תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

נפרולוגיה ודיאליזה - מחלקה


במקרים של כשל כלייתי, ישנה הצטברות של פסולת רעילה בגוף; ייתכנו עליה בלחץ הדם, הצטברות עודפי נוזלים בגוף ויצור לא מספיק של תאי דם אדומים. במצב זה, יש צורך בטיפול שיחליף את הפעולה של הכליות הכושלות.
הטיפולים המוצעים כיום לאי ספיקת כליות כרונית, הם השתלת כליה או דיאליזה.
דיאליזה היא שיטה לסילוק חומרי פסולת או רעלים מן הדם, כמו גם עודף נוזלים בחולים שכליותיהם אינן מתפקדות. קיימים שני סוגים של טיפולי דיאליזה: המודיאליזה (השיטה הנפוצה ביותר) ודיאליזה פריטוניאלית (צפקית), המבוצעת בכ-11% מהמקרים.

המודיאליזה

יחידת הדיאליזה של המרכז הרפואי ת"א, מטפלת כיום בלמעלה מ-200 מטופלים. הטיפול הכרוני בדיאליזה ניתן למטופלים עם מחלת כליות כרונית מתקדמת, כאשר התפקוד הכלייתי טרם התחלת טיפול נאמד בפחות מ-15% תפקוד. סימני המחלה המבשרים צורך בהתחלת טיפול בדיאליזה הינם חולשה, ירידה בתיאבון ובמשקל, גירודים, קוצר נשימה, בחילות והקאות, כמו גם צבירת נוזלים והפרעות במאזן המלחים בגוף.

הטיפול הניתן מתבסס על מכשיר ההמודיאליזה – המכשיר מחליף את פעולת הכליות לניקוי הדם וסילוק חומרי הפסולת והרעלים מן הגוף, דבר המצריך את חיבורו של המטופל למכונה למשך מספר שעות, מספר פעמים בשבוע. בניסיון למנוע עד עד כמה שניתן פגיעה בשגרת החיים של המטופלים, הוקם במחלקה הנפרולוגית שירות להמודיאליזת לילה, שמטרתו להעניק למטופלים את הטיפול תוך כדי שינה, בפיקוח צוות רפואי. הטיפול בהמודיאליזת לילה, שהינו ממושך יותר מטיפול דיאליזה יומי ונמשך 6-8 שעות כל טיפול, הינו יעיל יותר בפינוי חומרי הפסולת מהגוף ובאיזון משק הנוזלים.

יחידת הדיאליזה בנויה מאולמות נפרדים, בהתאם לקונספט החדש והייחודי של המחלקה - ליצור אולמות הומוגניים מבחינת מצב החולים, כשלכל אולם צבע משלו. ההומוגניות מנעימה את זמנם של החולים, תורמת ליצירת קשרים חבריים בין המטופלים ומונעת את התפשטותן של מחלות זיהומיות שונות. בכל עמדת דיאליזה מותקנת טלוויזיה אישית, ובמהלך הטיפול החולים נהנים מסנדביץ' ומשתייה חמה. המכשירים עצמם הם מהמשוכללים ביותר והמתקדמים בעולם המערבי, המאפשרים ניטור בזמן אמת של כל הנתונים.

טיפול אישי ומותאם במיוחד לכל מטופל

אופי הטיפול מחייב את המטופלים לבלות שעות רבות ביחידה, ולכן הצוות הרפואי משתדל להיות קשוב ולתת מענה גם לסוגיות בריאותיות שאינן קשורות ישירות למחלת הכליה, במטרה לחסוך למטופל זמן וטלטלה. על-מנת לחזק את הקשר של המטופל ליחידה, זוכים המטופלים ליחס אישי וחם, כאשר לכל מטופל מוצמדת אחות אישית, שאחראית עליו ומלווה אותו לאורך הטיפולים. כל אחות ביחידה אחראית על כ-7 מטופלים. האחות אחראית למעקב אחר רצף הטיפול ולמתן מענה לשאלות המטופל. לכל מטופל רופא האחראי על הטיפול בו, העוקב אחר בעיות רפואיות שמתגלעות ומכוון את הטיפול התרופתי בהתאם.

שיתופי פעולה בין-מחלקתיים וצוות רב-מקצועי

המחלקה הנפרולוגית עובדת בשיתוף פעולה הדוק לא רק עם יחידת ההשתלות, אלא גם עם מחלקות נוספות בבית החולים.
לצורך ביצוע המודיאליזה, נדרש הליך ניתוחי ליצירת גישה לביצוע הדיאליזה, הנקרא blood access, או פיסטולה. מטרת הניתוח הינה לבנות ולחזק את כלי הדם ביד, על מנת לאפשר את ביצוע הטיפול. הניתוח מתבצע במחלקה לכירורגית כלי דם. המעקב אחר הפיסטולה מתבצע על ידי הנפרולוגים, כירורג כלי דם ובמידה שיש צורך בהליכים צנתוריים לשימור כלי הדם, גם על ידי המכון לרדיולוגיה פולשנית.
אמנם מרבית טיפולי הדיאליזה מתבצעים דרך כלי הדם בזרוע, אולם ישנם מצבים בהם הטיפול ניתן דרך צנתר בווריד מרכזי, וזאת כאשר כלי הדם בזרוע אינם מפותחים מספיק ואינם מאפשרים את יצירת הגישה לדיאליזה, או במקרים בהם נדרש להתחיל בביצוע דיאליזה באופן דחוף. החדרת צנתרים אלו מתבצעת על ידי המכון לרדיולוגיה פולשנית.

יחידות רפואיות | תחומים

ניתוחים | טיפולים | בדיקות

פרטי היחידה

03-6973443
פקס: 03-6974632
בניין סוראסקי
אגף א'
קומה 2
שעות קבלת קהל: דיאליזה: ימים א-ו בין השעות 07:00-23:00; בימים א', ג', ה' - גם בשעות הלילה.
עדויות מטופלים

תפריט ניווט תחתון