תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

צוות מרכז "מראות" לאבחון וטיפול בקשיים חברתיים ואוטיזם משיב על שאלות נפוצות בנושא אוטיזם והספקטרום האוטיסטי

מהו אוטיזם (הפרעות הספקטרום האוטיסטי)?

אוטיזם הוא ליקוי נוירו התפתחותי בעל רכיב גנטי ברור ויתכן כי מושפע גם מגורמים סביבתיים שונים. כיום משתמשים במונח ''הפרעות הספקטרום האוטיסטי'' והכוונה היא לקשיים בתקשורת החברתית  ובאינטראקציה החברתית בדרגות חומרה שונות.

מהי שכיחות האוטיזם (הפרעות הספקטרום האוטיסטי)?

שכיחות הפרעות הספקטרום האוטיסטי לפי נתונים אמריקאים נכון ליוני 2014 עומדת על 1:68 ילדים. השכיחות בקרב בנים גבוהה יותר – פי 4 יותר מבנות.


מהם המאפיינים של הפרעת הספקטרום האוטיסטי?

הליקוי מתאפיין בקשיים בהדדיות הרגשית, בתקשורת בלתי מילולית ובקושי בפיתוח ושימור יחסים חברתיים בהתאם לגיל. לכך נלווים קושי בשינויים, רגישות חושית, תחומי עניין מצומצמים וחזרתיים, תנועות מוטוריות חזרתיות. מדובר על מדרג של חסרים ולא על יש/אין.

כיצד מאבחנים אוטיזם (הפרעות בספקטרום האוטיסטי)?

האבחון נערך במקביל הן על ידי רופא (נוירולוג או פסיכיאטר) והן על ידי פסיכולוג/עו"ס מוסמך. האבחון כולל:

  • איסוף מידע על התפתחות הילד מההורים המתעד את התנהגותו החברתית של הילד מאז ינקותו, המועד בו הופיעו הקשיים לראשונה, קשיים מיוחדים ותחומי חוזק מיוחדים.
  • איסוף מידע אודות תפקודו החברתי של הילד במסגרות החינוכיות השונות מאז ינקותו.
  • בדיקה קלינית הכוללת שיחה חופשית עם הילד, שיחה מובנית, משחק ותצפית. 
  • שימוש בשאלונים מובנים הבודקים תסמיני אוטיזם.
  • במידת הצורך שימוש במבחן אדוס ADOS-2 הכולל סידרת מטלות הבודקות את הבנתו החברתית והרגשית של הילד.
  • תצפית במסגרת החינוכית בה משתתף הילד.
  • המידע הנרחב שהופק באמצעות השאלונים והמבחנים מקודד על פי קריטריונים הקבועים בספר האבחנות הפסיכיאטרי ה-DSM-5.    

האם אנשים על הספקטרום האוטיסטי עלולים ללקות בלקויות אחרות?

בהחלט. אוטיזם לרוב מלווה בקשיים נוספים אשר השכיחים שבהם קשיי קשב  וריכוז, הפרעות חרדה, קשיי שינה, אפילפסיה, אכילה בררנית וסלקטיבית ועוד.

האם ניתן לעזור לאנשים על הספקטרום האוטיסטי?

בהחלט. הטיפול באוטיזם הוא מערכתי וכולל טיפול פסיכולוגי פרטני המותאם לאוטיזם, טיפול פסיכולוגי קבוצתי המפתח כישורי חברה ותקשורת, הדרכת הורים המקנה להורים ידע וכלים כיצד להגביר את הכישורים החברתיים של ילדם, כיצד לצמצם התנהגויות אוטיסטיות, שילוב בכיתה מתאימה והדרכת הצוות החינוכי, שילוב חונך או סייע לצורך תיווך חברתי המלווה בהדרכה מתאימה, טיפול ריפוי בעיסוק או קלינאית תקשורת במידת הצורך, טיפול תרופתי בתסמינים הנלווים לאוטיזם על פי הצורך.

האם יש תרופה לטיפול באוטיזם או בהפרעות הספקטרום האוטיסטי?

כיום אין תרופה לטיפול באוטיזם. התרופות ניתנות לטיפול בלקויות שונות שלעיתים נלוות להפרעה האוטיסטית ובעיקר הפרעות קשב וריכוז, הפרעות חרדה ועוד.

כיצד מטפלים באוטיזם (הפרעות הספקטרום האוטיסטי)?

הטיפול באוטיזם הוא טיפול מערכתי הכולל: טיפול פסיכולוגי פרטני, טיפול קבוצתי והדרכת הורים. בנוסף, יש להדריך את הצוות החינוכי אודות שילובו החברתי של הילד ולדאוג לסיוע מתאים בבית הספר. הסיוע אינו לצרכים לימודיים כפי שלעיתים קורה כי אם לצורך תיווך חברתי עם בני גילו. לילדים החסרים כישורים יומיומיים (מקלחת , הכנת אוכל ועוד) מומלץ גם על טיפול בריפוי בעיסוק. לילדים בעלי קושי שפתי (קושי בהיגוי או קושי בשימוש החברתי בשפה) מומלץ על טיפול של קלינאית תקשורת.

מה ההשפעה על הסביבה הקרובה?

הסביבה הקרובה בהחלט זקוקה לסיוע. הטיפול של ההורים בילד הלוקה בהפרעות הספקטרום האוטיסטי (אוטיזם) הוא תובעני ומצריך משאבים רבים (נפשיים, רגשיים, זמן וכן משאבים כלכליים) ולכך השפעה על הסביבה הקרובה החל באחים/אחיות, המפתחים לעיתים תסמינים שונים של מצוקה רגשית והתנהגותית. דרך המשפחה המורחבת (סבים, סבתות, דודים) הזקוקים גם הם להכוונה, הדרכה ובעיקר להיות שותפים בטיפול בילד.

האם אדם המאובחן כלוקה בהפרעת הספקטרום האוטיסטי יכול לחיות חיים עצמאים?

תלוי בחומרת הליקוי וברמת התפקוד. כיום אנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה מתגייסים לצבא או מתנדבים, לומדים באוניברסיטה ומסוגלים לחיות חיים עצמאים. אנשים עם אוטיזם ברמת תפקוד בינוני או נמוך חיים לרוב במערך של דיור מוגן שבו כמה בוגרים חיים יחד בדירה ומלווים על ידי צוות מדריכים באופן יום יומי. הם יוצאים לעבודה מוגנת ומשולבים חברתית בפעילויות מגוונות. 

פרטים ליצירת קשר:

טלפון: 03-6972516 | פקס: 03-6947535 | דוא"ל: marot@tlvmc.gov.il

תפריט ניווט תחתון