תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תוכן עניינים

הטיפולים בתא לחץ הם מתקדמים ביותר ומותאמים למצבים רפואיים שונים. קיימים לא מעט מחקרים המצביעים על יעילות  הטיפולים בתחומים רבים מאחורי חזית תחום הרפואה היפרבארית מתקיימת פעילות מחקרית ענפה המצביעה על יעילות ומשמעות הטיפול בתחומים שונים.

אלה הן האבחנות המאושרות במסגרת סל הבריאות:
  • פצעים קשיי ריפוי
  • נזקי טיפולי קרינה
  • זיהומי עצם שאינם מגיבים לטיפול אנטיביוטי
  • אובדן שמיעה סנסוריאלי פתאומי
  • שתלי עור ומתלים במצוקה
  • CRAO – עדיפות לטיפול תוך 12 שעות
  • איסכמיה פריפרית למרות ציר וסקולרי פתוח

טיפול בפצע קשה ריפוי (פצע מורכב)

פצע קשה ריפוי מוגדר כפצע אשר אינו נרפא בתקופה של 4-6 שבועות, חרף טיפול סטנדרטי. פצעים מורכבים נפוצים בקרב חולי סוכרת או בעקבות טיפולי קרינה. 
הסיבות לעיכוב בריפוי פצע הינן מגוונות. למשל תנאי הסביבה- סביבה יבשה מדי או רטובה מדי, זיהומים אופרטוניסטיים, חסר באבני בניין משנית לתת תזונה, לחץ חצוני המופעל על הרקמה וכמובן- חסר בחמצן. 
ידוע כי בתנאים של חסר חמצן , חסרה האנרגיה הבסיסית הדרושה לריפוי הרקמה. מאחר שתהליכי ריפוי הינם תהליכים הדורשים אנרגיה רבה, הטיפול בחמצן היפרבארי מאפשר לדלג מעל מחסום זה ולאפשר ריפוי של הפצע. כמו כן, הריכוז הגבוה של החמצן מזמן תאי גזע, מעודד יצירת כלי דם חדשים ומעודד השקעת קולגן וכן אף ישנן מחקרים המצביעים על הפעילות האנטיבקטריאלית של החמצן באופן ישיר.  

השפעת הטיפול בתא לחץ על פצעים סוכרתיים - תוצאות מחקרים
בינואר 2021 פורסמה ב- Scientific Reports סקירה של מחקרים אשר בחנו את השפעת הטיפול בתא לחץ על כף רגל סוכרתית. ממסקנות הסקירה עולה כי תוצאות של 11 מתוך 14 מחקרים הראו שיעור גבוה של ריפוי מלא של הפצע הסוכרתי ושיעור נמוך יותר של קטיעות נרחבות. קבוצת המחקר כללה 644 חולים: 321 טופלו בחמצן היפרברי (תא לחץ) בהשוואה לקבוצה של 323 חולים שטופלו באמצעים הסטנדרטיים כגון הפחתת לחץ על כפות הרגליים, ניקוז והטרייה של הפצע, מתן אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום וטיפול לאיזון הסוכרת


טיפול בנזקי קרינה

טיפול בקרינה אשר חיוני לא פעם לטיפול במחלות ממאירות, עשוי להותיר את הרקמה עם פגיעה משמעותית באספקת הדם עקב דילול כלי הדם הקטנים שבה ואובדן האופי הגמיש של החלבונים המרכיבים את המשתית של התאים. כתוצאה מכך עשויים להיווצר נזקים ברקמה הגורמים לכאב כרוני, כיבים כרוניים ועוד. 
הטיפול בחמצן היפרבארי מאפשר את ריפוי הרקמה וכמו כן מאפשר הנחת יסודות חדשים לצורך תמיכת הרקמה גם בסיום הטיפול. 

איבוד שמיעה פתאומי תחושתי עצבי

תופעה לא מאד נדירה של איבוד שמיעה פתאומי באחת האוזניים. מדובר באיבוד שמיעה המתרחש באופן פתאומי , כאשר בבדיקת שמיעה ניתן לאבחן את מקור אובדן השמיעה. במידה ומדובר בסיבה תחושתית-עצבית, הטיפול בתא לחץ הראה יעילות בשיקום השמיעה ולמנוע נכות מחרשות. 
שימו לב! ישנה חשיבות להתחלת הטיפול בהקדם האפשרי! אנו מטפלים במקרים של אובדן שמיעה פתאומי תחושתי עצבי עד שלושה חודשים מאירוע איבוד השמיעה. 

פציעות ספורט 

טראומה לרקמה הנגרמת מחבלה או מאמץ רפטטיבי עשויה להוביל לפציעה חוזרת או כזו המתקשה להחלים. טיפול בתא לחץ עשוי לטפל בבצקת הרקמתית, לשפר את זרימות הדם לרקמה ולזרז את ההחלמה.


טיפול בזיהום עצם/ נמק עצם

זיהום עצם עמיד לטיפול אנטיביוטי ממושך או בצקת עצם על רקע ירידה באספקת הדם וכתוצאה מכך ירידה באספקת החמצן יכול להבוא לידי ביוטי בכאב מקומי, אי יכולת לשאת משקל על המרפק המעורב וגם תסמינים סיסטמיים כדוגמת חום, חולשה או ירידה במשקל. הטיפול בחמצן היפרבארי עשוי לחדש את זרימת החמצן לרקמה הפגועה ולסייע למערכת החיסון במיגור הזיהום וכן לסייע בהורדת הבצקת ושיקום העצם.   


טיפול בתא לחץ פוסט קורונה 

חלק מהאנשים אשר נדבקו בנגיף הSARS CoV-2 אשר גורם למחלת COVID-19 עשויים לסבול מתופעות ארוכות טווח אשר הוגדרו על ידי ארגון ה CDC האמריקאי (Centers for Disease Control and Prevention) כתסמונת Post COVID או Long COVID. 
התסמינים הינם מגוונים וכוללים על פי רוב תשישות, הפרעת זיכרון, קוצר נשימה, הפרעות שינה, וכאבי מפרקים/שרירים מפושטים והם עלולים להימשך שבועות ואף חודשים. 
באם התסמינים נמשכים לפחות 4 שבועות, ניתן לשקול אבחנה של תסמונות פוסט קורונה.
מחקרים חדשים שפורסמו לאחרונה הראו כי טיפול בתא לחץ עשוי להביא לשיפור בתסמינים של תסמונת פוסט קורונה ולזרז את ההחלמה.

פיברומיאלגיה- דאבת השרירים

פיברומיאלגיה היא תסמונת המאופיינת בנוכחות של כאב מפושט במערכת השריר-שלד. כמו כן, נפוצים תסמינים של תחושת ״ערפל״ המעיבה על הפעילות הקוגניטיבית השוטפת והפרעת שינה. מדובר בהפרעה קשה הפוגמת לא פעם באיכות החיים. הכאבים מורגשים הן לאורך עמוד השדרה (בצוואר ובגב) והן בגפיים העליונות והתחתונות.
הטיפול בפיברומיאלגיה הוא טיפול המשלב מספר אמצעים- תרופתיים ולא תרופתיים כדוגמת פעילות גופנית וטיפולים משלימים.  כמו כן, מחקרים הראו כי הטיפול בחמצן היפרבארי עשוי לשפר את התסמינים ואת איכות החיים של מטופלי פיברומיאלגיה. 


תסמונת בתר זעזוע מוח (לאחר חבלת ראש)

חבלת ראש המסווגת כקלה (על פי רוב לא דורשת אשפוז או התערבות ניתוחית) עשויה להותיר אחריה תסמונת בתר זעזוע מוח הבאה לידי ביטוי בהימשכות תסמינים של גופניים (כאבי ראש, סחרחורות, הפרעות שינה), קוגניטיביים (ירידה בזיכרון ובריכוז) ורגשיים (הפרעות מצב רוח ושינויים באישיות). 
מקורה של תסמונת זו הינה הפגיעה של תאי המוח כתוצאה ישירה של חבלת הראש אך גם כתוצאה מפגיעה שניונית עקב שינוי בהתנהגות המטאבולית של התאים הסובלים מחסר חמצן כרוני. תסמינים אלו עשויים להימשך שבועות, חודשים ואף שנים. 
מחקרים הדגימו כי הטיפול בחמצן היפרבארי עשוי לשפר את התסמינים הנ״ל ולאפשר שיקום במקביל לטיפולים הסטנדרטיים. 


שארית נוירולוגית לאחר שבץ מוחי 

פגיעה נוירולוגית לאחר שבץ מוחי כתוצאה מקריש דם או דמם מוחי מותירה אחריה איזור של תאים עם ירידה בפעילות המטאבולית וכתוצאה מכך ירידה ביכולת הפלסטית של המוח להשתקם מהפגיעה שעבר. 
מחקרים הדגימו כי הטיפול בחמצן היפרבארי עשוי לשפר את זרימת הדם למוח ולאפשר בניית כלי דם חדשים ובכך לתרום לתהליך השיקום, ולשפר יכולות קוגניטיביות ומוטוריות. 


ירידה קוגניטיבית התלויה בגיל

ירידה קוגניטיבית קלה המקושרות לגיל, על פי רוב עקב ירידה בזרימות הדם לאיזורים השונים של המוח (בניגוד לירידה קוגניטיבית הנגרמת על ידי מחלה ניוונית ראשונית של מערכת העצבים המרכזית והמוח.   
חשוב לציין כי אנו לא מטפלים במחלות גנטיות, טרשת נפוצה, מיאסתניה גראביס, ניוון שרירים, מחלת אלצהיימר, מחלת פרקינסון, הפרעות קשב וריכוז (שאינן על רקע חבלת ראש), והפרעת חרדה או דכאון. 


תפריט ניווט תחתון