תוכן עניינים


אינדקס המצבים הרפואיים


ד"ר אופיר ארצי, מומחה ברפואת עור ומין, מנהל משותף, המרכז המשולב לאסתטיקה, רופא בכיר מחלקת עור במרכז הרפואי תל אביב. 


עד לפני כ-20 שנה, אדם שסבל מפגמים בעור, נאלץ לשאת אותם איתו כל החיים. תאונות, כוויות, פגיעות מכוונות או מחלות, "הלבישו" גברים ונשים במסכות, אך לא כאלו המזכירות את חג הפורים, אלא כאלו שהפכו לסימן היכר שלילי.
היום, המדע והטכנולוגיה המתפתחת, בעיקר של מכשירי לייזר ואור, מסייעים לנו בטיפול במגוון בעיות עור. פגמים שנחשבו בעבר קשים לטיפול, הפכו לברי ריפוי בזכות פיתוחים רפואיים שנראים לעיתים כמדע בדיוני ממש. במרכז המשולב לאסתטיקה במרכז הרפואי תל-אביב, ריכזנו עבורכם את מיטב הטיפולים החדשניים למצבים הבעייתיים הנפוצים ביותר בעור. כך תוכלו "להוריד את המסכה":


פגמים בעור


כתמי שמש או גיל

מדובר בכתמים עוריים שטוחים, עם גבולות ברורים, בגוון בהיר עד חום כהה. הנגעים מופיעים בעיקר באזורים החשופים לשמש, כגון גב היד או הפנים. הסיבה להיווצרותם היא הצטברות תאים המייצרים מלנין. כתמי השמש מופיעים לרוב יחד עם סימנים נוספים להזדקנות העור כגון ירידה באלסטיות והרחבת נימיות דם. הטיפול החדשני והאפקטיבי המוצע היום הוא (IPL (Intense pulsed light- מדובר בטיפול באור במכשיר המתקדם ביותר בישראל. יעיל בהעלמת כתמי שמש וגיל. אנרגית ה- IPL נקלטת על ידי הפיגמנט (מלנין), עד שהוא "נשבר" ומפונה מהעור באופן טבעי. הטיפול מתאים לפנים, לצוואר, לידיים ולמחשוף החזה. מספר הטיפולים במכשיר זה ועוצמתם יקבעו לאחר בדיקה על ידי רופא העור.

פילינג כימי - למרות הקלות שבהשגת טיפול זה, איכות הטיפול היא זו הקובעת את תוצאותיו. הטיפול מיועד לסילוק תאי עור מתים, עידוד הצמיחה המואצת של תאי עור חדשים ובאופן כללי לשיפור מראה העור. לאחר פילינג כימי, שיכול להיות חלש, בינוני או חזק בעוצמתו, עור מחשוף החזה נראה חלק ורענן יותר, עם הפחתה בקמטים והגברת האחידות בגוון העור.  

טיפול פוטודינאמי (PDT) –  הטיפול הפוטודינמי הינו טיפול לא פולשני, המתבצע ללא הרדמה, ומיועד לשיפור מצב העור בעטיים של נזקי שמש כגון כתמים ונימים מורחבים. לאחר מריחת משחת ALA (אמינו-לבוליניק אסיד), אזורי הטיפול נהפכים רגישים יותר לקרני אור, המייצרים תגובה פוטוכימית וגורמים להרס כלי דם, להעלמת כתמים, הסרת גדיולים ושיפור משמעותי באיכות העור. 

טיפול biorevitalization  - עור בריא הינו עור בעל מרקם וגוון אחידים הנראה זוהר ומלא ברק. חומרים המוגדרים כ- SKIN BOOSTERS (ממריצי עור) מוזרקים לעור במטרה להעניק לו לחות ולעודד ייצור קולגן. לקבלת התוצאות המירביות יש לבצע סדרה אינטנסיבית של 3 טיפולים (אחת ל-2-3 שבועות) ואח"כ טיפול תחזוקה בודד אחת ל-8-12 חודשים. תוצאות הטיפול ניכרות לעין. מרקם וגמישות העור משתפרים.  


מלזמה (melasma)

היפר-פיגמנטציה המופיעה באופן אופייני על פני המצח, האף והחלק העליון של הלחי (קיים סוג נוסף המופיע על פני הלסת), בעיקר בנשים. התופעה ידועה גם כ'מסכת היריון', והופעתה קשורה לשינויים הורמונליים.

הטיפול האפקטיבי ביותר הינו שילוב תכשירים מקומיים וטיפולי לייזר. לכל מטופלת, בהתאם לסוג המלסמה, גוון וסוג עור וטיפולים שנוסו בעבר, יש להתאים שילוב טיפול ייחודי. 


נגעים עוריים שמקורם בכלי הדם

מטופלים רבים מגיעים עם בעיות אסתטיות שמקורן בכלי הדם. ניתן לראות ברבים מהמקרים נימיות דם מורחבות על פני העור ובצידי האף. פגמים אלו יכולים להופיע לפתע, ללא סימנים נוספים, אך פעמים רבות הם יופיעו באזור ניתוח או הקרנות.
הטיפולים המוצעים במצב זה מתבססים על שימור בלייזר: (Pulsed dye Laser V-beam). זאת בזכות יעילות קלינית גבוהה ושיעור נמוך של תופעות לוואי.
מכשיר חדשני נוסף של IPL - במהלך פרוצדורה זו נפלטות פעימות אור בעוצמה גבוהה אל השכבות השטחיות של העור, וגורמות להפחתת כמות המלנין ו/או כלי הדם באזורי הטיפול.


צלקות כתוצאה מאקנה, ניתוחים או כוויות

מידי שנה מיליוני אנשים מפתחים צלקות עוריות שונות כתוצאה מסיבוך שכיח של ריפוי פצע המופיע לאחר טראומה (למשל חתך או כוויה), פרוצדורות רפואיות (למשל ניתוח), כשלים בהליך הניתוחי ובתהליך ריפוי הפצע, או מחלות שונות (כדוגמת אקנה). צלקות מופיעות יותר בכהי עור ובקרב הסובלים ממחלות גנטיות הקשורות לייצור קולגן. צלקות כרוכות בתחלואה אסתטית, פסיכולוגית ולעיתים תפקודית. לכל צלקת ולכל מטופל יש להתאים שילוב שונה של טיפולים לטשטוש ולשיפור הצלקת. הטיפול בצלקות מצריך מספר מפגשים ו/או שימוש סימולטני בזריקות אל תוך הנגע על מנת להשיג תוצאות טובות. היום-יותר מבעבר- ניתן להביא לשיפור ניכר במראה הצלקת..

המכשור העומד לרשותנו היום מתבסס על טכנולוגיית הלייזר:

1540nm fractional non ablative laser - מכשיר המשקם את העור והופך רקמה צלקתית לרקמה הקרובה במראה לעור בריא. טכנולוגיה זו יעילה במיוחד לטיפול בצלקות אקנה ובסימני מתיחה.
Pulsed dye Laser V-beam) - השימוש ב-PDL מפחית אדמומיות לאחר הטיפול ומשפר את המרקם וגמישות הצלקת. השימוש בלייזר זה נחשב לטיפול הבחירה עבור רוב צלקות, בעיקר בגלל העובדה שצלקות מכילות כלי דם מרובים.
fractional ablative ultrapulse CO2 laser – הטיפול האפקטיבי ביותר לטיפול בצלקות המאפשר טיפול בשכבות השונות של הדרמיס, עם שיפור ניכר במראה צלקות ניתוחיות, טראומטיות או צלקות מכוויה. הוכח כי הטיפולים משנים את איכות העור ההופך דומה יותר לרקמת עור תקינה.


מניעה

בשנות העשרים והשלושים שלנו אנו עסוקים ומלאי אנרגיה – מתמקדים בלימודי תואר, מתחילים לבנות קריירה ונהנים מעשור ראשון של בגרות ועצמאות. נושאים כמו הזדקנות העור, הופעת קמטים, הופעת כתמי שמש וגיל אינם נמצאים בראש סולם העדיפויות. אולם בעזרת טיפול בעור כבר מגיל צעיר ניתן היום למנוע היווצרות קמטים בעתיד ולשמר את איכות העור שלנו בגילאים המבוגרים יותר. למניעת כתמי שמש ולשיפור איכות העור, אנו ממליצים על ביצוע טיפול IPL כל 6 חודשים, לצד הקפדה על שימוש קבוע בקרם הגנה מפני השמש בשעות היום ומריחת חומצה רטינואית לפני השינה. להצערת העור: הזרקת בוטולוניון טוקסין, הזרקת ממריצי עור, IPL, סוגים של טיפולי לייזר, פילינג כימי ועוד.


המרכז המשולב לאסתטיקה

המרכז המשולב לאסתטיקה פועל במסגרת תאגיד הבריאות של המרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), ומציע מגוון רחב ביותר של טיפולים וניתוחים אסתטיים תחת קורת גג אחת, בסביבה בטוחה ומבוקרת שבין כותלי בית חולים גדול ומתקדם בישראל. כל רופאי המרכז הם רופאים בכירים ומומחים בתחום רפואת עור וכירורגיה פלסטית כשלרשותם עומדות הטכנולוגיות והתשתיות המתקדמות של בית החולים. כל החומרים המשמשים לטיפולים במסגרת המרכז המשולב לאסתטיקה הם בטוחים לשימוש, ומאושרים ע"י משרד הבריאות וה-FDA האמריקאי.

ההחלטה לבצע טיפול אסתטי נובעת מצורך אישי עמוק; בחירת סוג הטיפול, המקום בו הוא ייערך והרופא שיבצע אותו – כל אלו החלטות שיש לשקול בכובד ראש, לאחר בדיקה מעמיקה. במרכז המשולב לאסתטיקה מובטח טיפול איכותי המותאם אישית לכל מטופל. הטיפולים מתבצעים ע"י רופאים מומחים מהשורה הראשונה, העושים שימוש במכשור רפואי מתקדם העומד בחזית הטכנולוגיה ובחומרי טיפול ומילוי הבטוחים והאיכותיים ביותר.

המרכז מנוהל על ידי שני רופאים מומחים המייצגים את השילוב של מגוון השירותים והטיפולים המוצעים במרכז הן בתחומי הכירורגיה הפלסטית והן ברפואת עור.


לקביעת תורים ניתן להתקשר לטלפון: 03-6972424

תפריט ניווט תחתון