תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תוכן עניינים

הטיפולים בתא לחץ הם מתקדמים ביותר ומותאמים למצבים רפואיים שונים. סביב הטיפולים ברפואה היפרברית מתקיימת פעילות מחקרית ענפה המצביעה על יעילות ומשמעות הטיפול בתחומים שונים.

 

טיפול בפצע קשה ריפוי (פצע מורכב)

פצע קשה ריפוי מוגדר כפצע אשר אינו נרפא בתקופה של 4-6 שבועות, למרות ביצוע טיפוליים שונים לריפוי הפצע. פצעים מורכבים נפוצים אצל חולי סוכרת או בעקבות טיפולי קרינה. 

מאחר שתהליכי הריפוי הם תהליכים דורשי אנרגיה, ידוע כי בתנאים של חוסר חמצן אין את האנרגיה הבסיסית הדרושה לריפוי רקמה. בטיפול באמצעות חמצן היפרברי - חמצן בלחץ, מתאפשרת העברת כמות החמצן הנדרשת לתהליכי הריפוי ברקמה.

הסיבה לעיכוב ריפוי הפצע נגרמת בשל מספר סיבות:

  • גורמים מקומיים כמו לחץ, סביבה לחה או יבשה הניתנים לשינוי ולטיפול בהדרכה והסברה.
  • גורמים מערכתיים כמו זיהום, בצקת ובעיה באספקת חמצן לרקמות. בחוסר אספקת חמצן מתקיים כשל קשה בריפוי.


טיפול בתא לחץ באמצעות מתן חמצן 100% בלחץ אטמוספירי גבוה, מעלה את ריכוז החמצן החופשי בדם ובכך מעלה את החמצן המועבר לרקמה. 
הטיפול בחמצן היפרברי:

  • מעודד יצירת כלי דם חדשים
  • מעודד שגשוג של תאי חיבור וקולגן
    מגביר פעילות תאי עצם לשיקום וייצור עצם חדשה
  • תורם לעלייה במספר תאי אב בסביבת הפצע ולקליטתם
  • נוסף על כך, החמצן ההיפרברי משפר את הפעילות האנטי בקטריאלית באופן ישיר ועקיף.


טיפול בחבלות ראש ובפגיעות נוירולוגיות

ריכוז חמצן גבוה = חמצן היפרברי ברקמות המוח.

לאחר פגיעה במוח נוצרת פגיעה בפעילות המטבולית ותאי עצב רבים נותרים ללא אספקת אנרגיה מספקת כדי לתפקד. מתן חמצן בלחץ אטמוספרי גבוה יכול לשפר את מצב תפקוד התאים ותפקוד המוח. בשל חשיבותו, המוח מקבל שיעור גבוה של יחסית של חמצן בהשוואה לאזורים אחרים
בגוף - כ-20% מכלל החמצן שנכנס לגופנו. אולם מסתבר שאנרגיה זו מתועלת בעיקר לאזורים פעילים ולא למקומות פגועים ורדומים. לכן, אספקת החמצן למוח בתנאים רגילים אינה מסוגלת להזין תהליכי תיקון וריפוי כגון, בניית כלי דם חדשים, חידוש קשרים בין תאי העצב ולהעיר תאי עצב רדומים.  תהליכים אלו דורשים כמות גדולה במיוחד של אנרגיה.
במהלך טיפול בתא לחץ מתקיים ריכוז גבוה מאוד של חמצן, עד פי 10 מהריכוז באוויר הרגיל שאנו נושמים. לכן, המוח יכול להקצות את האנרגיה הדרושה לתיקון נזקים באזורים הפגועים ומכאן השיפור המשמעותי בתפקודם של החולים.

 

טיפול בפיברומיאלגיה – דאבת השרירים

פיברומיאלגיה היא תסמונת המאופיינת בנוכחות של כאב מפושט במערכת השרירים. זוהי הפרעה קשה המלווה בכאב כרוני הפוגם באיכות החיים. הכאבים מורגשים הן לאורך עמוד השדרה (בצוואר ובגב) והן בגפיים העליונות והתחתונות.

במחלת הפיברומיאלגיה מתרחשת פגיעה במערכת העצבים המרכזית באותם אזורים האחראיים על הליכי עיבוד תחושת הכאב במח. הטיפול בפיברומיאלגיה אינו יכול להיות מבוסס רק על תרופות ויש חשיבות מרכזית למרכיבי טיפול נוספים כמו פעילות גופנית וטיפולים משלימים שאחד מהם הוא  טיפול בתא לחץ. מחקרים הראו כי הטיפול בחמצן בלחץ גבוה עשוי לשפר את התסמינים ואת איכות החיים של מטופלי פיברומיאלגיה. הטיפול בתא לחץ מכוון כטיפול בגורם הפתולוגי הגורם לכאב ולא כטיפול בתסמין עצמו שהינו הכאב.

תפריט ניווט תחתון