תוכן עניינים

בניגוד למה שחשבו פעם, ליחסי מין אין השפעות שליליות על הריון תקין. סקס טוב בזמן ההריון משפיע לטובה על אופי הקשר הזוגי הכל כך חשוב. המיתוסים והאמונות השונות שנקשרו לנושא קיום יחסי מין בהריון רבים, מגוונים ומעוררים סימני שאלה ואי ודאות  בקרב זוגות רבים במהלך ההריון. עד לשנים האחרונות לא נבדקה בצורה מדעית מבוקרת מידת השפעת יחסי המין על העובר והאם לעתיד.
ההמלצות, אם לקיים יחסי מין בהריון אם לאו, ניתנו על סמך אינטואיציה בלבד, ובתחום רגיש זה אינטואיציה מבוססת יותר על השקפת עולם וחינוך מאשר על עובדות רפואיות. לדוגמא, תפישת עולם דתית (לאו דווקא יהודית) הרואה את תכלית המין כיצירת המשך לאנושות בלבד, תראה כמיותרים, ואולי אף כחטא, יחסי מין בזמן הריון, כשתכלית יחסי המין כבר בעצם תהליך התגשמותה. תרמה לזה לא מעט הגישה הנוצרית הרואה באמהות מושג של קדושה, אך במנותק לחלוטין ממין. על כל אלו מתוספת רמה מסוימת של אי ודאות  האופפת כל הריון, ורצון עז ובלתי מתפשר לאפשר מהלך הריון ולידה תקינים ללא תקלות, ומכאן נוצרו מגוון דעות והמלצות בנושא טעון זה.


האם ניתן לקיים יחסי מין במהלך ההריון?

כל עוד מדובר בהריון שמהלכו תקין לחלוטין, אין כל מניעה לקיים יחסי מין, גם בתדירות גבוהה, במהלך כל ההריון.

באילו מצבים חל איסור?

  • צירים מוקדמים, קיצור צוואר הרחם או גורם סיכון אחר ללידה מוקדמת: יחסי המין לכשעצמם, כל שכן אורגזמה, מלווים בהתכווצויות הרחם, שהן למעשה סוג של צירים. התכווצויות אלו מגבירות את הלחץ על צוואר הרחם ועלולות לגרום ללידה מוקדמת אצל נשים שבסיכון. יתר על כן, בנוזל הזרע מצוי חומר (prostaglandins) שבבואו במגע עם הרחם משרה צירים והתכווצויות. עם זאת יש לציין שבהריון תקין ואין האישה בסיכון ללידה מוקדמת הרי שבטרימסטר האחרון אישה יכולה לחוות את התכווצויות האורגזמה כצירים ואין אלו צירים הגורמים ללידה ולמרות שהם יכולים להיות כואבים.
  • דימום וגינלי: דימום וגינלי בהריון יכול לנבוע ממספר גורמים, חלקם מבשרים הפלה או היפרדות שליה, וחלקם חסרי משמעות קלינית ונובעים משינויים אנטומיים וגודש כלי דם באזור צוואר הרחם והנרתיק. כל דימום וגינלי דורש בדיקת רופא, ורק לאחר בדיקה ואבחנה ניתן בעצתו לקיים יחסי מין.
  • שליית פתח ושליה נמוכה: שליה הממוקמת קרוב לצוואר הרחם או מכסה אותו. שליות אלו עלולות לדמם ואף להיפרד כתוצאה מיחסי מין.
  • ירידת מים: כאשר הקרומים פוקעים ומי השפיר יורדים מהרחם דרך הצוואר לנרתיק עולה לאין שיעור הסיכון להתפתחות זיהום בחלל הרחם, ומצב זה מהווה איסור חמור לקיום יחסי מין.
  • הריונות מרובי עוברים: על אף העובדה שאין עבודה מדעית שהוכיחה שיחסי מין בהריונות מרובי עוברים גורמים ללידה מוקדמת, חלק מהרופאים ימליצו במידה מסוימת של צדק שמשום סיכון היתר ללידה מוקדמת בהריון.

מה קורה לחשק המיני בזמן ההריון?

חשק מיני מושפע מהרבה מאד גורמים ועל כן התגובה מאוד אישית המשתנה מאישה לאישה. באופן עקרוני בעבודות רבות נמצא שהחשק המיני יורד אצל רב הנשים בהריון. אבל יש נשים שניתן לראות אצלן תנודות בחשק בהתאם לטרימסטר ההריון. ככלל ניתן לקבוע כי בשליש הראשון להריון, בשל שינויים הורמונלים, בחילות, הקאות ועייפות קיימת ירידה בחשק המיני. בשליש השני קיימת עלייה בחשק המיני ולקראת השליש השלישי, בשל עלייה במשקל, כאבי גב ולעיתים פגיעה בדימוי העצמי בשל שינויים במראה החיצוני חלה ירידה בשנית.

האם יחסי מין גורמים להפלות מוקדמות? ללידות מוקדמות?

לא. ניתן לקיים יחסי מין בביטחון רב לאורך כל ההריון כל עוד אין איסור רפואי.

האם העובר יכול להיפגע או להזדהם במהלך קיום יחסי מין?

לא. העובר מוגן על ידי שק מי השפיר, ובצוואר הרחם מצוי ריר שלא מאפשר כניסת זרע לחלל הרחם. יחד עם זאת, יש להקפיד על שימוש בקונדום גם בזמן הריון במידה ובן הזוג בסיכון לנשאות מחלות מין ואיידס.

האם יש תנוחות אסורות?

לא. כל עוד יחסי המין אינם מלווים בכאב אין בעיה בכל תנוחה. שכיבה ממושכת על הגב בהריון מתקדם גורמת לרחם לחסום את כלי הדם הגדולים בבטן, מצב שיכול לגרום לחולשה, בחילות ואף עילפון. בסוף ההריון נשים רבות תעדפנה לקיים יחסי מין בתנוחות צדדיות או בתנוחות  של ישיבה על הגבר תנוחות שבהן אין לחץ על הרחם.

האם נתן לקיים מין אוראלי?

בהחלט כן. יש להימנע מנשיפת אוויר לנרתיק על ידי הגבר היות שפעילות מסוג זה תוארה כגורמת לתסחיפי אוויר קטלניים.

מתי ניתן לחזור לפעילות מינית לאחר הלידה?

גם לאחר לידה וגינלית וגם לאחר ניתוח קיסרי ההמלצה היא להמתין 6 שבועות. בתקופה זו המכונה "משכב הלידה" מתכווץ הרחם למימדיו טרם ההריון, התפרים מחלימים וצוואר הרחם חוזר למצבו הסגור. מומלץ להתמין לבדיקת רופא/ה הראשונה לאחר הלידה לפני החזרה לפעילות מינית.

אם אתם מעוניינים להתייעץ לגבי יחסי המין בהריון, המרפאה לטיפול מיני בבית החולים ליס ליולדות ונשים, הרחיבה את שעות הפעילות ופועלת פעמיים בשבוע גם אחר הצהריים.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון