תוכן עניינים

​חדש:  אנו מזמינים אתכם להצטרף לקורס "הפחתת מתח באמצעות גישת מיינדפולנס"


אל תלחצו מהלחץ


תחושת לחץ היא תגובה טבעית של הגוף למצבים שונים בהם אנו חשים מאוימים. כאשר הלחץ הופך לתופעה קיצונית ללא סיבה ממשית הוא יוצר מצוקה שמפריעה להתנהלות היום יום, ופוגע באיכות החיים שלנו.

כולנו חווים לחץ בתקופות שונות בחיינו. זה נורמלי. אנחנו רוצים קריירה משגשגת, אנחנו שואפים להצליח בחיים, להצטיין כבני זוג, כהורים, כסטודנטים ואפילו בחדר הכושר. למעשה, במצבים מסוימים לחץ יכול לשמש כדרייב חיובי, למשל, אם יש לנו דד לין להגיש פרוייקט לחץ יכול להניע אותנו לסיים את הפרוייקט טוב יותר בזמן קצר. לחץ הוא גם תגובה חיונית וטבעית של הגוף למצבים שונים בהם אנו חשים סכנה ואיום על חיינו.

הבעיה היא לא עם הלחץ עצמו, אלא, בכך שהוא הופך לתופעה אוטומטית וקבועה בשגרת חיינו. ולכן לעיתים קורים מקרים ש אירועים יום יומיים כמו פקק בכביש, ויכוח עם אנשים, עומס בעבודה, איחור לפגישה או איבוד מפתח "יקפיצו אותנו" ויגרמו לנו  להרגיש לחץ, דריכות ומתח פנימי שיכללו תסמינים של אירוע המאיים על חיינו ;נשימה מואצת, דופק מהיר, או עצבנות. התגובה שלנו היא בלתי מודעת ותסמינים של אירוע חד פעמי עלולים להפוך לתסמינים קבועים וכרוניים.

מחקרים רבים מצביעים על כך שלחץ ומתח כרוני מערערים את תחושת החוסן הנפשי, ועלולים להוות טריגר לפיתוח  תחושות חרדה.(כמו הפתגם הידוע נפש בריאה בגוף בריא). לחץ כרוני עשוי גם להשפיע על האיזון של מערכת החיסון שלנו, ואנו עלולים להיות פגיעים יותר וחשופים יותר למחלות השונות. כמו גם  לתופעות נוספות כמו: נדודי שינה, בעיות במערכת העיכול , סחרחורות, עייפות, תזונה לקויה וכדומה.מיינדפולנס


להפחית את הלחץ באמצעות גישת מיינדפולנס

אחת הגישות הנחקרות והמוכחות ביעילותן להתמודדות עם לחץ ומתח היא המיינדפולנס Mindfulness , בעברית, "קשיבות" או מודעות קשובה.

מיינדפולנס הוא סוג של תנועה פנימית המכוונת את תשומת הלב באופן מסוים. התנועה הזו נעשית באופן מודע והיא משנה את הדרך בה אנחנו רגילים לשים לב למתרחש בחיים שלנו.

ההגדרה המערבית הנפוצה ביותר למיינדפולנס היא זו של  ג'ון קאבט -זין : מיינדפולנס היא תשומת לב המופנית לרגע ההווה באופן עקבי, מתוך כוונה  וללא שיפוט.

 

בסוף שנות ה-70 פיתח ג'ון קבט-זין במסגרת עבודתו בבית החולים של בי"ס לרפואה במסצ'וסטס , תוכנית המלמדת להפחית את רמת הלחץ והמתח באמצעות טיפוח "מודעות קשובה" - MBSR -  Mindfulness-based Stress Reduction

התוכנית בנויה על פי מודל שפותח ונחקר מדעית בארה"ב ואנגליה ונמצאה כמסייעת להתמודדות עם מתח, חרדה, משפרת את תפקיד המערכת החיסונית ומאפשרת  פיתוח מודעות וקשב, ריכוז ושמחת חיים. כיום, תוכנית זו נלמדת ברחבי העולם, כמו למשל, חברי הפרלמנט באנגליה  ותאגידים עיסקיים של האיחוד האירופאי, חברת גוגל , בנקים ועוד.                                               

בארה"ב  ובאנגליה השיטה מוכרת על ידי מערכת הבריאות כמסייעת בהפחתת לחצים, מתח ומגבירה את האמפטיה ועשויה לסייע בריכוך האוטומטים ושינוי מחשבתי המשפיע גם ברמה הפיזיולוגית על המוח.

  • אנו שמחים לעדכן כי בימים אלו אנו מתחילים בפעילות של סדנאות מטעם מועדון Bewell ,  הסדנא הראשונה תהיה סדנאת מיינדפולנס .
  • אנו מזמינים  אתכם להצטרף לקורס – הפחתת מתח באמצעות גישת מיינדפולנס MBSR -  Mindfulness-based Stress Reduction. 


תפריט ניווט תחתון