תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים


הזעת יתר מוגדרת כמצב שבו ההזעה אינה פרופורציונלית לפעילות הגופנית או לטמפרטורת הסביבה.  כ 1%- מכלל אוכלוסיית העולם המערבי ומאות אלפי ישראלים סובלים מהזעת יתר – בעיה הפוגעת באיכות החיים.  מרבית החולים אינם מטופלים ואינם במעקב מסודר.
הזעת היתר יכולה להיות משנית להשמנת יתר, להפרעות הורמונאליות, למחלות עור, למצבים נוירולוגיים ועוד. הזעה שלא ניתן לאתר את הגורמים לה, מכונה הזעת יתר ראשונית והיא מערבת בדרך כלל אזורי גוף מסוימים, בעיקר בתי שחי (כ 50%- מהמקרים), כפות ידיים ורגליים (35%  מהמקרים) או פנים (15% מהמקרים).

 המרכז המשולב לאסתטיקה בבי"ח איכילוב, המרכז הרפואי ת"א, מוביל טיפולית ומחקרית את תחום הטיפול הלא ניתוחי בהזעת יתר.


הגורמים להזעת יתר

הגורמים להזעת יתר ממוקדת לא ידועים ואולם 25% מהסובלים ממנה מציינים כי קרוב משפחה בדרגה ראשונה סובל מבעיה דומה.


הטיפול בהזעת יתר

קיימות מספר שיטות טיפול נפוצות:

  • תכשירים המכילים אלומיניום כלוריד - יעילים בעיקר למצבים קלים מאוד.
  • כדורים אנטיכולינרגיים (בבליעה) מפחיתים את הפרשת הזיעה אולם כרוכים בתופעות לוואי רבות הכוללות יובש בפה,הפרעה בקצב הלב ועוד.
  • מכשיר יונטופורזיס – המעביר זרם חשמלי לעור כפות ידיים ורגלים וגורם להפחתה זמנית בפעילות בלוטות הזיעה באזורים המטופלים. מחייב טיפול מתמשך של מספר פעמים בשבוע על מנת להשיג תוצאה. מרבית המטופלים לא מצליחים להתמיד בטיפול זה.
  • ניתוח – חסרונה העיקרי של הפרוצדורה הניתוחית, מעבר לסיבוכים הכרוכים בכל ניתוח, הוא בשכיחות הגבוהה של הזעת יתר מפצה, כלומר הזעת יתר באזורים בהם המטופל לא הזיע טרם ביצוע הניתוח.
  • הזרקת בוטולינום טוקסין - טיפול זה נחשב להליך בטוח, ללא סיבוכים משמעותיים. הבוטולינום טוקסין הוא חומר ידוע, בטוח ויעיל לטיפול בהזעת יתר מקומית. החומר מביא לחסימת מעברו של הגירוי העצבי מן העצב אל בלוטת ההזעה ובכך למעשה מונע את הזעת היתר.

מהלך הטיפול: סדרת דקירות באמצעות מחט עדינה, בעזרתה מוחדר הבוטולינום טוקסין לאזור המזיע (בתי שחי, כפות ידיים ורגליים).

אלחוש: מקומי או באמצעות הרדמת העצב המעצבב את אזורי הטיפול (דומה להזרקה של רופא שיניים).

תופעות לוואי אפשריות: בחלק קטן מהמקרים עלולה להופיע חולשה בשרירי כפות הידיים והיא חולפת זמן קצר אחרי ביצוע הפעולה. יתכנו שטפי דם זעירים או תחושת צריבה קלה בסמוך למועד ההזרקה.

אסור לטפל: בנשים הרות או מניקות ובאנשים הסובלים ממחלות נוירולוגיות כמו חולשת שרירים.


כיצד לנהוג לאחר הטיפול?

לאחר טיפול, בעיקר בכפות הידיים, מומלץ להימנע מנהיגה. במשך 48 שעות לאחר הטיפול יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת, ולהימנע משימוש בסאונה ושתית אלכוהול.

חשוב לזכור: בתוצאות הטיפול ניתן להבחין מספר ימים לאחר ההזרקה, אולם כעבור שבועיים ניתן לאמוד את התוצאה הסופית אשר נמשכת למשך 6-8 חודשים. יש לחזור על הטיפול 1-2 פעמים בשנה.


  • מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי בנושא עם רופא מומחה

 

לייעוץ אישי ולמידע נוסףהמרכז לרפואת עור אסתטית וטיפולי לייזר, 03-6972424 dermaaesthetics@tlvmc.gov.il

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון