תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

רוצה לדעת עוד?

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}
כירורגיה פלסטית משחזרת ואסתטית - מערך

​השירות לניתוחי מוהס (MOHS) מתרכז בטיפול ניתוחי בנגעי עור שונים. מרבית הניתוחים מתבצעים בהרדמה מקומית וכוללים כריתות של שומות, ציסטות, ליפומות (גידולי שומן), צלקות וכן גידולים ממאירים כגון "בזליומה" (Basal Cell Carcinoma), שאת קשקשית (Squamous Cell Carcinoma) ומלנומה.

מאחר שהפעולה הניתוחית הינה קצרה בדרך כלל, ומתבצעת תחת הרדמה מקומית, ניתוחים אלה נעשים במסגרת "אשפוז יום". המשמעות היא שהמנותח מתקבל לאשפוז בבוקר הניתוח ללא צורך בצום, עובר את הניתוח ומשתחרר לביתו עד שעות אחר-הצהריים של אותו היום.מרבית הניתוחים מורכבים מכריתה של נגעים עוריים או תת-עוריים, מכל חלקי הגוף. מדובר על-פי רוב בשומות ("נקודות חן") שהופיעו לאחרונה או השתנו בצבען, גודלן או צורתן, או בפצעים כרוניים שאינם מחלימים - מאפיינים המחשידים לממאירות עורית. 

הנגעים נכרתים ונשלחים לבדיקה פתולוגית לצורך אבחנה. תוצאות הבדיקה מתקבלות לאחר כשבועיים. לאחר כריתת נגעי עור נותר פצע אשר דורש סגירה. סגירת הפצע מתבצעת בשיטה המתאימה ביותר- תפירה ראשונית, השתלת עור ולעיתים שימוש במיתלי עור. למחלקתנו ניסיון מצטבר רב בשימוש בשיטות אלו, תוך השגת תוצאה אסתטית מיטבית.
  • תפירה ראשונית של שולי הפצע: במידה והעור בשולי החסר מספיק משוחרר, ניתן למשוך את שוליו למרכז החסר ולתפרם באופן ראשוני. שיטה זאת מספקת ברוב המקרים, אך איננה נותנת מענה במקרים בהם חסר העור נרחב, העור בהיקף מתוח ונוקשה (למשל ברגליים), או פעולת המתיחה תגרום לעיוות קוסמטי (למשל בפנים).
  • השתלת עור: במקרים בהם לא ניתן לסגור פצע על-ידי תפירה ראשונית, ניתן לכסות את חסר העור בעזרת שתל עור. שתלי עור נלקחים בשאיפה מאזורים בהם העור דומה לעור באזור החסר, על-מנת להשיג התאמה טובה ככל האפשר. שתלים לפנים נלקחים מעור קדמי או אחורי לאוזניים. שתלים לשאר האזורים נלקחים מהירכיים או המפשעות. העור נלקח ממקום מוסתר על-מנת להסוות את הצלקות הנותרות. שתלי העור נחבשים בחישה לוחצת והמנותח משתחרר לביתו. החבישה מוסרת כעבור 3-5 ימים במרפאה. שתלי עור מהווים כלי שימושי לכסות ביעלות פצעים נרחבים, ללא יצירת מתח עורי או עיוותים מסביב לאזור הפצע. אחוזי הקליטה שלהם גבוהים ביותר. מאידך, שתלי עור אינם ניקלטים על-גבי עצם, גידים או סחוסים חשופים, כך שאינם משמשים במצבים בהם הכריתה העור עמוקה וישנה חשיפה של מבנים אלו.
  • מתלה עור מקומי: מתלה עור הינו פיסה של עור המשוחררת ממקומה בעזרת חתכים בהיקיפה ובעומקה, אך עדיין נשארת מחוברת בדופן אחת לפחות למקומה. בסיס החיבור הזה, משמר אספקת דם לרקמת העור אשר מנותקת כמעט לגמרי ממקומה, ויכולתה לחיות תלויה בו (מכאן השם "מתלה"). היתרון בשיחרור העור ממקומו קשורה ביכולת לנייד אותו (על-ידי משיכה, קידום, סיבוב, היפוך על עצמו וכו') לצורך כיסוי של חסרי עור בסביבתו. מתלים עוריים עשויים לתת תוצאה קוסמטית טובה יותר משתל עור, מאחר והם מורכבים מעור בעל תכונות דומות לאזור המקבל. מתלים אף משמשים לכיסוי של עצם, גידים וסחוסים אשר אינם ניתנים לכיסוי ע"י שתלי עור. עם זאת, לא תמיד ניתן לגייס מתלה עור בסביבת הפצע, מטעמים של היעדר עור או אספקת דם מתאימה לעור. 

המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי ת"א היא אחד המקומות הבודדים בארץ המתמחה בטיפול בגידולי עור בשיטת מוהס (MOHS). לצורך הניתוחים אנו משתמשים בתכנת מחשב ייחודית שפותחה בהולנד ומאפשרת מעקב ותיעוד טובים יותר. בשל זמינות גבוהה של חדרי ניתוח במרכז הרפואי, זמני ההמתנה לניתוחי MOHS קצרים בהשוואה למקומות אחרים, ועומדים על כחודש ימים.
הנכם מוזמנים לשאול את הצוות ככל העולה על דעתכם, לפני הניתוח, במהלכו או לאחריו. שיתוף פעולה הוא הבסיס לניתוח מוצלח.

פרטי התקשרות

מתאמת ניתוחי MOHS, הגב' אורטל רזניאלי, טלפון: 6973134 -03, דוא"ל: ortalr@tlvmc.gov.il

פרטי היחידה

הגב' אורטל רזניאלי, טלפון: 6973134 -03
בניין סוראסקי
אגף א'
קומה 1
 

תפריט ניווט תחתון