תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים


מחקר חדש שנערך במחלקת עור במסגרת המרכז המשולב לאסתטיקה במרכז הרפואי איכילוב מצא כי תכשיר מקומי המבוסס על אוקסיבטנין כלוריד (Oxybutynin Chloride), הניתן כיום כהתוויה לטיפול באי שליטה על הסוגרים, מטפל בהצלחה גם בהזעת יתר. 94% מהמטופלים שטופלו בתכשיר דיווחו על שביעות רצון ושיפור במצבם לאחר השימוש בו, כ- 30% מתוכם אף הגדירו זאת "כשיפור ניכר" ותארו הפחתת ההזעה, באזור המטופל, בשיעור של בין 20%-75% בממוצע. כמו כן, נמצא  "אפקט דואלי": החומר לא זה בלבד שטיפל באזורים המזיעים, אלא אף "נדד" באמצעות ספיגתו במחזור הדם לאזורים מרוחקים יותר. 


במחקר נבדקה השפעת ג'ל אוקסיבטנין בריכוז של 10 אחוז על קבוצה של 61 מטופלים, אשר סובלים מהזעת יתר ממוקמת (Primary focal Hyperhidrosis) למעלה מ-15 שנה. התכשיר נמרח על ידי הנבדקים באזור מזיע (למשל בית שחי ימין), במשך כארבעה שבועות בלבד, כאשר האזור המזיע הנגדי (למשל בית שחי שמאל)  נמרח ע"י תכשיר פלסבו (מבוסס על מים בלבד) ושימש כאזורי השוואה וביקורת. 

 

כ- 3 אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלים מבעיה קשה של הזעת יתר וחווים, כתוצאה מכך, פגיעה בתפקוד היומיומי. הזעה זו, המכונה היפרהידרוזיס (Hyperhidrosis) מתרחשת אצל גברים ונשים, בעיקר בין הגילאים 18-54 ומערבת את אזור בתי השחי, כפות הידיים והרגליים וכן אזורים שונים בפנים. במרבית המקרים הסיבה אינה ידועה. הטיפולים בהזעת יתר כוללו עד כה טיפול בהליכים כירורגיים, מגוון פרוצדורות פולשניות מבוססות טכנולוגיה או הזרקה של בוטולינום טוקסין. עלות כל הטיפולים גבוהה ומצריכה, ע"פ רוב, מימון עצמי של המטופל.


קבוצת החוקרים כללה את: פרופ' אלי שפרכר, מנהל מחלקת עור, ד"ר אופיר ארצי, מנהל המרכז המשולב לאסתטיקה שבמחלקת עור,  ד"ר כריסטוס לויזידס ואייל צור. המחקר פורסם בירחון המדעי Acta Dermatovener.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון