יותר. פעילות גופנית, במיוחד בילדים מאפשרת גם בריאות מנטלית, לא רק גופנית, כישורי חברה ויכולות לימודיות.

family1.jpg

אז מה אפשר לעשות? להשגת אורח חיים ספורטיבי ובריא ככל האפשר לכל המשפחה, יש לא מעט אפשרויות:
  • ראשית, לצמצם את זמן הישיבה מול המסך: טלוויזיה, מחשב, אייפד. באם כבר בוחרים להיות מול המסך - לשחק במשחקי הכושר הממוחשבים (WII FIT), ולהקפיד על הפעלה פיזית של הילדים מול המסך. ניתן גם להחליט שאם יש תוכנית שכולם מרותקים אליה - לבלות חלק מהזמן בעמידה או הליכה תוך כדי הצפייה. כל פעילות שתניע אותנו ותגביר את חילוף החומרים בגוף עדיפה על ישיבה ללא תנועה או שכיבה.
  • לחשוב כיצד ביומיום מגדילים הזדמנויות ללכת: לרדת ברגל ולא להשתמש במעלית, ללכת למכולת ולא לנסוע ברכב, לרדת 2 תחנות מוקדם יותר מהאוטובוס.
  • כשיוצאים להליכה בערב, לכושר או להוציא את הכלב, לקחת את הילד אתנו. במקביל לפעילות הגופנית - מרוויחים זמן איכות רגוע. ההורים היום עמוסים ועסוקים, זו הזדמנות פז לבלות יחד וגם להרוויח בריאות. ניתן תמיד להשתמש במד צעדים שישקף את סך הצעדים היומית שבצענו. צבירת 5,000 צעדים ביום נחשבת להתנהגות יושבנית, ואילו צבירת 10,000-8,000 צעדים ביום נחשבת לאורח חיים פעיל. 
  • אופניים בפארק, בסופי שבוע או בחופשות, אך גם שימוש באופניים ולא חשמליות בסביבת המגורים כדי להתנייד. לא להסיע את הילדים אלא לאפשר להם להתנייד ברגל או על אופניים. כמובן שנדרשת קסדה טובה והדרכת בטיחות מעל גיל 9 בסביבה עירונית.
  • בפארקים בכל עיר יש מתקני כושר לשימוש עצמי. בילוי משותף בין המכשירים יהווה הזדמנות לגיוון של השגרה. 
  • במידה וההורים נוהגים לשחות- להפוך את השחייה לאירוע משותף לא רק בשבת וחג אלא לצרף את הילד באימון השחייה.לסגל לעצמינו כמשפחה אורח חיים יותר ספורטיבי. מומלץ לקבוע שעה / זמן לטובת פעילות גופנית משותפת כל שתהיה. בכך נרוויח גם זמן איכות משפחתי וגם כושר גופני. נסו לסגל טיולי הליכה בחיק הטבע – יש לנו ארץ נהדרת וברוב ימות השנה גם מזג אויר נפלא. הזמינו גם את הסבא והסבתא, ואם ברשותם מקלות נורדיות – הם יוכלו ללכת בבטחה ואף ליהנות. 
  • נסו לסגל טיולי הליכה בחיק הטבע – יש לנו ארץ נהדרת וברוב ימות השנה גם מזג אויר נפלא. הזמינו גם את הסבא והסבתא, ואם ברשותם מקלות נורדיות – הם יוכלו ללכת בבטחה ואף ליהנות.
  • הליכה באמצעות מקלות נורדיים מפעילה את כל הגוף, תורמת בצורה משמעותית יותר לכושר הגופני שלנו, מסייעת לנו ללכת באופן בטוח, טבעי ומהנה.

תפריט ניווט תחתון