תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מהו Rituximab?

במערכת החיסון פעילים תאים לימפוציטים מסוג B ו-T. תאים מסוג B הם בעלי תפקיד מרכזי ביצור נוגדנים עצמיים ובתיווך התהליך הדלקתי בדלקת מפרקים שגרונתית. Rituximab - הינו נוגדן חד-שבטי (מונוקלונאלי) כנגד סמן חלבוני הקרוי CD20, המצוי רק על תאי B.
לאחר מתן Rituximab נצפית ירידה בולטת במספר תאי ה-B בדם ההיקפי וגם ברקמות. התרופה הוכיחה יעילות בדלקת מפרקים ובמחלות נוספות בהם מעורבים תאי B. רמת תאי ה-B נשמרת נמוכה למשך 6 עד 9 חודשים והודות לכך צפויה הטבה בפעילות דלקת המפרקים ולעיתים אף הפוגה מלאה בפעילות המחלה לתקופה ממושכת.


מהן ההתוויות למתן ב Rituximab?

טיפול זה נמצא יעיל בדלקת מפרקים שיגרונתית, בטיפול בירידת טסיות חיסונית (תרומבוציטופניה אימונית - ITP) שלא הגיבה לטיפולים המקובלים וכן במצבים מסוימים בזאבת (לופוס), בדלקת כלי דם (וסקוליטיס), בקריוגלובולינמיה המלווה זיהום בוירוס הפטיטיס C. אולם ההתוויה הריאומטולוגית הרשומה במשרד הבריאות ובסל הבריאות היא בחולי דלקת מפרקים שיגרונתית אשר לא הגיבו (או לא יכולים לקבל) בולמי TNFα.

מהן ההכנות לקראת הטיפול?

עקב חשש להתעוררות של זיהומים כרונים כגון הפטיטיס B, מקובל לבצע בדיקות להערכת נשאות להפטיטיס B ו- C. כמו כן, רצוי לבדוק את הרמה הבסיסית של אימונוגלובולינים. היות ו-Rituximab עלול לפגוע בתגובה הנוגדנית לחיסונים שונים, מומלץ לקבל חיסון כנגד דלקת ראות (פנאומובקס) וכנגד השפעת העונתית (בעונה) לפני תחילת הטיפול. כמו כן, אין לקבל את הטיפול בזמן מחלת חום חדה.

איך ניתן Rituximab?

הטיפול ניתן בעירוי, במשך 6 שעות לפחות, במסגרת אשפוז יום ותחת השגחת הצוות הרפואי. לפני הטיפול, המטופל מקבל טיפול באקמול, אהיסטון (תרופה אנטי -אלרגית) וסולומדרול (סוג של קורטיזון) במטרה למנוע תופעות לוואי אלרגיות. קורס אחד של הטיפול מורכב בד"כ משני עירויים, כל אחד במינון של 1000 מ"ג הניתנים בהפרש של שבועיים זה מזה. השפעת הטיפול מתחילה בדרך כלל לאחר מספר שבועות. ניתן לחזור ולתת את הקורס הבא כעבור 6 חודשים או יותר.

מהן תופעות הלוואי של Rituximab?

בטווח המידי, תוך כדי קבלת העירוי, יתכנו תופעות אלרגיות כגון: גרד, ירידה או עליה בלחץ דם, תחושת חום, תחושת מחנק או קוצר נשימה. בטווח הארוך: ייתכן דיכוי מסוים של המערכת החיסונית ובעקבותיו תיתכן עליה קלה בשיעור הזיהומים. אין לתת טיפול זה לנשאי הפטיטיס B. לא ניתן Rituximab בעת מחלה זיהומית חריפה או במקרים של דיכוי חיסוני עמוק כגון היפוגמאגלובולינאמיה קשה.

איך מגיעים לטיפול?

התרופה רשומה כטיפול בדלקת מפרקים שיגרונתית שלא הגיבה לטיפול בתכשירים בולמי TNF. היא מסופקת על ידי קופת החולים לאחר המלצת הריאומטולוג. יש להצטייד בטופס 17 לבדיקת רופא ועירוי.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון