תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים


 (Age related macular degeneration (AMD, ובעברית: ניוון מקולרי של הגיל, שכיח בעיקר בגיל מבוגר (גיל 65 ומעלה) אך יכול להתרחש גם בגיל מוקדם יותר. המחלה נגרמת כתוצאה משקיעת תוצרי בלאי מתחת לרשתית והיווצרות נזק לשכבת הפיגמנט אפיתל. 

התדרדרות בשני שלבים

השלב הראשון של המחלה מכונה "השלב היבש". בשלב זה עלולה להיות ירידה לא משמעותית בראייה, המאופיינת בעיקר בירידה ברגישות לאור ובקושי מסוים בראייה בחשיכה. תהליך הירידה בראייה הוא לרוב איטי והדרגתי. 
אצל כ-3% מהמבוגרים בגיל 75 תתקדם המחלה לשלב הקשה יותר, "השלב הרטוב", שבו מתפתחים כלי דם חולים מתחת למרכז הראייה ברשתית. כלי דם אלה גורמים לדימום, בצקת והפרעה קשה לראייה המרכזית.


הטיפול במחלה

הבשורה הטובה היא, שבשנים האחרונות חלה התפתחות מדהימה בטיפולים במחלה, בעזרת תרופות, כמו: אווסטין, לוסנטיס או אייליאה, העוצרות את התקדמות המחלה ואף משפרות את הראייה. 
תרופות אלה ניתנות בהזרקות תוך עיניות במרווחים של חודש או יותר למשך מספר שנים. בזכות הטיפול ניתן לשמר את הראייה בכ-85% מהמקרים ואף לשפר אותה בכ-30% מהם.

מה אתם מרגישים?

חולים הסובלים מ-AMD יתלוננו לרוב על טשטוש ראייה, על כתם במרכז שדה הראייה או על עיוות בראייה.

מה חשוב שתעשו? 

כדי להגיע לתוצאות טיפוליות טובות, חשוב לאבחן את המחלה ולהתחיל בטיפול מוקדם ככל האפשר. בנוסף, חשוב ביותר להקפיד על מעקבים רציפים אצל מומחי רשתית, ובכלל זה בדיקות הדמיה שהחשובה שבהן היא צילום ה-OCT.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון