תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

המחלקה לרפואה דחופה 2019 - מיון אחוד
המחלקה לרפואה דחופה
"כח 17" - טיפול נמרץ המרכז הרפואי ת"א
סרט הדרכה
אני מתחייב/ת
 

​המחלקה לרפואה דחופה - מלר"ד (המיון) במרכז הרפואי ת"א, משרתת את כל אוכלוסיית העיר תל אביב, וכן את ציבור הנכנסים לעיר למטרות עבודה, בילוי ועסקים, ומטפלת במאות אנשים ביממה (במרכז הרפואי חדרי מיון נפרדים לילדים בבית החולים מ"דנה דואק" לילדים,  וליולדות בבית החולים ליס ליולדות ונשים).
המחלקה לרפואה דחופה (מלר"ד)-מיון פועלת 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה. עיקר פעילות צוות המחלקה הוא בהצלת חיים, מניעת נזק ונכות והקלה על סבל.  מטרת צוות המחלקה לרפואה דחופה היא  להעניק טיפול רפואי מהיר באיכות גבוהה ובגישה אוהדת, תוך התחשבות מירביתת בסבלם של המטופלים והמלווים אותם.

שלבי הטיפול במלר"ד - מיון


א. הגעה למיון - הקבלה למיון נעשית בדלפק הקבלה, הקבלה למיון נעשית בדלפק הקבלה, בו יפתח גיליון לפונה והוא יופנה לאגף המתאים למצבו: מיון מהלכים (אמבולטורי) או מיון שוכבים (המורכב משלושה אגפים- א', ב' ו-ג').


ב. קבלה על ידי אח/ות  - הפונה יתבקש למסור מידע על מצבו לאח/ות, אשר לרוב תמדוד סימנים חיוניים, לעתים תבצע בדיקות דם, תרשים אק"ג או צילומי רנטגן – בהתאם לצורך ולנהלי המחלקה. הקבלה ע"י האחות נקבעת על-פי דחיפות מצב המטופל בזמן המיון הראשוני (טריאז') ולאו דווקא לפי מועד ההגעה.

ג. קבלה על ידי רופא/ה - לרוב נעשית אחרי קבלת האחות. הרופא יבצע בדיקה ראשונית שלאחריה יוחלט על ביצוע בדיקות נוספות או יעוצי מומחים על פי הצורך,  ולבסוף יוחלט על אשפוז או שחרור המטופל.

ד. בדיקות ו/או ייעוצים
חלק גדול מהמטופלים נזקק לבדיקות שונות ולייעוצי מומחים.
ההמתנה לתוצאות בדיקות דם אורכת כשעה עד שעתיים  ולפעמים יותר.
ההמתנה לבדיקות CT  ואולטרה-סאונד נמשכת כשעתים ויותר. בדיקות מסוימות דורשות חומר ניגוד, דבר שמאריך את זמן ההמתנה.
ההמתנה לקבלת ייעוץ מומחה נמשכת לרוב שעה – שעתיים, למעט אם היועץ עסוק בטיפולים דחופים מחוץ למיון.

ה. החלטת הרופא/ה לגבי המשך טיפול ו/או שחרור בהתאם לתוצאות הבדיקות

 • שחרור הביתה -  אם הוחלט על שחרור, המטופל יקבל מידע מהרופא ומהאחות וישוחרר על ידה. בעת שחרורו יקבל המטופל  מכתב שחרור ובו תוצאות הבדיקות שבוצעו והמלצות להמשך הטיפול.
 • אשפוז - המטופל יקבל מהאחות מידע לגבי מחלקת האשפוז אליה יועבר והוא ימתין להעברה למחלקה בכפוף לזמינות מיטה במחלקה המקבלת. ההמתנה למיטה יכולה להיות קצרה כדי שעה או ארוכה כדי שעות או אפילו מהלך כל הלילה, הכל בהתאם לזמינות המיטות הפנויות במחלקת היעד. במהלך שהות החולה במלר"ד - מיון בהמתנה למיטת אשפוז, הוא זכאי כמובן לטיפול מלא רפואי וסיעודי.

חשוב לדעת – משך ההמתנה  במיון משתנה ממטופל למטופל בהתאם למצבו ולסוג הבדיקות.
בתהליך המיון יתכנו לעיתים עיכובים בשל הגעת חולים דחופיםכמו למשל נפגעי תאונות דרכים או מחלות קשות.

 

מה להביא בעת הפניה למיון?

 • הקפידו להביא עמכם מידע רפואי, ככל שיש בידכם ותרשימי EKG.
 • הביאו עמכם את רשימת התרופות שאתם נוטלים ובמידת האפשר את התרופות עצמן.
 • אם הנכם מרכיבים משקפים ו/או מכשיר שמיעה – הביאו אותם עמכם.  מומלץ להסיר עדשות מגע ולהחליפן במשקפים לפני ההגעה למיון.
 • הצטיידו במספר טלפון של בן משפחה אליו תוכלו להתקשר במידת הנדרש.
 • רצוי להגיע למיון עם מלווה אחד. במידה שלפונה נדרש תרגום לעברית, רצוי שהמלווה ידע עברית.
 • אפשר להביא טלפון סלולרי ומטען. יש במיון מקומות ייעודיים להטענת טלפונים סלולריים וכן יש רשת WiFi (רשת אינטרנט אל-חוטית).
 • הימנעו מלהביא  חפצים יקרי ערך (כולל תכשיטים).

יחידות וסגל המיון

המיון מורכב ממספר יחידות: מיון שוכבים, מיון מהלכים (אמבולטורי) והדמיה (רנטגן, CT). בנוסף קיים חדר טיפול נמרץ אליו מגיעים מקרי טראומה או מקרים מורכבים וקשים בהתאם לשיקול רפואי של הצוות.
במחלקה 67 מיטות טיפול ו-5 מיטות טיפול נמרץ וטראומה, חדרים ייעודיים לאורתופדיה, וכן מכון רנטגן ו- CT ייעודיים למלר"ד. 


 • מיון מהלכים (אמבולטורי) - מיועד למטופלים עם בעיות דחופות שאינן מסכנות חיים ולמטופלים המסוגלים לשבת בכיסא במשך רוב זמן הטיפול בהם. במיון האמבולטורי ניתן הטיפול באווירה נינוחה יותר ובתנאים פיזיים נוחים יחסית, אך תוך זמינות של כל האמצעים הרבים שיש במרכז הרפואי. עם זאת, עלול תהליך הבדיקה להתמשך כמו בכל אגף אחר של המלר"ד, בהתאם לעומס הרגעי ולצורך בבדיקות או בייעוצים.במסגרת מיון מהלכים פועל המתחם האורתופדי אשר מיועד לחולים המסוגלים להתנייד, הסובלים מחבלות בגפיים או שקיים אצלם חשש לשברים או נקעים.

 • מיון שוכבים – מורכב משלושה אגפים- א', ב, ו-ג'. מיון זה נועד לטפל במקרים רפואיים דחופים או מסובכים, שבהם יש צורך להשכיב את המטופל על מיטה כדי לאפשר טיפול. במסגרת אגפי מיון אלה מטופלים מקרים של מחלות חריפות או החמרה של מחלות כרוניות.

סגל המחלקה כולל צוות רב מקצועי של

רופאים מומחים ברפואה דחופה, אחיות מומחיות ברפואה דחופה, עוזרי רופא מזכירות, טכנאים, כוחות עזר, מתנדבים ואנשי ביטחון.

לרשות המחלקה עומדים המומחים והמשאבים של כלל בית החולים בתחום המעבדות, ההדמיה (רנטגן,CT, אולטרה-סאונד רפואה גרעינית) ועוד.


למידע על התמחות ומחקר במחלקה לרפואה דחופה

פרטי היחידה

03-6973491 - הנהלת המחלקה
03-6973686 - מיון פנימי; 03-6973232 - מיון כירורגי; 03-6973410 - מיון אמבולטורי
בניין סוראסקי
אגף ג'
קומה מינוס 1

תפריט ניווט תחתון