תוכן עניינים

פרופ' יוזה חן; מנהל המרפאה להפרעות בתפקוד המיני; המחלקה האורולוגית
מי שחשב עד כה כי האורך הוא הקובע, שיקום! אף אחד לא קם? אז דעו לכם שגובהו של הגבר מהווה גורם סיכון לסרטן הערמונית. 

גובה הינו גורם סיכון אפשרי לסרטן הערמונית, כך מגלה כתב העת British Journal of Cancer 2009.

הסיבות לכך מגוונות: רמות מוגברות של גורמי גדילה דמויי אינסולין, או בגלל האנדרוגנים, או בגלל נטייה גנטית. קשר זה נתמך על ידי מספר מחקרים שעסקו בכלל האוכלוסייה, אך לא על ידי כולם. לא ברור כלל האם יש קשר בין גובה לבין סוג הגידול ומה גורמי הסיכון הנוספים. במסגרת ניסוי סקירה מקיף זה נבדק הקשר בין גובה לבין סרטן הערמונית באופן כללי, סרטן הערמונית לא אלים וסרטן הערמונית מהסוג האלים.

בסך הכל השתתפו בסקירה 75,000 גברים בני 55 עד 74, בעשרה מרכזים רפואיים שונים, בין השנים 1993-2001. לגבי בדיקת הקשר בין גובה לבין הסיכון לסרטן הערמונית, נלקחו הנתונים של 34,268 גברים, שלא היו להם גורמי סיכון אחרים לסרטן זה, כמו היסטוריה רפואית של סרטן, ושלא נמצאו בשני הקצוות הקיצוניים של עקומת הגובה (כלומר גבוהים מאוד או נמוכים מאוד). גברים שאובחנו במהלך המחקר כחולי סרטן הערמונית, התבקשו למסור את התיק הרפואי, על מנת לבחון את הממצאים ולכלול אותם במחקר.

נתונים שנאספו במהלך המחקר הראו, כי קיים קשר בין גובה לבין הסיכון לחלות בסרטן הערמונית מהסוג האלים בקרב גברים מתחת לגיל 65. כל המשתתפים עברו בדיקה שנתית לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית במשך חמש השנים הראשונות של המחקר. מאחר וידוע על ההשפעה של אנדרוגנים וגורמי גדילה דמויי אינסולין על סרטן הערמונית, סביר להניח, כי זהו הקשר בין גובה לבין סוג סרטן זה. פעילות מוגברת יותר של אנדרוגנים ושל גורמי גדילה דמויי אינסולין אחראים לצמיחת הגוף לגובה רב יותר, אך באותה המידה גורמים אלה משפיעים על התפתחות סרטן הערמונית.

 

עדיין לא ברור מדוע קשר זה מוביל להתפתחות של סוג אלים יותר של סרטן הערמונית ובגיל מוקדם יותר. דרושים מחקרים נוספים כדי לגלות סיבתיות זו.

Height and risk of prostate cancer in the prostate, lung, colorectal, and ovarian cancer screening trial; British Journal of Cancer 2009, 101: 522-525.

תפריט ניווט תחתון