תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

כירורגיה פלסטית משחזרת ואסתטית - מערך; מיקרוכירורגיה

​השירות לכירורגיה פלסטית של ראש וצוואר הינו חלק ייחודי מכלל השירותים הניתנים במסגרת המחלקה לכירורגיה פלסטית שבמרכז הרפואי תל-אביב והחל לפעול בשנת 2000.
שירות זה מטפל בכל החולים הזקוקים לשחזור מורכב באזור הראש והצוואר לאחר כריתה של גידול או פציעה (טראומה) ולעיתים מומים מולדים.

מעצם ייחודו של אזור הראש והצוואר מתקיים שיתוף פעולה הדוק עם מחלקות אף-אוזן-גרון ונוירוכירורגיה בעיקר המפנות את החולים הזקוקים לשחזורים אלו, אך גם עם המחלקה האונקולוגית ומחלקת ההדמיה. שחזורים מורכבים באזור הראש והצוואר מחייבים התייחסות מיוחדת בשל מבנים אנטומיים חשובים המרוכזים בצפיפות רבה יחסית באזור גוף זה. מבנים חיוניים אלה כמו הלסתות, עצמות הפנים והגלגלת, וכן לשון, לוע וושט, מהווים אתגר שחזורי לצורך שימור התפקוד והאסתטיקה גם יחד.
בכל הקשור לשיטות השחזור המסורתיות העושות שימוש בהעברת רקמות מאזור הראש והצוואר או מאזורים סמוכים, חלה פריצת דרך לפני יותר מ-30 שנה, כאשר החל השימוש בטכניקה מיקרוכירורגית המאפשרת העברת רקמות מאזורים מרוחקים מאזור הראש והצוואר.
הטכניקה המיקרוכירורגית מאפשרת העברת רקמות על-ידי העברת קטע הרקמה הדרוש לשחזור עם כלי הדם המזינים אותו ישירות, וחיבורם תחת מיקרוסקופ לכלי דם באזור החסר. עם העמקת הידע האנטומי במבנה אספקת הדם לאזורי הגוף השונים, התאפשרה העברת רקמות מורכבות יותר, תוך שיפור ניכר ביעילות השחזור עם הקטנת הפגיעה באזור התורם. שיפור זה של יכולות השחזור מאפשר התמודדות טובה יותר עם גידולים המצריכים כריתה רחבה, או שנמצאים במיקום בעייתי, תוך מתן מענה לחולים שלא ניתן היה לנתחם בעבר בשל מגבלות יכולת השחזור.
הרקמות בהן משתמשים לניתוח המשחזר נלקחות, כמובן, מהחולה עצמו וכוללות שימוש בהעברת שרירים אזוריים (כמו שריר החזה הגדול) או מרוחקים; עצמות ממקומות שונים ובעיקר עצם השוקית; מקטעי עור ובעיקר מהירך או האמה. שימוש ברקמות הנלקחות מהמטופל מאפשר קליטתן ללא שימוש בתרופות המונעות דחייה ומעלות את עמידות האזור המשוחזר לטיפול קרינתי וכימותרפי משלים. לעיתים נעשה שימוש גם בחומרים זרים כמו פלטות מתכת, ברגים ומשתלים אחרים, אך זאת רק אם מובטח כי יכוסו היטב ברקמות החולה למנוע חשיפתם או הזדהמותם.
שחזורים מיקרוכירורגים מהווים את דרגת השחזור המתקדמת והמורכבת ביותר הקיימת לניתוחים מסוג זה ומבוצעים בארץ על-ידי מספר מצומצם ביותר של מרכזים רפואיים.


האזורים המנותחים השכיחים המצריכים שחזורים מורכבים

  • שחזור לשון
  • שחזור רירית הפה
  • שחזור עצם הלסת התחתונה
  • שחזור החיך ועצם הלסת העליונה
  • שחזור הלחי (לבד או יחד עם עצמות הלסת)
  • שחזור בסיס הגולגולת
  • שחזור קרקפת וגולגולת

משנת 2000, בוצעו מעל ל-200 ניתוחים מיקרוכירורגים לשחזורים באזור הראש והצוואר על-ידי השרות לכירורגיה פלסטית של הראש והצוואר. בכך מהווה שירות זה את הצוות המאורגן, המגובש ועם הניסיון הניתוחי והטיפולי הרב ביותר בארץ בתחום זה.

פרטי היחידה

03-6973402
מגדל האשפוז עש אריסון
קומה 12

תפריט ניווט תחתון