תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

רוזציאה (ROSACEA) הינה בעיית עור נפוצה ביותר, המתבטאת באדמומיות במרכז הפנים, ומוכרת גם בכינוי העממי: "קופרוז". לעתים, המחלה מופיעה בדמות הסמקות תכופות, אולם ללא טיפול ברבות השנים האדמומית מתקבעת והופכת לבעיה אסתטית ואף רפואית. בשלב זה ניתן לראות את כלי הדם המורחבים בעור. המהלך הטבעי של המחלה כולל  תקופות של רגיעה, שבהן העור יראה כמעט תקין או ורדרד, והתלקחויות (השלב הדלקתי של רוזציאה) שיתבטאו בפצעונים אדומים או מוגלתיים. רוזציאה אף עלולה להתבטא בגרד או צריבה, ועשויה להראות כמו מצבים רפואיים שונים, כדוגמת אקנה או דרמטיטיס.

המחלה ממוקמת באופן טיפוסי במרכז הפנים: לחיים ואף, מצח וסנטר (במקרים מסוימים גם בעפעפיים ועלולה להתפתח לכדי אף בולבוסי.

הסיבות לתופעה לא ברורות לחלוטין, אך ככל הנראה נגרמת משילוב של גורמים תורשתיים וסביבתיים: קיימת נטייה מוגברת לפתח רוזציאה בבהירי עור, באנשים שבני-משפחתם סובלים מהבעיה, ובאנשים הנוטים להסמיק. גם גיל המעבר בנשים כרוך בנטייה מוגברת למחלה (עקב גלי החום שחוות הנשים).

לפני ואחרי טיפול ברוזציאה (ROSACEA)


ישנם גורמים רבים המוכרים כמחמירים את המצב: חשיפה לשמש, שתיית אלכוהול, מאמץ גופני המביא לעליה בטמפ' הגוף, אמבטיות חמות וסאונות,, אכילת מזון חריף, נטילת תרופות ממשפחת הסטרואידים או תרופות  הגורמות להרחבת כלי דם. גם תכשירים קוסמטיים מכילי אלכוהול או חומצות למיניהן עלולים לגרום לגירוי העור והחמרה של הרוזציאה. למרבה הצער, ללא טיפול התופעה תחמיר בהדרגה לאורך השנים, ורק לעתים נדירותהיא חולפת לחלוטין מעצמה. חשוב לציין כי טיפול בשלבים מוקדמים יותר של רוזציאה יעיל יותר מאשר בשלב מאוחר של התפתחות המחלה.
הטיפול ברוזציאה הינו בראש ובראשונה הימנעות מהגורמים המחמירים אותה: (בעיקר אלכוהול, מזונות מתובלים ונזקי שמש) והקפדה על תכשירים קוסמטיים יומיומיים אשר אינם מגרים את העור.

הקו השני בטיפול הוא טיפול תרופתי שיינתן מרופא העור: קרמים טיפוליים המכילים אנטיביוטיקה, בנזויל פרוקסיד, חומצה אזלאית או טרטינוין. אלטרנטיבות טיפוליות אחרות הן כדורי אנטיביוטיקה או רואקוטן. טיפולים אלו יינתנו לפרק זמן התלוי בתגובת העור, בתופעות הלוואי האפשריות ובנתוניו הבריאותיים של המטופל.
רוזציאה מגיבה היטב לטיפולי אור (IPL): בשיטה זו גל האור חודר לעומק העור, פוגע בכלי דם המורחבים, וגורם לסגירתם והיעלמותם. עם השלמת סדרה של כשלושה טיפולים ניתן לצפות להעלמת כלי הדם המורחבים, להטבה משמעותית בגוון הוורדרד של העור ולשיפור במרקם העור באזור המטופל. לא ניתן להעריך את משך הזמן שהתוצאות יישמרו, אולם לרוב מדובר בשנים. לעתים יש לבצע טיפול חוזר אחת לחצי שנה או שנה, על מנת לטפל בכלי דם השבים ומופיעים, אולם שביעות הרצון של המטופלים ב-IPL גבוהה. הטיפול מלווה באי-נעימות קלה, ובתום הטיפול מופיעה אדמומית של העור – אך זו תיעלם כעבור  מספר שעות, ואין צורך בהימנעות מיציאה מהבית  או באובדן ימי עבודה.

טיפול במכשיר IPL מהווה אלטרנטיבה טיפולית רצויה עבור אנשים הסובלים מרוזציאה שטיפול תרופתי ממושך אינו מתאים להם או שנכשל.

לקביעת פגישת ייעוץ ובניית תוכנית טיפול ברוזציאה, פנו למרכז המשולב לאסתטיקה, בטלפון: 03-6972424

תפריט ניווט תחתון